2022-11-16

Nový Ford Ranger Raptor je stelesnením DNA rodiny vozidiel Raptor

Úplne nový výkonný pickup Ford Ranger Raptor s výrazným dizajnom je stelesnením DNA rodiny vozidiel Raptor

  • Nové video prináša pohľad do zákulisia procesu návrhu historicky najvýkonnejšieho modelu Ford Ranger Raptor, ktorý sa dostal do Európy(1).

  • Pri návrhu dizajnu úplne nového modelu Ranger Raptor boli potrebné štyri tony hliny, stovky náčrtov a tisíce hodín práce.
 
  • Každý detail bol ručne prepracovaný tak, aby mal správnu formu a funkciu, a podporoval emocionálne puto zákazníkov so svojim modelom Raptor.

Dizajn modelu Ranger Raptor

Nazrite do zákulisia dizajnového tímu Ford a za 90 sekúnd zistíte, čo je potrebné na prerod z náčrtu v skicári na historicky najvýkonnejší Ford Ranger v Európe – na úplne nový Ranger Raptor.
 
Stovky náčrtov, tisíce kilogramov hliny a stovky litrov farby. Ľudia si často myslia, že nové autá vyrábajú komplikované stroje na masívnych výrobných linkách, avšak prvý krok procesu sa začína u remeselníkov.
 
Dizajn modelu Ranger Raptor sa začal v podobe krátkeho textu, ktorý tvoril základ dizajnu, potvrdil inšpiráciu a nevyhnutné funkcie.
 
Po potvrdení kreatívneho dizajnu sa do práce pustia dizajnéri. „Vždy sa to začína papierom a ceruzkou v ruke,“ povedal Dave Dewitt, manažér exteriérového dizajnu modelu Ranger Raptor. Po schválení stoviek náčrtov ich vo virtuálnom prostredí znovu prekreslí tím digitálnych návrhárov. Slúžia ako hlavný referenčný dokument a uplatnia sa v ďalšom kroku, ktorým je modelovanie z hliny.
 
Stroje spotrebujú viac ako 4 000 kg hliny a najprv vytvoria modely v mierke 1 : 3 a následne aj v plnej veľkosti. Až potom sa dostanú k slovu majstri sochári, ktorí zapracujú konečné úpravy. Hlavní dizajnéri spoločnosti Ford schvália dizajn hlineného modelu, ktorý sa následne „uzamkne“. Modelári tvarujú z hliny aj modely volantov, prístrojových dosiek a sedadiel v životnej veľkosti.
 
Počas práce na hlinených modeloch začínajú členovia tímu farieb a materiálov vyberať látky, povrchy a farby, ktoré pomôžu zvýrazniť vzhľad a zdokonaliť pocit z úplne nového modelu Ranger Raptor, pričom dohliadajú na súlad s dizajnovou DNA vozidla.
 
Zákazníci si môžu vybrať zo siedmich farieb exteriéru, vrátane neobyčajného oranžového odtieňa Code Orange alebo sivého odtieňa Conquer Grey, ktoré sú jedinečné pre verziu Raptor a zdôrazňujú exkluzivitu a výkon tohto pickupu. Ešte väčší vizuálny dôraz zaistia verzii Raptor výrazné grafické prvky, ktoré sa inšpirovali pretekmi.
 
Úlohou interiérových dizajnérov bolo vytvoriť interiér modelu Raptor, ktorý vyzerá ako kokpit, ale zároveň je skutočne praktický, ako sa očakáva od pickupu.
 
Kým rôzne tímy pracujú na interiéri a exteriéri, tím dizajnérov musí do detailu zabezpečiť, aby dobrý vzhľad nebol len povrchnou vlastnosťou.
 
Po vykonaní množstva tvrdej práce vidno konečný výsledok – úplne nový Ranger Raptor –, ktorý z veľkej časti ručne vyrobil tím talentovaných kreatívcov a remeselníkov.

Výkon v skratke

Ranger Raptor prináša výkonný podvozok zabalený do výrazného exteriéru s agresívnym vzhľadom. Ranger sa tak posúva na vyššiu úroveň, jasne sa hlási k športovej divízii Ford Performance a jednoznačne sa spája so zvyškom modelového radu Raptor.
 
„Pri návrhu modelu Ranger Raptor bolo naším skutočným cieľom zabezpečiť, aby „tvary nasledovali funkciu“, a aby sa Ranger posunul na vyššiu úroveň,“ povedal Max Tran, hlavný dizajnér modelu Ranger Raptor.
 
Ďalšou úlohou tímu bolo vyrozprávať príbeh modelu Ranger Raptor prostredníctvom dizajnu. „Chceli sme, aby ste letmým pohľadom dokázali získať jasnú predstavu o sile, výkone a schopnostiach modelu Ranger Raptor. Auto sa pritom musí jasne identifikovať ako člen rodiny Ford Performance a Raptor,“ vysvetľuje Dewitt.
 
Vozidlá Raptor predstavujú špičku schopností v teréne a aj keď každý model má svoj vlastný charakter, musia využívať dizajnové prvky rodiny Raptor. Patria medzi ne výrazné označenie F-O-R-D natiahnuté medzi blatníkmi na čiernej mriežke chladiča s maticovými LED svetlometmi, mohutný oceľový predný a zadný nárazník určený do drsného terénu, základná doska z vysokopevnej ocele, funkčné vetracie otvory na kapote a bokoch vozidla a široké blatníky.
 
Ranger Raptor obsahuje všetky tieto prvky a od štandardného modelu Ranger sa ešte viac odlišuje výrazným prelisom na kapote ako pripomienkou dostupného výkonu, dvoma vysoko umiestnenými koncovkami výfuku, ktoré sú tak chránené pred prekážkami, a dizajnovými detailmi lakovanými odtieňom Precision Grey.
 
„Dizajn je zárukou, že Ranger Raptor sa bude vynímať ako samostatné vozidlo, nielen vedľa iného modelu Ranger, ale aj v modelovom rade Raptor,“ povedal Dewitt. „Môžete ich všetky zaparkovať vedľa seba, pritom uvidíte detaily, ktorými sa odlišujú, ale aj prvky, ktoré ich navzájom spájajú.“

Interiér orientovaný na výkon

 Podľa Nicka Eterovica, manažéra dizajnu interiéru pre model Ranger Raptor, musí interiér pickupu uistiť zákazníkov, že zvládnu schopnosti a vysoký výkon vozidla.
 
„Náš dizajnérsky tím musel vytvoriť dominantnú kabínu vhodnú pre vysokovýkonný terénny pretekársky pickup, s komfortom a pohodlím moderného športového auta,“ povedal Eterovic.
 
Kabína modelu Ranger Raptor je rovnako výrazná ako exteriér a obsahuje množstvo detailov s odkazom na divíziu Ford Performance v oranžovej farbe Code Orange. Prístrojový panel a horná časť dverí sú čalúnené mäkkým semišom Terra Suede, ktorý je odolný a jednoducho sa čistí. Matný povrch obmedzuje množstvo odleskov a zvýrazňuje luxusný, výkonný pocit z interiéru.
 
Jedinečným prvkom v úplne novom modeli Ranger Raptor sú sedadlá Ford Performance, ktoré sa inšpirovali vo svete stíhačiek. Majú výrazné bočné vedenie, ktoré podrží cestujúcich na mieste bez ohľadu na terén. Materiály sedadiel boli zvolené tak, aby boli funkčné aj estetické. Sú čalúnené nanovo vyvinutou „super matnou“ látkou zvýraznenou semišovými prvkami. Keďže každý Ranger Raptor má kabínu typu „double cab“, zadné sedadlá poskytujú cestujúcim rovnakú úroveň bočného vedenia a podpory ako tie vpredu.
 
Majitelia si užijú veľkolepý kokpit s luxusným koženým volantom s novým dizajnom, hrubým vencom, plôškami na palce, oranžovou značkou v strede v hornej časti venca a horčíkovými radiacimi páčkami na manuálne radenie. V modeli Ranger Raptor je špeciálne tlačidlo My Mode, ktoré dovoľuje majiteľom zvoliť si režimy Normal, Sport a Baja(2) a upraviť odozvu riadenia, zavesenia kolies a výfuku – pre ktorý je k dispozícii aj tichý režim Quiet vhodný pre jazdu skoro ráno.
 
Spoločnosť Ford priniesla v modeli Raptor novinku v podobe nového, konfigurovateľného 12,4-palcového digitálneho prístrojového panela, ktorý prepája celý interiér. Pri zapnutí sa na ňom zobrazujú na mieru vytvorené animácie, zvýrazňujúce výkonný charakter tohto pickupu. Digitálny prístrojový panel dopĺňa 12-palcový stredový dotykový displej orientovaný na výšku, na ktorom beží systém konektivity a zábavy Ford SYNC 4A najnovšej generácie(3).
 
„Úplne nový Ranger Raptor je zvnútra rovnako odvážny a výrazný ako zvonka. Ranger Raptor je ako stvorený vydať sa na dobrodružstvo hneď po dodaní – od digitálneho prístrojového panela, jednoduchého prístupu k nastaviteľnému podvozku, režimov na úpravu parametrov výfuku a riadenia, až po výrazne tvarované sedadlá, špecializované zobrazenia na dotykovej obrazovke určené do terénu a dizajnové detaily v oranžovom odtieni Code Orange,“ povedal Eterovic.
 
# # # Poznámky # # #
 
(1) Ford Ranger Raptor s 3,0-litrovým zážihovým motorom EcoBoost V6 s dvoma turbodúchadlami a výkonom 292 koní s 10-stupňovou automatickou prevodovkou má homologované emisie CO2 na úrovni 315 g/km (WLTP) a homologovanú spotrebu paliva 13,8 l/100 km (WLTP).
 
Uvedená spotreba paliva/energie podľa WLTP, emisie CO2 a elektrický dojazd sú stanovené podľa technických požiadaviek a špecifikácií Nariadení Komisie (ES) č. 715/2007 a (EÚ) č. 2017/1151 v znení posledných zmien a doplnení. Použité štandardné skúšobné postupy umožňujú porovnanie medzi rôznymi typmi vozidiel a rôznymi výrobcami.
 
(2) Asistenčné funkcie vodiča sú len doplnkové a nenahrádzajú vodičovu pozornosť, úsudok ani potrebu riadiť vozidlo. Nenahrádzajú bezpečnú jazdu. Podrobnosti a obmedzenia nájdete v používateľskej príručke.
 
(3) Neriaďte vozidlo, keď ste rozptýlení alebo používate prenosné zariadenia. Ak je to možné, používajte systémy s hlasovým ovládaním. Niektoré funkcie môžu byť zablokované, keď je vozidlo v prevádzke. Nie všetky funkcie sú kompatibilné so všetkými telefónmi.
 
 
O spoločnosti Ford Motor Company
Ford Motor Company je globálna spoločnosť so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. K jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing, predaj a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel, SUV a elektrifikovaných vozidiel značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. Zároveň poskytuje aj finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company a aktívne sleduje nové príležitosti na rozšírenie svojho podnikania investíciami do oblastí elektrifikácie, autonómneho riadenia a mobility. Spoločnosť Ford má približne 199 000 zamestnancov po celom svete. Viac informácií o spoločnosti Ford, jej produktoch a spoločnosti Ford Motor Credit Company nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com.
 
Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 individuálnych trhoch a má približne 53 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 67 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a 8 nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená. Výroba sa v Európe začala v roku 1911.
 
O spoločnosti Summit Motors Slovakia
Summit Motors Slovakia je autorizovaným dovozcom osobných a ľahkých úžitkových vozidiel značky FORD pre Slovenskú republiku.