Ford otvára centrum novej generácie elektrických vozidiel a prvý uhlíkovo neutrálny závod

Ford otvára centrum elektrických vozidiel a prvý uhlíkovo neutrálny závod

  • Kolínske centrum elektrických vozidiel oficiálne otvorí svoje brány po investícii 2 miliárd dolárov do transformácie historického závodu, ktorého korene siahajú až do roku 1930.
 
  • V tomto špičkovom technologickom centre sa bude vyrábať nová generácia elektrických osobných vozidiel pre európske krajiny
 
  • Kolínske centrum elektrických vozidiel bude prvým závodom spoločnosti Ford na svete, kde bude prebiehať montáž vozidiel s neutrálnou uhlíkovou stopou, čo predstavuje dôležitý míľnik záväzku spoločnosti Ford s mottom Road to Better.
 
  • Nové centrum elektrických vozidiel bude mať ročnú výrobnú kapacitu na úrovni 250 000 elektromobilov a podporí globálne plány spoločnosti vyrábať do konca roka 2026 až 2 milióny elektromobilov ročne.
Spoločnosť Ford dnes otvorila Kolínske centrum elektrických vozidiel, špičkový technologický výrobný závod v Nemecku, kde sa bude vyrábať nová generácia elektrických osobných vozidiel Ford pre milióny európskych zákazníkov.
 
Spoločnosť Ford v rámci investície vo výške 2 miliárd dolárov pretransformovala svoju historickú továreň v mestskej časti Niehl v Kolíne nad Rýnom postavenú v roku 1930. Predstavuje to vyjadrenie významnej dôvery v kvalifikovanú nemeckú pracovnú silu a budúcnosť automobilovej výroby v Európe.
 
Areál s rozlohou 125 hektárov je koncipovaný mimoriadne efektívne – využíva úplne novú výrobnú linku, montážnu linku pre akumulátory a najmodernejšie nástroje a funkcie automatizácie, takže ročná výrobná kapacita môže dosiahnuť viac ako 250 000 elektromobilov. Po úspešnom uvedení modelov Mustang Mach-E, E-Transit a F-150 Lightning spoločnosť Ford nedávno predstavila aj svoje štvrté globálne elektrické vozidlo – elektrický Explorer, ktorý sa stane prvým elektrickým vozidlom vyrábaným v Kolíne nad Rýnom. Po ňom bude nasledovať druhé elektrické vozidlo, športový crossover.
 
Kolínske centrum elektrických vozidiel bude prvým montážnym závodom spoločnosti Ford na svete s neutrálnou uhlíkovou stopou. Podporí záväzok spoločnosti dosiahnuť do roku 2035 uhlíkovú neutralitu v rámci všetkých európskych závodov, logistiky a priamych dodávateľov.
 
„Otvorenie Kolínskeho centra elektrických vozidiel predstavuje začiatok novej generácie čistej výroby a elektrických vozidiel v Európe,“ povedal Bill Ford, výkonný predseda spoločnosti. „Tento podnik bude teraz jedným z najefektívnejších a najekologickejších závodov v celom odvetví. Mám radosť, že môžem pokračovať v práci v snahe pripraviť budúcnosť s nulovými emisiami pre naše deti a vnúčatá.“

Spolkový kancelár Olaf Scholz povedal: " Centrum pre elektromobily predstavuje nový začiatok a je najväčšou investíciou do závodu Ford v Kolíne nad Rýnom v histórii spoločnosti. Je to dobrá správa pre Kolín, pre automobilový priemysel v Nemecku, pre e-mobilitu a pre novú éru."
 

Od modelu A AŽ po nový elektrický Explorer: nová éra spoločnosti Ford v Európe

 
Otvorenie Kolínskeho centra elektrických vozidiel je poslednou kapitolou v dlhej histórii kolínskeho závodu spoločnosti Ford, ktorý je od roku 1930 centrom európskeho automobilového priemyslu. Medzi kultové vozidlá, ktoré sa vyrábali v tejto továrni, patrili Ford Model A, Taunus, Capri, Granada a Fiesta.
 
V kolínskom závode spoločnosti Ford sa počas viac ako 90 rokov vyrobilo vyše 18 miliónov áut. Táto továreň je jedným z najefektívnejších závodov Ford na celom svete, pričom prináša slobodu pohybu miliónom Európanov a niekoľkým generáciám.
 
„Kolínske centrum elektrických vozidiel signalizuje začiatok novej éry značky Ford v Európe,“ povedal Martin Sander, generálny manažér globálnej obchodnej jednotky Ford Model e v Európe. „Opäť prepisujeme históriu automobilovej výroby a implementujeme pokročilé technológie na výrobu plne pripojených vozidiel postavených na softvéri, ktoré spĺňajú požiadavky našich zákazníkov na mobilitu s nulovými emisiami.“
 
Podstatou Kolínskeho centra elektrických vozidiel je digitálny pokrok, ktorý umožnil prepojiť stroje, vozidlá a pracovníkov. Neoddeliteľnou súčasťou zvyšovania efektivity výrobných procesov a postupného zlepšovania je implementácia samoučiacich sa strojov, autonómnych dopravných systémov a správy veľkého množstva dát v reálnom čase, čím možno zabezpečiť vysokú kvalitu.
 
Spoločnosť Ford taktiež postupuje o kúsok ďalej a podporuje – nenahrádza – ľudskú jedinečnosť. Nové kolaboratívne roboty s poznávacími schopnosťami a riešenia rozšírenej reality podporia zamestnancov a zvýšia efektivitu a výmenu údajov s inými závodmi, aby bolo možné zdieľať skúsenosti v reálnom čase.
 
 Aby spoločnosť Ford dokázala dosiahnuť neutrálnu uhlíkovú stopu, obmedzí spotrebu energie a emisie v závode, a to vďaka zavedeniu nových procesov, strojov a technológií. Celý objem elektrickej energie a zemného plynu, ktorý je potrebný na prevádzku továrne, je uhlíkovo neutrálny a má certifikát 100-percentne obnoviteľnej elektriny a biometánu.
 
Teplo potrebné na kúrenie v závode a na beh procesov je uhlíkovo neutrálne, keďže miestny poskytovateľ energie kompenzuje zodpovedajúce emisie z montážneho závodu v mene spoločnosti Ford. Teplo sa vyrába v externej elektrárni a spaľovni odpadu a prostredníctvom špecializovanej parnej siete sa dodáva do závodu Ford.
 
Miestny dodávateľ energie plánuje v roku 2026 znížiť svoje prevádzkové emisie vznikajúce pri dodávke tepla približne o 60 percent a úplne ich eliminuje do roku 2035. Po úplnom spustení prevádzky získa Kolínske centrum elektrických vozidiel Ford nezávislý certifikát uhlíkovo neutrálnej výroby. Toto nezávislé osvedčenie bude podliehať pravidelnému auditu a akékoľvek zostávajúce emisie budú vyrovnané nákupom mimoriadne kvalitných uhlíkových kompenzácií.
 
Technologickú modernizáciu Kolínskeho centra elektrických vozidiel Ford sprevádzajú ekologické vylepšenia biodiverzity a ekologickej rovnováhy existujúcej zelene v závode. Medzi zavedené opatrenia patrí nová výsadba trvaliek, premena ekologicky nevýznamných trávnatých plôch na poľné lúky a hmyzie hotely, ako aj lokality pre netopierov a vtákov.
 
„Uhlíkovo neutrálne Kolínske centrum elektrických vozidiel je výkladnou skriňou automobilového priemyslu pri prechode z výroby tradičných automobilov na elektrické vozidlá,“ uzavrel Sander. „Naši inžinieri navrhli zariadenia a procesy tak, aby sa maximalizovala efektivita a minimalizoval vplyv na životné prostredie. Spoločnosť Ford sa tak v Európe stane uhlíkovo neutrálnou a podporí náš globálny plán dekarbonizácie.“