2022-11-14

Prichádza nový Ford Ranger Raptor, vrcholná verzia najpredávanejšieho pickupu v Európe

Prichádza nový Ranger Raptor, vrcholná verzia najpredávanejšieho pickupu v Európe

  • Dodávky úplne novej verzie najpredávanejšieho pickupu Ford Ranger bude tvoriť jedinečná, vysokovýkonná verzia Ranger Raptor.
 
  • Prvé kusy dorazia do slovenskej dílerskej siete v priebehu februára 2023.
 
  • Divízia Ford Performance vyvinula 3,0-litrový motor EcoBoost V6 s dvoma turbodúchadlami s výkonom 292 k a krútiacim momentom 491 Nm, ktorý poskytuje vozidlu fenomenálne schopnosti na ceste i v teréne(1).
 
  • Elektronicky riadený aktívny výfukový systém, exkluzívny v tejto triede vozidiel, poskytuje nastaviteľný zvuk motora so štyrmi režimami výfuku pre rôzne scenáre jazdy.
 
  • Vo výbave je sedem voliteľných režimov jazdy(2) a prepracované odpruženie s 2,5-palcovými vnútornými obtokovými tlmičmi FOX® Live Valve z dielne divízie Ford Performance.
 
  • Nový pokročilý permanentný pohon všetkých štyroch kolies tvorí elektronicky riadená voliteľná dvojstupňová rozdeľovacia prevodovka a samosvorný predný a zadný diferenciál.
 
  • Verzia Raptor je vlajkovou loďou nového modelového radu Ranger a prvým variantom, ktorý príde do Európy ešte predtým, ako všetkých zákazníkov uspokojí kompletná rodina pickupov.
Bratislava, 14.11. 2022 – Ford Ranger Raptor novej generácie predstavuje novú prichádzajúcu generáciu pickupov, ktoré majú na európskom trhu vedúce postavenie(3).
 
Model Ranger Raptor druhej generácie je skonštruovaný tak, aby dominoval púšti a zvládol hory. Zvyšuje latku terénneho výkonu a stelesňuje inteligentnejšie, húževnatejšie a schopnejšie vlastnosti prítomné v každom modeli Ranger novej generácie.
 
Európski fanúšikovia modelového radu Ranger majú dôvod na oslavu, pretože úplne nový Ranger Raptor je prvým novým modelom z radu Ranger, ktorý prichádza do Európy.
 
Úplne nový Ranger Raptor vyvinula športová divízia Ford Performance a je to najlepší výkonný derivát najnovšieho modelu Ford Ranger. Vďaka inteligentnejšej technológii, ktorá ovláda odolnejší hardvér novej generácie, sa v modeli Ranger Raptor spojil surový výkon s mechanickou a technickou precíznosťou, a vznikol tak najpokročilejší Ranger v histórii.
 
„Pri úplne novom modeli Ranger Raptor sme sa vážne zamerali na vytvorenie pravého výkonného vozidla,“ uviedol Dave Burn, hlavný konštruktér divízie Ford Performance pre program Raptor. „Je výrazne rýchlejší, vyzerá neuveriteľne, je nabitý novými funkciami a je to najodolnejší Ranger, aký sme kedy vyrobili.“

Tesne po príchode nového modelu Raptor už spoločnosť Ford  prijíma objednávky aj na mimoriadne žiadané verzie Wildtrak a Limited, a rovnako aj na modely Ranger XL a XLT pripravené pustiť sa do práce. Všetky patria do najkomplexnejšieho a najzdatnejšieho európskeho modelového radu Ranger v histórii, prinášajú nové technológie a osvedčené schopnosti, aby už ôsmy rok po sebe zachovali vedúcu pozíciu značky Ford na trhu.
 
V septembri 2022 Ranger ešte viac posilnil svoju vedúcu pozíciu na európskom trhu pickupov a dosiahol rekordný podiel na úrovni 53,4 %, čím si medziročne polepšil o 41 %.

Viac výkonu do hry

Najväčšou novinkou pre milovníkov výkonu je uvedenie úplne nového 3,0-litrového zážihového motora EcoBoost V6 s dvoma turbodúchadlami, ktorý vyladila divízia Ford Performance tak, aby dosahoval výkon 292 k a 491 Nm krútiaceho momentu.
 
Nový 3,0-litrový zážihový motor EcoBoost V6 s dvoma turbodúchadlami sa môže pochváliť blokom valcov zo zhutneného grafitového železa, ktoré je približne o 75 percent pevnejšie a až o 75 percent tuhšie ako železo používané v bežných odliatkoch. Divízia Ford Performance zabezpečila okamžitú odozvu motora na pokyny plynovým pedálom. Pretekársky systém proti oneskoreniu podobný tomu, aký sa po prvý raz objavil v cestnom vozidle Ford GT a modeli Focus ST, zasa umožňuje rýchle vytvorenie plniaceho tlaku na požiadanie.
 
Nový systém proti oneskoreniu udržiava turbodúchadlá v chode ešte tri sekundy po tom, ako vodič zložil nohu z plynového pedála, čo umožňuje rýchlejšie obnovenie akcelerácie pri výjazde zo zákruty alebo pri preradení, keď vodič opäť zošliapne plynový pedál. Okrem toho je motor naprogramovaný s individuálnym profilom plniaceho tlaku pre každý stupeň pokročilej 10-stupňovej automatickej prevodovky s cieľom, aby sa dosiahol optimalizovaný výkon.
 
„3,0-litrový motor dodáva modelu Ranger Raptor odlišnú dynamiku, ktorá uspokojí aj toho najzarytejšieho milovníka výkonu,“ uviedol Burn. „Zrýchlenie a surový výkon novej hnacej sústavy vám vyčaria úsmev od ucha po ucho.“
 
Na zosúladenie tohto komplexného výkonu slúži elektronicky riadený aktívny výfukový systém, ktorý zosilňuje zvuk motora v štyroch voliteľných režimoch a umožňuje tak prispôsobiť akustický charakter vozidla:
 
·        Quiet (tichý) – uprednostňuje ticho pred výkonom a zvukom, ak nechcete skoro ráno rušiť susedov.
·        Normal (bežný) – určený na každodenné použitie. Tento profil ponúka zvuk výfuku s pôsobivým charakterom, pričom nie je príliš hlasný na používanie na ulici. Štandardne sa používa v režimoch jazdy Normal (bežná jazda), Slippery (jazda po klzkom povrchu), Mud/Ruts (jazda po bahne alebo vyjazdených koľajach) a Rock Crawl (pomalá jazda po skalách).
·        Sport (športový) – ponúka hlasnejší a dynamickejší zvuk.
·        Baja (na dobrodružstvá v teréne) – najvýraznejší profil výfuku z hľadiska hlasitosti aj tónu. V režime „Baja“ sa výfuk správa skôr ako priechodný systém. Určený len na použitie v teréne.
 
Zákazníci sa môžu rozhodnúť aj pre 2,0-litrový vznetový motor s dvoma turbodúchadlami, ktorý bude možné objednať do modelu Ranger Raptor od začiatku roka 2023. Dodávky prvých vozidiel sa očakávajú v lete.

Stvorený do terénu

Úplne nový Ranger Raptor má v porovnaní s inými variantmi z rodiny Ranger jedinečný rám podvozka a odpruženie. Rad úchytov a výstuží špecifických pre Raptor, ktoré sú určené pre prvky ako zadný stĺpik, nákladný box či rezervné koleso, ako aj jedinečné rámy pre nárazník, vežu tlmičov a držiak zadného tlmiča – to všetko dohromady je zárukou, že tento extrémny pickup zvládne náročné terénne podmienky.
 
Vysoko výkonný terénny automobil, akým je Ranger Raptor, potrebuje tomu zodpovedajúci podvozok, preto konštruktéri spoločnosti Ford kompletne prepracovali zavesenie kolies. Úplne nové, pevné, no pritom ľahké hliníkové horné aj spodné priečne rameno nápravy, predné a zadné odpruženie s dlhým zdvihom a zdokonalená zadná časť Wattovho priamovodu sú navrhnuté tak, aby poskytovali lepšiu kontrolu nad nerovným terénom vo vysokej rýchlosti.
 
„Vylepšené odpruženie modelu Ranger Raptor v maximálnej miere využíva nové tlmiče FOX® Live Valve. Odpruženie sa prispôsobuje v reálnom čase, čím umožňuje výnimočnú kontrolu nad karosériou na ceste a zároveň s ľahkosťou absorbuje zvlnenie a väčšie vyjazdené koľaje v teréne, a tým zabezpečuje maximálnu kontrolu a výkon,“ vysvetlil Burn.
 
Vnútorné obtokové tlmiče FOX® novej generácie s priemerom 2,5 palca disponujú špičkovou technológiou riadenia, ktorá zaisťuje tlmenie citlivé na polohu. Ide o najdômyselnejšie tlmiče, aké boli kedy namontované do vozidla Ranger Raptor. Sú naplnené olejom s prímesou Teflónu™, ktorý znižuje trenie približne o 50 % v porovnaní s tlmičmi v odchádzajúcom modeli.
 
Vnútorný obtokový systém Live Valve je v modeli Ranger Raptor prepojený s prepracovanými voliteľnými režimami jazdy a je vyvinutý tak, aby zabezpečoval vyšší komfort na ceste a lepšiu kvalitu jazdy v teréne pri vysokej aj nízkej rýchlosti.
 
Systém okrem súčinnosti s jazdnými režimami pracuje na pozadí a pripravuje úplne nový Ranger Raptor na rôzne podmienky. Rôzne zóny obtokového systému pri stlačení tlmičov poskytujú presne takú podporu, aká je potrebná pre zdvih, a pracujú opačne, keď sa tlmiče odrazia späť do plnej výšky.
 
Na ochranu pred prudkým poklesom tlmičov slúži pretekmi overený systém FOX® Bottom-Out Control, ktorý poskytuje maximálnu tlmiacu silu v posledných 25 percentách zdvihu tlmiča. Podobne dokáže stužiť aj zadné tlmiče, aby sa zabránilo záklonu zadnej časti vozidla pri prudkom rozjazde, čo zlepšuje stabilitu modelu Ranger Raptor. Vďaka tlmičom, ktoré poskytujú správne množstvo tlmiacej sily v každej polohe, zostáva Ranger Raptor pevne posadený tak na ceste, ako aj na trati.
 
Zatiaľ čo hardvér tlmičov je značky FOX®, o ladenie a vývoj sa postarala divízia Ford Performance pomocou kombinácie počítačového inžinierstva a testovania v reálnych podmienkach. Všetko od nastavenia pruženia až po nastavenie svetlej výšky, vyladenie ventilov a zdokonalenie jazdných zón bolo vykonané s cieľom vytvoriť optimálnu rovnováhu medzi komfortom, ovládaním, stabilitou a trakciou na ceste i v teréne.
 
Schopnosť modelu Ranger Raptor zdolávať náročný terén ešte vylepšuje kvalitná ochrana podvozka. Predná základná doska je takmer dvojnásobne väčšia ako štandardná jednotka modelu Ranger a je vyrobená z vysokopevnostnej ocele s hrúbkou 2,3 mm. Táto doska je v kombinácii so spodným štítom motora a štítom rozdeľovacej prevodovky určená na ochranu najdôležitejších komponentov, ako sú chladič, systém riadenia, predný priečny nosník, vaňa motora a predný diferenciál.
 
Dvojité ťažné háky vpredu a vzadu poskytujú flexibilné možnosti vyslobodzovania v teréne; konštrukcia uľahčuje prístup k jednému z ťažných hákov, ak je druhý zasypaný, a zároveň umožňuje použitie balančných popruhov pri vyslobodzovaní z hlbokého piesku alebo hustého bahna. 

Ovládanie v teréne

Po prvýkrát je Ranger Raptor vybavený pokročilým systémom permanentného pohonu všetkých štyroch kolies s úplne novou elektronicky riadenou dvojstupňovou rozdeľovacou prevodovkou. Raptor teraz prichádza aj s predným a zadným samosvorným diferenciálom, pričom práve nový predný diferenciál je cennou dodatočnou funkciou pre milovníkov drsného terénu.

„Hoci Ranger Raptor sa inšpiroval púštnymi pretekárskymi vozidlami, je to aj mimoriadne schopné terénne vozidlo. Rovno sme vytvorili terénne vozidlo, ktoré nemusíte upravovať, aby ste sa bezpečne dostali tam, kam potrebujete, a späť,“ hovorí Burn.

Úplne nový Ranger Raptor zvládne všetko od rovných ciest až po blato a vyjazdené koľaje a všetko medzi tým vďaka siedmim voliteľným režimom jazdy. Patrí k nim aj tzv. režim Baja pre dobrodružnú jazdu v teréne, pri ktorom sú nastavené elektronické systémy vozidla na maximálny výkon pri jazde vysokou rýchlosťou v teréne(4).

„Chceli sme, aby bol režim Baja maximálnym vyjadrením schopnosti rýchlej terénnej jazdy,“ uviedol Burn. „Táto funkcia tvorí podstatu toho, čo zákazník očakáva od modelu Ranger Raptor.“

Každý voliteľný režim jazdy upravuje množstvo prvkov, od motora a prevodovky až po citlivosť a kalibráciu proti blokovacieho brzdového systému (ABS), riadenie trakcie a stability, ovládanie výfukových ventilov, systém riadenia a odozvu škrtiacej klapky. Podľa zvoleného režimu jazdy sa navyše menia aj ukazovatele, informácie o vozidle a farebné motívy na združenom prístroji a stredovom dotykovom displeji.
 
Na ceste 
 
·        Normal (bežná jazda) – určený na pohodlnú a úspornú jazdu.
·        Sport (športová jazda) – citlivejší na svižnú jazdu na ceste.
·        Slippery (klzký povrch) – zaisťuje sebaistejšiu jazdu na klzkom alebo nerovnom povrchu.
 
V teréne 
 
·        Rock crawl (pomalá jazda po skalách) – zaisťuje optimálne ovládanie pri jazde veľmi nízkou rýchlosťou po extrémne kamenistom a nerovnom teréne.
·        Sand (piesok) – optimalizuje radenie prevodových stupňov a dodávanie výkonu pri jazde v piesku a hlbokom snehu.
·        Mud/Ruts (jazda po bahne alebo vyjazdených koľajách) – na zaistenie maximálnej priľnavosti počas rozjazdu a udržanie hybnosti vozidla.
·        Baja (dobrodružná jazda v teréne) – nastaví všetky systémy na maximálny útok v záujme zaistenia špičkového výkonu pri rýchlej jazde v teréne.
 
Úplne nový Ranger Raptor je vybavený aj funkciou Trail Control™, ktorá slúži ako tempomat pre jazdu v teréne. Vodič si jednoducho zvolí nastavenú rýchlosť pod 32 km/h a vozidlo bude ovládať zrýchľovanie a brzdenie, kým vodič sa bude koncentrovať na riadenie v náročnom teréne. 

Odolný a atletický vzhľad

 
Vylepšeným schopnostiam modelu Ranger Raptor zodpovedá aj úplne nový vzhľad, ktorý nadväzuje na odvážny a výrazný štýl modelu Ranger novej generácie. Rozšírené oblúky kolies a dizajn svetlometov so svorkami C zdôrazňujú šírku pickupu, zatiaľ čo výrazný nápis F-O-R-D na mriežke chladiča a odolný samostatný nárazník mu dodávajú väčšiu vizuálnu mohutnosť.
 
„Všetko, čo bolo navrhnuté pre model Ranger Raptor, má svoj dôvod,“ hovorí Dave Dewitt, manažér exteriérového dizajnu modelu Ranger Raptor. „Už len tým, ako Raptor vyzerá, vyjadrujeme, čo dokáže.“
 
Zákazníci si môžu vybrať zo siedmich farieb exteriéru, vrátane neobyčajného oranžového odtieňa Code Orange alebo sivého odtieňa Conquer Grey, ktoré sú jedinečné pre verziu Raptor a zdôrazňujú exkluzivitu a výkon tohto pickupu. Ešte väčší vizuálny dôraz zaistia verzii Raptor výrazné grafické prvky, ktoré sa inšpirovali pretekmi.
 
Maticové LED svetlomety s LED svetlami na denné svietenie posúvajú svetelný výkon modelu Ranger Raptor na novú úroveň. Obsahujú prediktívne svetlá do zákruty, technológiu diaľkových svetiel bez oslnenia a automatickú dynamickú niveláciu, ktoré zaisťujú lepšiu viditeľnosť tak vodičom vozidla Ranger Raptor, ako aj ostatným účastníkom cestnej premávky.
 
Rozšírené blatníky zakrývajú mohutné 17-palcové disky kolies z ľahkých zliatin obuté do výkonných terénnych pneumatík exkluzívnych pre model Raptor. Funkčné vetracie otvory, aerodynamické prvky a odolné, priľnavé bočné schodíky z liateho hliníka vylepšujú vzhľad a funkčnosť vozidla. Vzadu sú zadné LED svetlá s charakteristickým štýlovým prepojením s prednou časťou, zatiaľ čo zadný nárazník v sivom odtieni Precision Grey má stredovú nášľapnú plochu a ťažné zariadenie, ktoré je zasunuté vysoko, aby neohrozovalo zadný nájazdový uhol.
 
Motív v interiéri taktiež zdôrazňuje terénny výkon a vysoko energetický charakter modelu Ranger Raptor. Kabína je v prednej i zadnej časti vybavená úplne novými športovými sedadlami, ktoré sú inšpirované stíhačkami. Sedadlá zvyšujú pohodlie a zaisťujú lepšiu oporu pri rýchlom prejazde zákrutami. 
 
Oranžové akcenty v odtieni Code Orange na prístrojovom paneli, obložení a sedadlách sa odrážajú v náladovom osvetlení modelu Ranger Raptor, ktoré zalieva interiér vozidla príjemnou jantárovou žiarou. Športový charakter interiéru dotvára exkluzívny kožený športový vyhrievaný volant s vyvýšenými palcami, znakom uprostred a radiacimi páčkami z liateho horčíka.
 
Cestujúcich potešia aj najnovšie digitálne technológie. Technologicky špičková kabína je vybavená 12,4-palcovým plne digitálnym združeným displejom a 12-palcovou stredovou dotykovou obrazovkou s novou generáciou systému konektivity a zábavy(5) SYNC 4A® od spoločnosti Ford, ktorý zabezpečuje bezdrôtovú kompatibilitu so systémami Apple Carplay a Android Auto™ bez ďalšieho príplatku(6). Zvukový sprievod vášho najbližšieho dobrodružstva zabezpečí audiosystém B&O® so sústavou 10 reproduktorov(7).
 
Spoločnosť Ford očakáva, že zákazníci s modelom Ranger Raptor využijú každú príležitosť na otestovanie svojich pickupov v divočine, preto ponúka komplexný rad schváleného príslušenstva určeného pre šport a kempovanie, vrátane nového strešného stanu pre dve osoby od spoločnosti ARB ako experta na outdoorové príslušenstvo. Súčasťou stanu je matrac, päť okien a sieťky proti hmyzu na zips, ktoré prinášajú určitú mieru luxusu aj do prírody. Trvácna hliníková konštrukcia a nepremokavá, pevná tkanina uľahčujú montáž aj zloženie. Vďaka upevneniu na strechu je celý nákladový priestor k dispozícii pre batožinu. Schválenie od spoločnosti Ford znamená, že stan je krytý dvojročnou zárukou a možno ho objednať u miestneho predajcu. 

Súčasť rodiny Ford Performance

Divízia Ford Performance predvedie solídne pretekárske schopnosti modelu Ranger Raptor na svojom duchovnom podujatí – na náročnej púštnej rely Baja 1000, ktorá sa bude konať od 15. do 20. novembra v mexickom Baja. Okrem pomenovania režimu Baja zohrali tieto vychýrené preteky významnú úlohu aj pri vývoji modelového radu Ford Performance Raptor.
 
Názov Raptor má korene v Severnej Amerike. Spoločnosť Ford ho používa na označenie vysokovýkonných nákladných pickupov a úžitkových vozidiel od prvej generácie modelu F-150 SVT Raptor, ktorý bol optimalizovaný na výkon v teréne pri veľmi rýchlej jazde. Divízia Ford Performance nedávno oznámila uvedenie SUV modelu Bronco Raptor a limitovanú edíciu púštneho pretekárskeho vozidla Bronco DR v Severnej Amerike.
 
Modelom Ranger Raptor z vývojovej dielne divízie Ford Performance sa označenie Raptor v roku 2018 rozšírilo aj na ďalšie svetové trhy, takže táto kultová značka sa dostane aj do Európy.
 
# # # Poznámky # # # 
 
(1) Ford Ranger Raptor s 3,0-litrovým zážihovým motorom EcoBoost V6 s dvoma turbodúchadlami má homologované emisie CO2 na úrovni 315 g/km homologovanú spotrebu paliva 13,8 l/100 km.
 
Uvedená spotreba paliva/energie podľa WLTP, emisie CO2 a elektrický dojazd sú stanovené podľa technických požiadaviek a špecifikácií Nariadení Komisie (ES) č. 715/2007 a (EÚ) č. 2017/1151 v znení posledných zmien a doplnení. Použité štandardné skúšobné postupy umožňujú porovnanie medzi rôznymi typmi vozidiel a rôznymi výrobcami.
 
(2) Asistenčné funkcie vodiča sú len doplnkové a nenahrádzajú vodičovu pozornosť, úsudok ani potrebu riadiť vozidlo. Nenahrádzajú bezpečnú jazdu. Podrobnosti a obmedzenia nájdete v používateľskej príručke.
 
(3) Rakúsko, Belgicko, Británia, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Španielsko, Rumunsko, Švédsko, Švajčiarsko, Turecko.
 
(4) Pred jazdou v teréne si vždy prečítajte dodatok k návodu na obsluhu vozidla Raptor, oboznámte sa s terénom a náročnosťou trate a používajte vhodné bezpečnostné vybavenie.
 
(5) Neriaďte vozidlo, keď ste rozptýlení alebo používate prenosné zariadenia. Ak je to možné, používajte systémy s hlasovým ovládaním. Niektoré funkcie môžu byť zablokované, keď je vozidlo v prevádzke. Nie všetky funkcie sú kompatibilné so všetkými telefónmi.
 
(6) Vyžaduje telefón s aktívnou dátovou službou a kompatibilným softvérom. Systém SYNC 4 počas používania neovláda produkty tretích strán. Tretie strany sú výhradne zodpovedné za svoje príslušné funkcie.
 
(7) BANG & OLUFSEN© 2021 a B&O© 2021. BANG & OLUFSEN™ a B&O™ sú registrované ochranné známky spoločnosti Bang & Olufsen Group. Licencia udelená spoločnosťou Harman Becker Automotive Systems Manufacturing Kft. Všetky práva vyhradené.
 
 
O spoločnosti Ford Motor Company
Ford Motor Company je globálna spoločnosť so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. K jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing, predaj a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel, SUV a elektrifikovaných vozidiel značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. Zároveň poskytuje aj finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company a aktívne sleduje nové príležitosti na rozšírenie svojho podnikania investíciami do oblastí elektrifikácie, autonómneho riadenia a mobility. Spoločnosť Ford má približne 199 000 zamestnancov po celom svete. Viac informácií o spoločnosti Ford, jej produktoch a spoločnosti Ford Motor Credit Company nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com.
 
Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 individuálnych trhoch a má približne 53 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 67 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a 8 nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená. Výroba sa v Európe začala v roku 1911.
 
O spoločnosti Summit Motors Slovakia
Summit Motors Slovakia je autorizovaným dovozcom osobných a ľahkých úžitkových vozidiel značky FORD pre Slovenskú republiku