NOVÝ FORD MUSTANG: ZNOVUZRODENIE AMERICKEJ IKONY VO SVETE KONEKTIVITY

Nový Ford Mustang: znovuzrodenie americkej ikony vo svete konektivity

  • Aktuálne je v Európe dostupný nový Ford Mustang vo verzii kupé a kabriolet, ktoré prinášajú svieži dynamický dizajn, revolučný digitálny zážitok a vyšší výkon
 
  • Pohlcujúci priestor vodiča pripomínajúci kokpit stíhačky ponúka intuitívny dvojitý displej, systém SYNC 4 s lepšími možnosťami pripojenia či ovládanie „dotykom a potiahnutím prstom“, možné vďaka podpore softvéru Unreal Engine
 
  • Mustang Dark Horse sa cíti ako doma na pretekárskom okruhu, na čom má zásluhu vylepšené zavesenie kolies, skvelá aerodynamika a 5,0-litrový motor V8 s výkonom inšpirovaným pretekárskymi autami
Nový Mustang(1) stelesňuje znovuzrodenie americkej ikony, spájajúce ostrý dizajn s charakteristickým štýlom, ktorý už 60 rokov zachytáva predstavy vodičov z celého sveta.
 
Najpredávanejší športový automobil sveta(2), ktorý je už dostupný aj v Európe ponúka digitálny kokpit s podporou špičkovej technológie Unreal Engine známej z počítačových hier, ako aj vyšší výkon a vzrušujúci zážitok z jazdy.
 
Nový Mustang predstavuje všetko, čo naši zákazníci od neodškriepiteľnej automobilovej ikony očakávajú – a ešte oveľa viac. Prekvapivá technológia konektivity reálne dopĺňa a pozdvihuje výkonnostné vylepšenia, ktoré si získajú srdcia celej novej generácie vodičov,“ povedal Jon Williams, generálny riaditeľ divízie Ford Blue v Európe.

Svieži dizajn, nadčasový pôvab

 
Nový Mustang – dostupný ako kupé alebo kabriolet so skladacou strechou – ponúka nádherne vybrúsený vzhľad a dizajn inšpirovaný 60-ročnou tradíciou. Plasticky tvarovaná kapota a mohutné zadné blatníky sú základom robustného výzoru, pri ktorom sa ľuďom rozbúcha srdce, čo sa deje už od roku 1964, keď sa na trhu objavil úplne prvý Mustang. Aerodynamiku vozidla vylepšuje nový predný spojler spoločne s novými lištami pod bočnými prahmi. Klasické koncové svetlá s tromi pruhmi sa dočkali modernizácie prostredníctvom technológie LED.
 
Mustang vo verzii kabriolet ponúka príťažlivý štýl a slobodu otvoreného priestoru. Strecha opatrená poťahom a izoláciou po celej ploche sa otvorí a zatvorí už za osem sekúnd – čo je rýchlejšie ako svetový rekord v behu na 100 metrov. Vďaka jej kompaktným rozmerom vám v batožinovom priestore stále zostane dosť miesta na dva golfové vaky.
 
Vnútri si vychutnáte atmosféru ako v kokpite stíhačky, ktorú navodzujú plne digitálne zobrazovacie plochy s 12,4-palcovým prístrojovým panelom a 13,2-palcovým stredovým displejom natočeným smerom k vodičovi. Herný softvér Unreal Engine s podporou interaktívnej animovanej grafiky ponúka možnosť prispôsobenia prostredníctvom celej palety farieb a vizuálov. Nastavenia si vodič jednoducho upraví dotykom či potiahnutím prstom na stredovom displeji.
 
V prípade nového modelu Mustang zdvojnásobil Ford výpočtový výkon systému zábavy. Systém SYNC 4 (3) prispôsobuje zobrazovanie funkcií, ktoré daný vodič najviac používa. Integrácia smartfónu cez rozhranie Apple CarPlay a Android Auto4 prebieha bezdrôtovo. Pripojenie 5G5 podporuje streamovanie hudby prostredníctvom vysokokvalitného audiosystému B&O.

Veľkolepý športový výkon

 
Nový 5,0-litrový motor svojím konštrukčným riešením podporuje výkon a citlivú odozvu kultového amerického vidlicového osemvalca. Zásluhou nového dvojitého prívodu vzduchu dokáže motor „voľnejšie dýchať“, čo mu dodáva rýchlejšiu odozvu. Systém aktívneho výfuku zasa mení zvuk a hlasitosť motora buď v prospech tichšej jazdy v meste, ktorou nenahneváte susedov, alebo maximálnej slobody na otvorených cestách.
 
Odozvu vozidla si môžete prispôsobiť pomocou až šiestich jazdných režimov, ktoré vám prinesú buď väčšiu istotu na mokrej vozovke, viac zábavy na kľukatých cestách, alebo plný výkon na pretekárskom okruhu. Na výber máte režimy pre normálnu alebo športovú jazdu, pre šmykľavé cesty, akceleračné preteky a jazdu na okruhu (6,7), ako aj možnosť prispôsobiť si nastavenia podľa seba.
 
Súčasťou štandardnej výbavy je výkonnostný balík, ktorý dáva vodičom ten pravý pocit kontroly a angažovanosti na ceste aj na okruhu. Brzdy Brembo za 19-palcovými zliatinovými diskami poskytujú konzistentný výkon a samosvorný diferenciál obmedzuje pretáčanie kolies, ktoré tak získavajú lepší záber – najmä v zákrutách. Zavesenie kolies MagneRide®, dostupné za príplatok, tisíckrát za sekundu sleduje podmienky na ceste a jednotlivé nastavenia upravuje tak, aby sa zachovala čo najlepšia kontrola nad vozidlom a čo najvyšší jazdný komfort.

Mustang Dark Horse je pravý plnokrvník

 
Mustang Dark Horse1 predstavuje skvelý základ pre programy motoristického športu postavené na modeli Mustang, kde budete môcť tento kultový športový automobil vidieť v roku 2024 pretekať na šiestich zo siedmich svetadielov sveta – vrátane legendárnych okruhov ako Le Mans a Interlagos.
 
Mustang Dark Horse je doma na ceste aj na okruhu a využíva jedinečné funkčné dizajnové prvky, ktoré zdôrazňujú jeho čistokrvný výkon. Ide napríklad o pevný zadný spojler inšpirovaný pretekárskymi autami, lišty pod bočnými prahmi či zadný difúzor na vylepšenie aerodynamických vlastností.
 
Vysokovýkonná verzia nového 5,0-litrového motora V8 dodáva ešte viac výkonu, a to v kombinácii s 10-stupňovou automatickou alebo unikátnou 6-stupňovou manuálnou prevodovkou TREMEC. Zvýšený výkon na okruhu zabezpečuje modernizované zavesenie kolies, vylepšené chladenie, ktoré vozidlu dodáva výdrž, ako aj pneumatiky Pirelli so skvelou priľnavosťou.
 
Mustang okrem toho ponúka aj unikátnu modrú metalízu Blue Ember a v interiéri zasa modré prešívanie Indigo Blue či lesklé ozdobné prvky s tmavou metalickou úpravou, čo mu dodáva osobitý charakter.
                                                                                                                             # # #
                                                                                                                             
1 Mustang s 5,0-litrovým motorom V8 dosahuje podľa postupu WLTP emisie CO2 na úrovni 274 – 282 g/km a spotrebu paliva 12,0 – 12,4 l/100 km. Rozsah emisií CO2 a spotreby paliva sa môže líšiť v závislosti od dostupných variantov vozidla na jednotlivých trhoch.
 
Uvedené hodnoty spotreby paliva/energie, emisií CO2 a dojazdu v elektrickom režime podľa WLTP sa určujú v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 a (EÚ) č. 2017/1151 v platnom znení. Použitý štandardný testovací postup umožňuje vzájomne porovnávať rôzne typy vozidiel od rôznych výrobcov.
 
2 Na základe údajov spoločnosti S&P Global Mobility o registráciách ľahkých vozidiel za posledných 10 rokov na celom svete. Tieto údaje pochádzajú od vlád i z ďalších zdrojov a zachytávajú 95 percent celosvetového objemu nových vozidiel vo vyše 80 krajinách. Športový automobil, ako ho definuje spoločnosť S&P Global Mobility, zahŕňa dvojdverové kupé a kabriolet.
 
3 Neriaďte vozidlo, keď ste rozptýlení. Ak je to možné, používajte systémy s hlasovým ovládaním; počas jazdy nepoužívajte ručné zariadenia. Niektoré funkcie môžu byť zablokované, keď je vozidlo v prevádzke. Nie všetky funkcie sú kompatibilné so všetkými telefónmi.
 
4 Vyžaduje sa telefón s aktívnou dátovou službou a kompatibilným softvérom. Systém SYNC 4 počas používania neovláda produkty tretích strán. Tretie stany sú výhradne zodpovedné za svoje príslušné funkcie.
 
5 Pripojené služby a funkcie závisia od dostupnosti siete a kompatibilného paušálu. 5G sieť nie je dostupná všade. Rozvíjajúce sa technológie/mobilné siete/možnosti vozidla môžu obmedziť funkčnosť a zabrániť fungovaniu pripojených funkcií. Pripojené služby nezahŕňajú Wi-Fi hotspot. Dostupný Wi-Fi hotspot vyžaduje samostatné predplatné.
 
6 Asistenčné funkcie vodiča sú doplnkové a nenahrádzajú pozornosť vodiča, jeho úsudok a potrebu riadiť vozidlo. Nenahrádzajú bezpečnú jazdu. Podrobnosti a obmedzenia nájdete v používateľskej príručke.
 
7 Len pre použitie na okruhu.
unconsolidated businesses across Europe. More information about the company, its products and Ford Credit is available at corporate.ford.com.