VÝVOJ LOGA FORD

Oválna značka Ford je jedným z najznámejších firemných symbolov na svete a v nezmenenej podobe sa používa už viac ako 50 rokov. Značka s písaným písmom pochádza z prvopočiatkov spoločnosti, keď jeden z technikov Henryho Forda vytvoril štylizovanú podobu slov Ford Motor Company.

Novšie informácie o značke Ford a jej produktoch nájdete
v sekcií novinky o spoločnosti Ford.

1903 - Písmená a logá

Označenie písaným písmom bolo vo firemnej komunikácii prvýkrát použité v roku 1903. Prvé vyrábané vozidlo, Ford Model A sa však honosil logom ovenčeným vo svojej dobe módnym secesným lemom, ktoré vytvoril sám Henry Ford.


1906 - Písmo s krídlami

V roku 1906 sa objavil prepracovanejší tvar písma s dlhými nožičkami písmen F a D, známy ako písmo s krídlami. Toto logo niesli všetky automobily Ford do konca roka 1910, kedy došlo k zmene písma do tvaru, ktorý sa s malými zmenami používa dodnes. Značka Ford s písaným písmom bola na Patentovom úrade Spojených štátov amerických zaregistrovaná v roku 1909.

1907 - Prvý ovál

Oválna značka Ford bola prvýkrát použitá v roku 1907 britskými obchodnými zástupcami Perrym, Thorntonom a Schreiberom, predchodcami pôvodnej spoločnosti Ford Motor Company Limited of Great Britain. Ovál sa používal na propagáciu vozidiel Ford ako punc spoľahlivosti a hospodárnosti.

1911 - Definitívne ovál

Spojením písmen a oválu vytvoril Ford v roku 1911 definitívnu podobu loga, ktoré prevažne používali predajcovia vo Veľkej Británii. Automobily Ford a firemné materiály však používajú označenie s písaným písmom až do konca 20. rokov.

1912 - Univerzálne vozidlo

Ford sa na krátku dobu odklonil od oválneho tvaru a používal na svojich vozidlách okrídlený trojuholníkový tvar. Logo, ktoré malo pôvodne symbolizovať rýchlosť, ľahkosť, gracióznosť a stabilitu, bolo vytvorené v oranžovej a tmavo modrej farbe a nieslo nápis univerzálne vozidlo. Henrymu Fordovi sa však tento dizajn nepáčil.

1927 - Oválny emblém Ford

Nový Model A pre rok 1927 bol prvým vozidlom značky Ford, ktorý mal na chladiči umiestnený oválny emblém Ford. Toto logo bolo používané na mnohých vozidlách až do konca 50. rokov. Hoci sa aj naďalej dôsledne používalo vo firemných tlačovinách, opäť sa objavilo na vozidlách až v polovici 70. rokov.

1976 - Modrý ovál

Modrostrieborný oválny emblém Ford, používaný ako identifikačný znak všetkých automobiloch Ford od roku 1976, predstavuje ľahko rozpoznateľné a dôsledné označenie všetkých športových závodov, priestorov a výrobkov spoločnosti.

2003 - Sté výročie modrého oválu

V roku stého výročia oslávila spoločnosť Ford svoje dedičstvo predstavením modernizovanej verzie oválu Ford. Ovál spoločnosti Ford je jej pýchou, je historickým symbolom spoločnosti Ford Motor Company a jednou z najuznávanejších obchodných známok na svete.

2018 - Nová éra modrého oválu

Tradičný historický symbol značky Ford reaguje na nové dizajnérske trendy a médiá. Jedna z najhodnotnejších značiek na svete zjednodušuje svoje logo. Jeho vizuálna podoba je čistejšia a bez efektov.