Nový Ford Explorer - sériová výroba v Kolíne nad Rýnom

  • Nový plne elektrický Ford Explorer je prvým vozidlom, ktoré schádza z výrobnej linky a putuje k zákazníkom v celom regióne. 

  • Druhým elektromobilom bude nový športový crossover, ktorý odhalia už čoskoro a ktorého výroba v Kolíne nad Rýnom sa začne ešte tento rok

  • Spoločnosť Ford v rámci investície vo výške 2 miliárd dolárov pretransformovala svoju historickú továreň s cieľom vytvoriť závod budúcnosti, ktorý bude vybavený najmodernejšou umelou inteligenciou a špičkovými robotmi na zabezpečenie vysokej kvality výroby

  • Vysoko efektívne centrum elektrických vozidiel v Kolíne nad Rýnom je významným míľnikom v pláne automobilky Ford s názvom „Cesta k lepšiemu“, ktorého cieľom je dosiahnuť do roku 2035 uhlíkovú neutralitu naprieč európskou výrobnou sieťou spoločnosti vrátane zariadení, logistiky a priamych dodávateľov


Spoločnosť Ford dnes spustila sériovú výrobu vo svojom prvom európskom závode na výrobu elektrických vozidiel (EV) po investícii vo výške 2 miliárd dolárov, vďaka ktorej sa historická továreň zmenila na závod budúcnosti.

Nový plne elektrický Ford Explorer je prvým vozidlom, ktoré schádza z výrobnej linky v kolínskom centre elektrických vozidiel spoločnosti Ford, čo predstavuje významný krok na ceste k výrobe novej generácie vysokokvalitných elektrických osobných vozidiel pre tento región. Druhým elektromobilom bude nový športový crossover, ktorý odhalia už čoskoro a ktorého výroba v Kolíne nad Rýnom sa začne ešte tento rok.

Nový plne elektrický Explorer kombinuje nemecké inžinierstvo, americký štýl a prémiovú štandardnú výbavu vrátane batériových elektrických pohonných jednotiek s nulovými emisiami výfukových plynov počas jazdy – a dojazdom viac ako 600 km na jedno nabitie.1

„Vidieť, ako sa kolínska továreň založená spoločnosťou Ford v roku 1930 mení na najmodernejší závod na výrobu elektrických vozidiel, nie je nič iné ako úžasné. Spustenie sériovej výroby elektrických vozidiel a predstavenie nového plne elektrického modelu Explorer signalizujú začiatok novej éry spoločnosti v Európe,“ povedal Kieran Cahill, viceprezident spoločnosti Ford pre výrobu v Európe a na medzinárodných trhoch.

Fotogaléria

Továreň budúcnosti

Centrum elektrických vozidiel v nemeckom Kolíne nad Rýnom je vybavené najmodernejšou umelou inteligenciou a stovkami špičkových starostlivo zostavených robotov, ktoré budú do regiónu dodávať novú generáciu vysokokvalitných elektrických vozidiel. „Digitálne dvojča“ závodu monitoruje a zlepšuje všetky úlohy s cieľom pomôcť zabezpečiť bezprecedentné štandardy kvality.

Kolínske centrum elektrických vozidiel je vybavené samoučiacimi sa strojmi a viac ako 600 novými robotmi, ktoré koordinovane vykonávajú úlohy, ako sú zváranie, rezanie, odprašovanie, lakovanie a spájanie komponentov vozidiel s cieľom zabezpečiť presnosť, efektívnosť a kvalitu.

Nové riadiace centrum monitoruje celý proces montáže v reálnom čase – až po množstvo jednotlivých dielov a matíc na všetkých pracovných staniciach. „Digitálne dvojča“ závodu sa zobrazuje prostredníctvom obrovskej dotykovej obrazovky, ktorá obsahuje všetky pracovné stanice s informáciami o nástrojoch, dodávkach materiálov, bezpečnosti práce a mnohom ďalšom. Pomocou malých dotykových obrazoviek môžu zamestnanci na výrobnej linke poskytovať ďalšie informácie o stave svojho pracoviska.

„Prostredníctvom monitorovania každého kroku od začiatku montáže až po okamih, keď sa pneumatiky dotknú vozovky, poskytuje spoločnosť Ford svojim zákazníkom bezprecedentnú úroveň kvality,“ povedal Rene Wolf, výrobný riaditeľ spoločnosti Ford-Werke.

Udržateľnejšia výroba

Udržateľnejšie a zároveň futuristickejšie centrum elektrických vozidiel v Kolíne nad Rýnom je jedným z najefektívnejších závodov spoločnosti Ford na svete, kde bude prebiehať montáž vozidiel s výrazne nižšími emisiami a nižšou spotrebou vody a energie.

Spoločnosť Ford sa usiluje o dosiahnutie uhlíkovej neutrality pre kolínske centrum elektrických vozidiel. Po spustení výroby sa budú údaje o emisiách skleníkových plynov monitorovať a zaznamenávať na účely nezávislej certifikácie v súlade s najnovšími medzinárodnými normami. V rámci tejto cesty uhlíkovej neutrality bude spoločnosť Ford neustále zvyšovať uhlíkovú efektívnosť a znižovať emisie skleníkových plynov smerom k zostatkovej úrovni.

Okrem iniciatív na zníženie emisií a spotreby vody a energie využíva závod na svoju prevádzku výlučne biometán a certifikovanú elektrickú energiu, ktorá sa vyrába zo 100 % obnoviteľných zdrojov. Spoločnosť Ford Motor Company chce do roku 2035 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu naprieč svojou európskou výrobnou sieťou vrátane zariadení, logistiky a priamych dodávateľov.

1 602 km na základe plného nabitia vozidla Explorer RWD s predĺženým dojazdom. Odhadovaný dojazd podľa celosvetovo harmonizovaného testovacieho postupu pre ľahké vozidlá (WLTP). Uvedené údaje slúžia na porovnanie a mali by sa porovnávať len s inými vozidlami testovanými podľa rovnakých technických postupov. Skutočný dojazd sa líši v dôsledku faktorov, ako sú teplota, spôsob jazdy, profil trasy, údržba vozidla, vek a stav lítium-iónovej batérie.

2 Energia prijímaná z vnútroštátnych distribučných sietí sa vyrába z rôznych zdrojov (obnoviteľných aj neobnoviteľných). V prípade spoločnosti Ford certifikovaná elektrická energia z obnoviteľných zdrojov znamená, že za všetku elektrickú energiu nakúpenú na prevádzku centra elektrických vozidiel v Kolíne nad Rýnom sa do národných distribučných systémov dostane rovnaké množstvo elektrickej energie vyrobenej zo stopercentne obnoviteľných zdrojov.


Spoločnosť Ford je globálna americká značka, pôsobiaca v Európe už viac ako 100 rokov, ktorá sa zasadzuje o slobodu pohybu, čo ide ruka v ruke so starostlivosťou o planétu i ľudí navzájom. Plán Ford+, ktorý spoločnosť realizuje spoločne s obchodnými divíziami Model e, Ford Pro a Ford Blue, urýchľuje v Európe jej prechod na čisto elektrickú a uhlíkovo neutrálnu budúcnosť do roku 2035. Spoločnosť sa posúva vpred prostredníctvom nových, odvážnych elektromobilov, navrhnutých s ohľadom na európskych vodičov a inovatívnych vďaka službám, ktoré pomáhajú ľuďom spájať sa, komunitám rásť a podnikom prosperovať. Medzi prevádzky zamerané na predaj a servis vozidiel Ford na 50 samostatných európskych trhoch patrí i spoločnosť Ford Motor Credit Company, divízia zákazníckych služieb Ford Customer Service Division a 14 výrobných závodov (osem podnikov s plnou majetkovou účasťou a šesť nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností) so štyrmi centrami v nemeckom Kolíne nad Rýnom, španielskej Valencii a v našom spoločnom podniku v rumunskom meste Craiova a tureckej provincii Kocaeli. Ford zamestnáva približne 34 000 ľudí vo svojich prevádzkach s plnou majetkovou účasťou a konsolidovaných podnikoch s účasťou iných spoločností a približne 54 000 ľudí, ak sa zarátajú aj nekonsolidované podniky v celej Európe. Viac informácií o spoločnosti, jej produktoch a službe Ford Credit nájdete na stránke corporate.ford.com.

O spoločnosti Summit Motors Slovakia
Summit Motors Slovakia je autorizovaným dovozcom osobných a ľahkých úžitkových vozidiel značky FORD pre Slovenskú republiku.