NOVÝ FORD TRANSIT CONNECT S POHONOM PHEV

Ford Pro predstavuje nový Transit Connect s pohonom PHEV

  • Ford Pro završuje elektrifikáciu svojej vysoko produktívnej rodiny vozidiel Transit v Európe s úplne novou kompaktnou dodávkou Transit Connect, v ktorej sa predstavuje plug-in hybridný pohon (PHEV)
 
  • Pokročilé plug-in hybridné pohonné ústrojenstvo zabezpečuje mimoriadne konkurencieschopný cieľový dojazd v elektrickom režime 110 km, ako aj štandardné nabíjanie striedavým a jednosmerným prúdom
 
  • Možnosť pohonu všetkých kolies, revolučná koncepcia flexibilných sedadiel v modeloch kombi, vylepšené technológie a prepojený digitálny kokpit prispievajú k ďalšiemu zvýšeniu prémiovej príťažlivosti

  • Knihy objednávok sa otvoria na jar 2024 a zákazníkom sa začnú vozidlá dodávať od leta tohto roku; vyššiu produktivitu zabezpečí platforma softvéru a služieb Ford Pro
Spoločnosť Ford Pro predstavila dnes úplne novú kompaktnú dodávku Transit Connect, ktorá dopĺňa sortiment vysokoproduktívnych elektrifikovaných úžitkových vozidiel Transit novej generácie tejto značky v Európe.
 
Medzi pokročilé a účinné pohonné jednotky patrí prvý plug-in hybridný Transit Connect, ktorý ponúka firmám veľkorysý cieľový elektrický dojazd 110 km, ako aj možnosť rýchleho nabíjania striedavým i jednosmerným prúdom.
 
Pre zákazníkov sú k dispozícii výhody zvýšenej nosnosti a prepravnej kapacity s objemom nákladného priestoru až 3,7 m3, ako aj nová a transformačná koncepcia sedadiel v modeloch kombi. K ďalším prémiovým prvkom patrí nová možnosť inteligentného pohonu všetkých kolies, prepojený digitálny kokpit a doposiaľ najrozsiahlejší balík pokročilých asistenčných systémov pre vodiča, aké kedy Transit Connect ponúkal.
 
Či už ide o malú firmu alebo mestský vozidlový park, prevádzkovatelia vozidiel Transit Connect môžu zvýšiť svoju produktivitu prostredníctvom podpory Ford Pro, ktorej súčasťou je softvér, servis a flexibilné finančné plány, ako aj špecializované riešenie telematiky pre vozidlové parky.
 
„Za posledné dva roky sme elektrifikovali modelový rad Transit, aby sme pomohli každému typu zákazníka zrýchliť produktivitu a elektrifikovať jeho podnikanie. Náš úplne nový Transit Connect je posledným krokom tejto misie,“ uviedol Hans Schep, generálny riaditeľ spoločnosti Ford Pro pre Európu. „Nové možnosti pohonu PHEV a pohonu všetkých kolies, technologicky špičkový interiér a podpora Ford Pro pre model Transit Connect sú skoncentrované v štýlovej a kompaktnej karosérii vozidla s príťažlivosťou ozajstného pracanta.“
 
Ako tretia generácia obľúbenej kompaktnej dodávky Transit Connect značky Ford Pro je tento úplne nový model súčasťou historicky najsilnejšej zostavy kompaktných dodávok z dielne podniku Ford Pro, kam patrí aj úplne nový Transit Courier a pripravovaný elektrický model E-Transit Courier.
 
Na jar 2024 sa začne vyrábať vznetová dodávka Transit Connect a jej prvé dodávky zákazníkom sú v rámci plánu postupného uvádzania na trh naplánované na tohtoročné leto. Pred koncom roka pribudne do sortimentu plug-in hybridný model Transit Connect PHEV a začiatkom roka 2025 doplnia ponuku modely s pohonom všetkých kolies a modely kombi.
 


 

Elektrifikovaný modelový rad Transit značky Ford Pro v Európe

Plug-in hybridný model Transit Connect PHEV 1,2 je posledným elektrifikovaným predstaviteľom rodiny vozidiel Transit značky Ford Pro v Európe. Pred ním bol na trh uvedený vedúci model segmentu E-Transit, 1,3 predstavený bol elektrický E-Transit Custom 1,4 – prvá elektrická verzia najpredávanejšej jednotonovej dodávky v Európe 5 – a model E-Transit Courier. 1,6 
 
Na čele úplne nového radu pohonných jednotiek pre Transit Connect stojí vôbec prvý pohon PHEV určený pre tento model. Tento systém tvorí 1,5-litrový zážihový motor EcoBoost spojený s vysokonapäťovým akumulátorom a elektromotorom, ktoré dodávajú kombinovaný výkon 150 k a krútiaci moment 350 Nm 7 v spojení so šesťstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou. Maximálne užitočné zaťaženie je 770 kg 8 a maximálna hmotnosť prívesu je 1 400 kg. 9
 
Transit Connect PHEV má elektrický dojazd až 110 km a v režime elektrického pohonu (EV) dokáže zabezpečiť až 330 Nm krútiaceho momentu na prepravu nákladu v meste.
 
Zákazníci si môžu v prípade potreby dobiť akumulátor pomocou rýchlonabíjačky na jednosmerný prúd s výkonom 50 kW alebo ho plne nabiť medzi pracovnými zmenami pomocou palubnej nabíjačky na striedavý prúd s výkonom 11 kW. 10
 
K optimalizácii spotreby energie slúžia tri režimy: 11
 
  • Režim EV Now – na jazdu iba s elektromotorom
  • Režim EV Auto – ktorý vyvažuje elektrický pohon a zážihový motor tak, aby čo najlepšie vyhovoval podmienkam jazdy
  • Režim EV Later – na ušetrenie elektrickej energie na neskôr (užitočné na jazdu po diaľnici pred príchodom do mesta)
 

Schopný prevážať náklad


Transit Connect je navrhnutý tak, aby uspokojil široké spektrum požiadaviek zákazníkov kompaktných dodávok, preto spoločnosť Ford Pro ponúka tento model s možnosťou výberu krátkeho alebo dlhého rázvoru kolies v karosérii dvojmiestnej dodávky alebo päťmiestnej konfigurácie kombi.
 
Nová konštrukcia ložnej plochy panelovej dodávky poskytuje väčší objem nákladového priestoru, a to 3,1 m3 alebo 3,7 m3 v závislosti od zvoleného rázvoru. Maximálne užitočné zaťaženie dosahuje 820 kg 8 a konkurencieschopná ťažná kapacita 1 500 kg 9 umožňuje zákazníkom ťahať širokú škálu zariadení v rámci podpory ich podnikania.
 
V modeli Transit Connect Kombi sa predstavuje nová revolučná koncepcia flexibilných sedadiel, ktorá umožňuje zákazníkom požadujúcich dvojaké využitie rýchlo a ľahko premeniť pohodlné päťmiestne vozidlo na zdatnú pracovnú dodávku. Zadné sedadlo sa dá v priebehu niekoľkých sekúnd bez námahy sklopiť dopredu a nahor, čím sa zväčší objem nákladného priestoru na 2,5 m3 (L1) alebo 3,1 m3 (L2), pričom modely L2 majú priestor na dve europalety. 12 V sklopenej polohe vytvárajú zadné sedadlá ochrannú priečku v plnej výške, a zabezpečujú tak cestujúcim na zadných sedadlách kultivovaný zážitok z jazdy.
 

Nový rad účinných pohonných jednotiek

Ako alternatívu k novému pohonu PHEV si môžu zákazníci zvoliť 2,0-litrový preplňovaný vznetový motor EcoBlue v dvoch výkonových variantoch. Nový systém pohonu všetkých kolies je v ponuke s motorom s výkonom 122 k v spojení so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, pričom ten istý motor si môžu zákazníci objednať aj so sedemstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou, ktorá zaisťuje rýchle a plynulé preraďovanie bez straty krútiaceho momentu. Variant s výkonom 102 k je vybavený šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a v ponuke je len s pohonom predných kolies. Spoločnosť Ford Pro očakáva, že jeho mimoriadne konkurencieschopná spotreba paliva dosiahne len 4,8 l/100 km a pomôže zákazníkom znížiť náklady na pohonné hmoty. 1,2
 
Dostupnosť inteligentného pohonu všetkých kolies v úplne novom modeli Transit Connect zvýši príťažlivosť vozidla najmä v severských a alpských oblastiach, pretože poskytuje lepšiu trakciu a spoľahlivosť v náročných poveternostných podmienkach.

 
Pokročilé technológie na dosiahnutie prvotriedneho zážitku
 
Súčasťou štandardnej výbavy v celom modelovom rade je 10-palcový digitálny prístrojový panel s konfigurovateľným hlavným displejom, ktorý po stranách dopĺňajú druhotné informácie o vozidle. V kombinácii s 10‑palcovou farebnou centrálnou dotykovou obrazovkou 13 s dostupnou možnosťou pripojenej navigácie Connected Navigation 14 vytvára štýlový a produktívny digitálny kokpit.
 
Vodičom, ktorí používajú pracovný telefón na navigáciu alebo kontakt so zákazníkmi, príde vhod funkcia zrkadlenia obrazovky prostredníctvom bezdrôtového systému Apple Carplay a Android Auto, 15. 16 Jednoduché je aj nabíjanie väčších zariadení, ako sú notebooky či prenosné náradie, pretože konektory USB-C v kabíne vozidla ponúkajú výkon až 45 wattov.
 
Spolu s vyhrievaným volantom sa môžu zákazníci rozhodnúť aj pre voliteľné vyhrievané predné sedadlá, ktoré majú certifikát poprednej lekárskej skupiny venujúcej sa zdraviu chrbtice Aktion Gesunder Rücken e.V. (AGR) – Kampaň za zdravý chrbát. Tieto sedadlá majú bedrovú opierku s elektrickým ovládaním v štyroch smeroch a nastaviteľné predĺžené opierky nôh, ktoré zaisťujú optimálne pohodlie.
 
Medzi štandardné pokročilé asistenčné systémy pre vodiča 10 v modeli Transit Connect patrí prednárazový bezpečnostný systém s funkciou autonómneho núdzového brzdenia a funkciou upozornenia na hroziacu čelnú zrážku, asistent riadenia pri únikových manévroch a asistent jazdy na križovatkách, ktoré pomáhajú predchádzať zrážkam s inými účastníkmi cestnej premávky alebo ich aspoň zmierňovať.
 
K dispozícii je výstražný systém bezpečného vystupovania z vozidla, ktorý pomáha predchádzať nehodám súvisiacim s otváraním dverí a ich kolíziou s inými účastníkmi cestnej premávky, ktorí sú mimo nášho dohľadu. 10
 
K ďalším voliteľným technológiám patrí asistent cúvania s prívesom Pro Trailer Backup Assist, ktorý pomáha vodičom manévrovať s prívesom bez toho, aby sa prevrátil. 10 Systém pomocou snímačov a zadnej kamery pomáha vodičovi intuitívne viesť príves, pričom vodič používa namiesto volantu ovládacie tlačidlo a digitálny displej.