2023-09-06

Ford predstavuje novú generáciu obytnej dodávky Nugget

Ford predstavuje novú generáciu obytnej dodávky Nugget

  • Model Transit Custom Nugget novej generácie využíva najnovšie technológie vozidiel od spoločnosti Ford s vylepšenou konektivitou, zážitkom z jazdy a novými pohonnými jednotkami, vrátane možnosti plug-in hybridného pohonu (PHEV)
     
  • Úplne nový Ford Nugget prináša nové pokročilé funkcie vozidla v spojení s exkluzívnym obytným interiérom, aby vám poskytol príjemnejšie – a elektrifikované – dovolenky
Spoločnosť Ford predstavuje úplne novú verziu svojej obľúbenej dodávky Transit Custom Nugget v podobe jej novej generácie s kombináciou najnovších funkcií vozidla a interiéru, ktoré prinášajú radostnejšie dobrodružstvá na cestách. Po prvý raz si budú môcť zákazníci na vozidle Nugget vybrať pokročilú pohonnú jednotku vďaka flexibilnému novému plug-in hybridnému modelu (PHEV).
 
Úplne nová obytná dodávka Nugget bola vyvinutá v spolupráci s popredným výrobcom obytných automobilov Westfalia a vyznačuje sa obľúbeným viaczónovým jedinečným usporiadaním interiéru, ktorým sa Nugget naďalej odlišuje od svojich konkurentov.
 
Nugget novej generácie využíva úplne novú platformu vozidiel Ford, ktorú značka uviedla na trh tento rok pre vedúce modely na trhu Transit a Tourneo Custom1 a ktorá prináša nové pokročilé konštrukčné prvky, konektivitu a technológie pohonu. V obytnom priestore budú mať zákazníci k dispozícii nové prémiové povrchové úpravy, vylepšené funkcie a výkon vďaka užitočnej voliteľnej solárnej streche, ktorá im uľahčí a spríjemní cesty.
 
„Cieľom modelu Nugget je pomáhať majiteľom objavovať nové miesta – a vďaka mimoriadnemu komfortu, konektivite a možnosti pohonu PHEV, ktorý ponúka nový model, dokáže zájsť ďalej než doposiaľ. Zákazníci nám hovoria, že svoj Nugget používajú ako rodinné vozidlo, na odvoz priateľov a bicyklov k najbližšej výletnej trase, alebo ako vzrušujúcejší plán na dôchodok, a tak sme náš najnovší Nugget navrhli tak, aby toto všetko dokázal,“ uviedol Hans Schep, generálny riaditeľ spoločnosti Ford Pro pre Európu.
 
Transit Custom Nugget najnovšej generácie sa bude uvádzať na trh postupne, počnúc sériou Nugget Titanium s výklopnou strechou a motorom EcoBlue s výkonom 170 k v spojení s osemstupňovou automatickou prevodovkou, ktorý bude možné objednávať u predajcov Ford  v októbri  2023 s dodaním na jar 2024.(2,3) Ďalšie modely, vrátane možnosti pohonu PHEV, sa budú uvádzať na trh v nasledujúcich 12 mesiacoch.

Vďaka úplne novej platforme je cesta potešením

Výlety na cestách často znamenajú dlhé dni jazdy a stovky kilometrov v aute. Ford Nugget novej generácie preto využíva vylepšené technológie, zážitok z jazdy a dizajn najnovších modelov Transit a Tourneo Custom, ktoré sú špičkou na trhu.

 Spoločnosť Ford vo veľkej miere čerpala z dizajnu luxusnej kabíny modelu Tourneo Custom, 
do ktorého zabudovala špičkovú úroveň remeselného spracovania a kvality materiálov, aby významne zvýšila komfort cestujúcich.
 
Jednoduchý pohyb po kabíne je už teraz pre mnohých majiteľov modelu Nugget kľúčovým dôvodom, „prečo ho kúpiť“. Nový dizajn palubnej dosky a rovná podlaha uľahčujú prístup cez kabínu a presun od oboch predných sedadiel do obytného priestoru, pričom airbag spolujazdca umiestnený v streche prispieva k optimalizácii usporiadania palubnej dosky. Nižšia podlaha a integrovaný bočný schodík uľahčujú nakladanie alebo nastupovanie a vystupovanie, čomu napomáhajú aj v triede najlepšie bočné posuvné dvere a otvory zadných dverí batožinového priestoru.
 
Značka Ford v modeli Nugget po prvý raz predstavuje pohonné ústrojenstvo PHEV, ktoré zdieľa technológiu s modelom Ford Kuga Plug-In Hybrid (3,4) najpredávanejším vozidlom PHEV v Európe v rokoch 2021 a 2022.(5) Úplne nový Nugget využíva 2,5-litrový zážihový motor pracujúci v Atkinsonovom cykle v kombinácii s akumulátorom s (využiteľnou) kapacitou 11,8 kWh a elektromotorom, vďaka ktorým dosahuje kombinovaný výkon 232 k a schopnosti jazdy na čisto elektrický pohon.
 
Úplne nový podvozok s nezávislým zavesením zadných kolies zlepšuje kultivovanosť jazdy a ovládateľnosť, pričom modely s pohonom všetkých kolies budú vyhovovať zákazníkom, ktorí využívajú svoju obytnú dodávku na cesty do divočiny na športy pod holým nebom, alebo tým, ktorí jednoducho len chcú mať väčšiu istotu pri vychádzaní z parkoviska na festivaloch.
 
 
Štýlový kokpit je vybavený plne digitálnym ovládacím panelom a veľkou 13-palcovou dotykovou obrazovkou. Vyhľadať cieľ cesty, zabaviť sa a zostať v kontakte je jednoduché vďaka najnovšiemu softvéru Ford SYNC 4 (6), ktorého pripojené navigačné, zvukové a komunikačné funkcie je možné ovládať pomocou dotykovej obrazovky alebo funkcie ovládania prirodzeným hlasom. Bezdrôtová integrácia telefónov prostredníctvom systémov Android Auto a Apple Carplay je súčasťou štandardnej výbavy.(7)
 
Osobitná pozornosť sa venovala tomu, aby sa nový Nugget bezpečne a ľahko riadil, a to aj pre vodičov, ktorí sú zvyknutí skôr na menšie vozidlá. Okrem polohy za volantom podobnej osobnému automobilu a voliteľnej novej osemstupňovej automatickej prevodovke je model vybavený súpravou pokročilých asistenčných systémov.8 Inteligentný adaptívny tempomat s funkciou centrovania vozidla v jazdnom pruhu pomáha znižovať únavu počas dlhej jazdy po diaľnici alebo v premávke s častým zastavovaním a rozbiehaním, zatiaľ čo brzdový asistent pri cúvaní a 360-stupňový kamerový systém pomáhajú vodičom pri manévrovaní v stiesnených priestoroch.

Vylepšenie jedinečného konceptu obytného vozidla

 
Spoločnosti Ford a Westfalia v novom modeli výrazne zvýšili úroveň kvality a ergonomických prvkov, a úplne tak prepracovali obytný priestor okolo obľúbeného obytného usporiadania s oddelenými zónami na varenie, bývanie a spanie. Tento jedinečný dizajn interiéru je zárukou, že aj pri rozložených dvoch manželských posteliach sa môžu výletníci voľne pohybovať po kabíne, variť či nastupovať a vystupovať z vozidla bez toho, aby si navzájom prekážali.
 
Priestor na sedenie v modeli Transit Custom Nugget je bezpečný a pohodlný pri cestovaní a po zaparkovaní sa dá ľahko premeniť na jedáleň a priestor na spanie. Okrem optimalizovaných úložných priestorov a mimoriadne kvalitných materiálov spoločnosť Ford pribalila aj tieto prvky výbavy:
 
·         vyhrievané otočné kapitánske kreslá pre vodiča a spolujazdca
·         unikátnu trojmiestnu zadnú lavicu s voliteľnou funkciou vyhrievania
·         nové reproduktory audiosystému a konektory USB-C v štandardnej výbave pre cestujúcich na zadnej lavici.
 
Optimalizovaná kuchyňa s usporiadaním v tvare písmena L spríjemňuje varenie. Praktická nová zásuvková chladnička uľahčuje prístup k obsahu a je dostatočne veľká na zvislé uloženie fliaš. V kombinácii s novou integrovanou varnou doskou a drezom – teraz už so štandardne dodávanou teplou vodou – ponúka toto prehľadné usporiadanie povrchov o 20 percent viac vyhradeného priestoru na pracovnej doske. Západky so spomaleným zatváraním a vysúvacie úchyty chránia detské prsty a tlmia hluk počas jazdy.
 
Úplne nový Nugget sa v porovnaní s predchádzajúcim modelom vyznačuje kľúčovými konštrukčnými vylepšeniami. Patrí k nim napríklad výklopná časť matraca, vďaka ktorej sa zväčšil priestor nad hlavou v kuchyni, pričom horné lôžko je stále na svojom mieste, ako aj zadná lavica upevnená na koľajniciach s novými ovládacími prvkami, ktoré uľahčujú nastavenie jednou rukou. Vývod na teplú/studenú sprchu vzadu je odteraz súčasťou štandardnej výbavy, pričom na želanie je možné dokúpiť stan na ochranu súkromia na zadných dverách. Zážitok z kempovania umocňujú aj úplne nové prvky, ako je napríklad:
  
·         výklopná strecha s novou samoskladacou látkou na zjednodušenie spúšťania strechy
·         nové integrované odkladacie miesta pre štandardný vonkajší stôl a stoličky
·         praktické zatemňovacie rolety nahradili doterajšie závesy v záujme zabezpečenia väčšieho súkromia a jednoduchšieho ovládania.
 
Okrem zmien v kempingovom vybavení ponúka nový Nugget aj špičkové technologické funkcie na zlepšenie konektivity na cestách a väčšie pohodlie po zaparkovaní. Solárna strecha ako možnosť doplnkovej výbavy pomáha napájať prvky v interiéri alebo dobíjať akumulátor pre voľný čas a v ideálnych poveternostných podmienkach dokáže generovať ešte viac energie, než využijú zabudované funkcie.
 
Špecializovaná sedempalcová farebná dotyková obrazovka v obývacom priestore nového modelu Nugget umožňuje jednoduchú kontrolu a ovládanie vyhrievania, hladiny vody, stavu nabitia akumulátora a osvetlenia vozidla. Medzi nové funkcie patrí:
 
·         ovládanie dômyselného nového LED osvetlenia interiéru vrátane prispôsobiteľného farebného náladového osvetlenia
·         funkcia sklonomeru na pomoc pri vyrovnávaní na nerovnom teréne
·         aplikácia s podporou Bluetooth, vďaka ktorej sa smartfón premení na diaľkové ovládanie funkcií kabíny.
 
Úplne nový model Transit Custom Nugget je stelesnením pokračujúceho dlhodobého partnerstva značky Ford s popredným výrobcom Westfalia, vďaka ktorému má spoločnosť ideálne postavenie na to, aby využila výhody vysokého dopytu na európskom trhu s jednotonovými obytnými vozidlami.
                                                                                                                                
(1) Rakúsko, Belgicko, Veľká Británia, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Španielsko, Rumunsko, Švédsko, Švajčiarsko, Turecko.
 
(2) Ford Transit Custom Nugget EcoBlue – homologizované emisie CO2 234 – 266 g/km podľa WLTP, homologizovaná spotreba paliva 8,9 – 10,1 l/100 km podľa WLTP. Rozsah emisií CO2 a spotreby paliva sa môže líšiť v závislosti od variantov vozidla, ktoré sú v ponuke na jednotlivých trhoch. Oficiálne homologizované údaje o spotrebe paliva a emisiách CO2modelu Ford Transit Custom Nugget Plug-In Hybrid budú zverejnené pred začiatkom predaja.
 
(3) Uvedená spotreba paliva/energie podľa WLTP, emisie CO2 a elektrický dojazd sú stanovené podľa technických požiadaviek a špecifikácií Nariadení Komisie (ES) č. 715/2007 a (EÚ) č. 2017/1151 v znení posledných zmien a doplnení. Použité štandardné skúšobné postupy umožňujú porovnanie medzi rôznymi typmi vozidiel a rôznymi výrobcami.
 
(4 )Ford Kuga Plug-In Hybrid: homologizované emisie CO2 na úrovni 21 – 30 g/km podľa WLTP, homologizovaná spotreba paliva 0,9 – 1,3 l/100 km podľa WLTP a dojazd na čisto elektrický pohon 57 – 67 km podľa WLTP. Rozsah emisií CO2 a spotreby paliva sa môže líšiť v závislosti od variantov vozidla, ktoré sú v ponuke na jednotlivých trhoch.
 
(5) Údaje poskytli spoločnosti JATO Dynamics a IHS Markit.
 
(6)Neriaďte vozidlo, keď ste rozptýlení alebo používate prenosné zariadenia. Ak je to možné, používajte systémy s hlasovým ovládaním. Niektoré funkcie môžu byť zablokované, keď je vozidlo v prevádzke. Nie všetky funkcie sú kompatibilné so všetkými telefónmi.
 
(7)Je potrebný telefón s aktívnou dátovou službou a kompatibilným softvérom. Systém SYNC 4 počas používania neovláda produkty tretích strán. Za svoje príslušné funkcie sú výhradne zodpovedné tretie strany.
 
(8)Asistenčné funkcie vodiča sú len doplnkové a nenahrádzajú vodičovu pozornosť, úsudok ani povinnosť riadiť vozidlo. Nenahrádzajú bezpečnú jazdu. Obmedzenia systému nájdete v používateľskej príručke.
 
(9) Bezdrôtové nabíjanie podľa štandardu Qi nemusí byť kompatibilné so všetkými mobilnými telefónmi.
 
(10) Pre vzdialené funkcie je potrebná služba FordPass Connect, aplikácia FordPass a bezplatná pripojená služba (podrobnosti nájdete v podmienkach používania služieb FordPass). Pripojené služby a funkcie závisia od dostupnosti kompatibilnej siete. Rozvíjajúce sa technológie/mobilné siete/možnosti vozidla môžu obmedziť funkčnosť a zabrániť fungovaniu pripojených funkcií. Pripojená služba nezahŕňa hotspot Wi-Fi.
 
 
O spoločnosti Ford Motor Company
Ford Motor Company (NYSE: F) je globálna spoločnosť so sídlom v meste Dearborn v štáte Michigan, odhodlaná pomáhať pri budovaní lepšieho sveta, kde sa každý človek môže slobodne pohybovať a ísť za svojím snom. Vo svojom pláne Ford+ zameranom na rast a vytváranie hodnôt spája spoločnosť existujúce silné stránky, nové možnosti a stále aktívne vzťahy so zákazníkmi, s cieľom obohatiť ich skúsenosti a prehĺbiť vernosť. Spoločnosť Ford vyvíja a dodáva inovatívne, žiadané nákladné vozidlá, športové úžitkové vozidlá, úžitkové dodávky a osobné automobily značky Ford a luxusné vozidlá značky Lincoln spolu s pripojenými službami. Robí tak prostredníctvom troch obchodných divízií orientovaných na zákazníka: Ford Blue vyrába kultové benzínové a hybridné vozidlá, Ford Model e vyvíja prevratné elektromobily spolu so zabudovaným softvérom, ktorý definuje stále aktívne digitálne zážitky pre všetkých zákazníkov, a Ford Pro pomáha firemným zákazníkom pretvárať a rozširovať podnikanie prispôsobovaním vozidiel a služieb na mieru podľa ich potrieb. Okrem toho sa Ford venuje aj riešeniam mobility prostredníctvom divízie Ford Next a poskytuje finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company. Ford zamestnáva približne 173 000 ľudí na celom svete. Viac informácií o spoločnosti, jej produktoch a službách nájdete na stránke corporate.ford.com.
 
Ford, je globálna americká značka, pôsobiaca v Európe už viac ako 100 rokov, ktorá sa zasadzuje o slobodu pohybu, čo ide ruka v ruke so starostlivosťou o planétu i ľudí navzájom. Plán Ford+, ktorý spoločnosť realizuje spoločne s obchodnými divíziami Model e, Ford Pro a Ford Blue, urýchľuje v Európe jej prechod na čisto elektrickú a uhlíkovo neutrálnu budúcnosť do roku 2035. Spoločnosť sa posúva vpred prostredníctvom nových, odvážnych elektromobilov, navrhnutých s ohľadom na európskych vodičov a inovatívnych vďaka službám, ktoré pomáhajú ľuďom spájať sa, komunitám rásť a podnikom prosperovať. Medzi prevádzky zamerané na predaj a servis vozidiel Ford na 50 samostatných európskych trhoch patrí i spoločnosť Ford Motor Credit Company, divízia zákazníckych služieb Ford Customer Service Division a 14 výrobných závodov (osem podnikov s plnou majetkovou účasťou a šesť nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností) so štyrmi centrami v nemeckom Kolíne nad Rýnom, španielskej Valencii a v našom spoločnom podniku v rumunskom meste Craiova a tureckej provincii Kocaeli. Ford zamestnáva približne 34 000 ľudí vo svojich prevádzkach s plnou majetkovou účasťou a konsolidovaných podnikoch s účasťou iných spoločností a približne 54 000 ľudí, ak sa zarátajú aj nekonsolidované podniky v celej Európe. Viac informácií o spoločnosti, jej produktoch a službe Ford Credit nájdete na stránke corporate.ford.com.
 
O spoločnosti Summit Motors Slovakia
Summit Motors Slovakia je autorizovaným dovozcom osobných a ľahkých úžitkových vozidiel značky FORD pre Slovenskú republiku.