V Le Mans debutuje úplne nový Ford Mustang GTD s vyšším výkonom a interiérom zameraným na vodiča

  • Nový balík Performance na zvýšenie výkonu poslúži ako kľúč k absolvovaniu kola na Nürburgringu za menej ako 7 minút; 1 okrem toho obsahuje horčíkové kolesá, aktívnu aerodynamiku a novú prednú masku s brzdiacimi plošinkami

  • Interiér modelu Mustang GTD zameraný na vodiča ponúka veľké titánové radiace páčky vytlačené na 3D tlačiarni, štandardné sedadlá Recaro a volant s hrubým vencom a plochým dnom s ďalšími ovládacími prvkami pre vodiča

  • Mustang GTD prináša sústredený zážitok z jazdy orientovaný na výkon s vlastným motívom digitálneho prístrojového panela a jedinečnou grafikou, ktorý je súčasťou konfigurovateľného centrálneho displeja a systému SYNC 4 2


Vysoký výkon, nadštandardné funkcie a bezkonkurenčná sofistikovanosť: tento víkend debutuje na pretekoch 24 hodín Le Mans nový Ford Mustang GTD Carbon Series 3, ktorý vyniká v každej kategórii a poľahky povyšuje kvalitu úrovne aj štýlu.

Mustang GTD so svojím pútavým lakom v tmavom odtieni Chroma Flame pôsobí pri svojej európskej premiére odvážnym dojmom, počnúc novým balíkom na zvýšenie výkonu a obratnosti cez interiér zameraný na vodiča až po odhalené prvky z uhlíkových vlákien, ktoré vystavujú na obdiv jeho špičkovú konštrukciu.

Najvýraznejší dojem zanecháva balík Performance na zvýšenie výkonu, ktorého úlohou ako kľúčového prvku je zabezpečiť, aby Mustang GTD zajazdil jedno kolo na bájnom okruhu Nordschleife v Nürburgringu za menej ako sedem minút. 1 Balík obsahuje brzdiace plošinky a väčší rozdeľovač na prednej maske, klapky na spodnej časti karosérie a systém na zníženie aerodynamického odporu na zadnom krídle. Tieto aktívne aerodynamické prvky znižujú odpor vzduchu pri jazde v priamom smere bez straty aerodynamickej priľnavosti v zákrutách. Balík Performance na zvýšenie výkonu obsahuje aj súpravu Lightweight na zníženie hmotnosti, v rámci ktorej je odstránená časť zvukovoizolačných materiálov a okrem unikátnej prednej masky sú pridané aj ohromujúce 20-palcové horčíkové disky kolies. A hoci balík Performance je súčasťou modelu série Carbon Series, v ponuke je v celom modelovom rade Mustang GTD.

„Mnohé športové autá vynikajú len v jednej veci. Ale na to, aby auto zajazdilo rýchle kolo na Nürburgringu, musí byť skvelé vo všetkom. Prejazdy zákrutami, priľnavosť, brzdenie, zrýchlenie – neexistuje jediná oblasť, v ktorej by nemohlo zažiariť,“ uviedol hlavný konštruktér modelu Mustang GTD Greg Goodall. „Od ľahkej karosérie z uhlíkových vlákien na každom GTD až po aktívnu aerodynamiku balíka na zvýšenie výkonu – z motoristického športu sme sa naučili, ako urobiť z Mustangu GTD auto, ktoré vyniká úplne vo všetkom, a to všetko v snahe dosiahnuť, aby zajazdil okruh na Nürburgringu pod sedem minút,“ dodal Goodall.

Pocit sebaistoty vodiča je pre výkon vozidla veľmi dôležitý a Mustang GTD dokáže udržať vodiča v stave sústredenia a bdelosti v každej zákrute, šikane aj na rovinke. Na splnenie tejto úlohy sú ideálne štandardné sedadlá Recaro, ktoré spolupracujú s novým volantom modelu Mustang GTD. Preteky Le Mans sú vôbec prvým dejiskom, na ktorom sa predstaví interiér GTD. 

Volant s plochým dnom má hrubý, výdatne vatovaný veniec s prémiovými vložkami Dinamica a koženým poťahom spolu s vložkami z uhlíkových vlákien. Exkluzívne pre Mustang GTD sú tlačidlá na volante na nastavenie tuhosti odpruženia a režim výfuku, ktoré umožňujú vodičovi sledovať trať a zároveň nastavovať spôsob, akým jeho Mustang GTD reaguje v zákrutách a ako znie pri zrýchľovaní.

Na hlavnom paneli pred otočným ovládačom radenia pribudli dve nové tlačidlá na prístup k stránke aplikácií Track a na aktiváciu funkcie zdvihu prednej nápravy, ktorá má pomôcť vyhnúť sa prekážkam na parkoviskách a príjazdových cestách.

Vodič má vďaka neprehliadnuteľným titánovým radiacim páčkam vytlačeným na 3D tlačiarni zároveň lepšiu kontrolu nad tým, ako štandardná osemstupňová dvojspojková medzinápravová prevodovka „transaxle“ riadi výkon 5,2-litrového preplňovaného motora V8, ktorý má dosahovať hodnotu viac ako 800 k. Nadrozmerné radiace páčky so šesťuholníkovým vzorom sú ľahké a zároveň poskytujú vodičovi niečo, čo môže pri jazde uchopiť – čo je ďalší príklad toho, ako značka Ford využíva znalosti z motoristického športu na zlepšenie kvality jazdy. Titánové obloženie je k dispozícii aj na otočnom ovládači radenia na stredovej konzole.

„Mustang GTD robí oveľa viac, než len zvyšuje prevádzkový výkon Mustangu. Vnáša do kabíny nový, sústredenejší a exkluzívnejší charakter,“ uviedol dizajnový riaditeľ Anthony Colard.

Fotogaléria

Motoristický štýl, ktorému netreba nič obetovať

Stredobodom pozornosti na vozidle v Le Mans je jeho nový lak v odtieni Chroma Flame. Stal sa jednou zo šiestich štandardných farieb vyhradených pre model Mustang GTD – spolu so sivou Polymimetic Gray, červenou Race Red, čiernou Shadow Black, bielou Frozen White a modrou Lightning Blue. Tento tmavobordový odtieň krásne ladí s obložením vozidla série Carbon Series.

Séria Carbon Series zvýrazňuje karosériu z uhlíkových vlákien tým, že kapota, strecha a zadná plošina Tech Deck sú ponechané bez lakovania, zatiaľ čo kolesá (hliníkové alebo horčíkové) majú magnetitovú povrchovú úpravu. V ponuke sú pruhy vo farbe karosérie alebo kontrastné lakované pruhy, ako aj brzdové strmene lakované načierno alebo v modrom odtieni Grabber Blue či v červenej farbe Race Red.

Mustang GTD zvyšuje úroveň špičkového softvérového balíka značky Mustang. Herná technológia Unreal Engine, ktorá poháňa informačno-zábavný systém SYNC 4 2, má teraz na 13,2-palcovom dotykovom displeji a 12,4-palcovom konfigurovateľnom digitálnom prístrojovom paneli uvítaciu a rozlúčkovú grafiku špecifickú pre Mustang GTD. Každý zo šiestich režimov jazdy obsahuje označenie Mustang GTD, zatiaľ čo nový prístrojový panel Performance je vyhradený pre vrcholný výkon Mustangu. Ukazovateľ prevodového stupňa sa v ňom nachádza vpredu a otáčkomer uprostred, pričom sú z neho odstránené všetky nadbytočné informácie. A nakoniec, avatar Mustangu na stránke Môj Mustang (angl. My Mustang) teraz obsahuje označenie Mustang GTD.

V Európe už možno podávať žiadosti o kúpu

Debut modelu Mustang GTD v Európe sa zhoduje s oficiálnym otvorením žiadostí o kúpu na európskom trhu. Dňa 13. júna o 13:00 SEČ môžu perspektívni európski záujemcovia o Mustang GTD navštíviť stránku TheMustangGTD.com a podať si žiadosť o kúpu vozidla, ktoré je doposiaľ najodvážnejším Mustangom v dejinách.

1 Na základe počítačových inžinierskych simulácií výrobcu.

2 Neriaďte vozidlo, keď ste rozptýlení alebo používate prenosné zariadenia. Ak je to možné, používajte systémy s hlasovým ovládaním. Niektoré funkcie môžu byť zablokované, keď je vozidlo v prevádzke. Nie všetky funkcie sú kompatibilné so všetkými telefónmi.

3 Oficiálne homologizované údaje o spotrebe paliva a emisiách CO2 budú zverejnené pred začiatkom predaja. V súlade s Celosvetovo harmonizovaným skúšobným postupom pre ľahké vozidlá (WLTP).


Spoločnosť Ford je globálna americká značka, pôsobiaca v Európe už viac ako 100 rokov, ktorá sa zasadzuje o slobodu pohybu, čo ide ruka v ruke so starostlivosťou o planétu i ľudí navzájom. Plán Ford+, ktorý spoločnosť realizuje spoločne s obchodnými divíziami Model e, Ford Pro a Ford Blue, urýchľuje v Európe jej prechod na čisto elektrickú a uhlíkovo neutrálnu budúcnosť do roku 2035. Spoločnosť sa posúva vpred prostredníctvom nových, odvážnych elektromobilov, navrhnutých s ohľadom na európskych vodičov a inovatívnych vďaka službám, ktoré pomáhajú ľuďom spájať sa, komunitám rásť a podnikom prosperovať. Medzi prevádzky zamerané na predaj a servis vozidiel Ford na 50 samostatných európskych trhoch patrí i spoločnosť Ford Motor Credit Company, divízia zákazníckych služieb Ford Customer Service Division a 14 výrobných závodov (osem podnikov s plnou majetkovou účasťou a šesť nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností) so štyrmi centrami v nemeckom Kolíne nad Rýnom, španielskej Valencii a v našom spoločnom podniku v rumunskom meste Craiova a tureckej provincii Kocaeli. Ford zamestnáva približne 34 000 ľudí vo svojich prevádzkach s plnou majetkovou účasťou a konsolidovaných podnikoch s účasťou iných spoločností a približne 54 000 ľudí, ak sa zarátajú aj nekonsolidované podniky v celej Európe. Viac informácií o spoločnosti, jej produktoch a službe Ford Credit nájdete na stránke corporate.ford.com.

O spoločnosti Summit Motors Slovakia
Summit Motors Slovakia je autorizovaným dovozcom osobných a ľahkých úžitkových vozidiel značky FORD pre Slovenskú republiku.