2022-09-08

Úplne nový plne elektrický Ford E-Transit Custom

Úplne nový plne elektrický E-Transit Custom značky Ford Pro je pripravený rozpútať revolúciu v oblasti elektrických vozidiel pre malé podniky

·         Úplne nový E-Transit Custom je elektrickým variantom najpredávanejšej dodávky v Európe, ktorý sa vyznačuje bezkonkurenčnými možnosťami, novými zákazníckymi skúsenosťami a plnou podporou Ford Pro

·         Ekosystém Ford Pro, bezdrôtové aktualizácie Ford Power-Up a prvé zákaznícke skúsenosti v odvetví odomykajú trvalú produktivitu pre malé podniky

·         Elektrické hnacie ústrojenstvo novej generácie prináša cieľový dojazd až 380 km, rýchle nabíjanie s výkonom 125 kW, najlepšiu ťažnú kapacitu v triede na úrovni 2 000 kg a užitočné zaťaženie až 1 100 kg

·         Od základu nový dizajn modelu E-Transit Custom obsahuje digitálne riešenia pre viacnásobné doručovanie, prístup do kabíny a nákladného priestoru, ako aj pracovný priestor „mobilnej kancelárie“

·         Model E-Transit Custom bude vyrábať spoločný podnik Ford Otosan v tureckom meste Kocaeli po investícii do zariadení vo výške 2 miliárd USD, pričom výroba sa začne na jeseň 2023
Bratislava, 8. septembra 2022 – Spoločnosť Ford Pro dnes predstavila dodávku, na ktorú čakali malé podniky v celej Európe. Úplne nový E-Transit Custom – plne elektrická verzia najpredávanejšej dodávky v Európe(1) – je od základu navrhnutý tak, aby v segmente jednotonových dodávok priniesol zákazníkom novú úroveň produktivity.
 
Spoločnosť Ford preniesla globálnu silu svojich výskumných, inžinierskych a softvérových kapacít do modelu E-Transit Custom a skombinovala pokročilú technológiu elektrických vozidiel s digitálnym ekosystémom softvéru a služieb Ford Pro, aby pomohla podnikom znížiť prevádzkové náklady, pracovať efektívnejšie a zjednodušiť prechod na elektrické vozidlá.
 
Model E-Transit Custom ponúka zákazníkom inovatívne zážitky založené na cloudovom pripojení a digitálnych technológiách, ktoré sa môžu vyvíjať v priebehu životnosti vozidla prostredníctvom aktualizácií softvéru Ford Power-Up.
„Ford Pro a E-Transit Custom menia definíciu možností úžitkového vozidla a vedú pracujúcich i podniky do nového digitálneho veku,“ uviedol prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Ford Motor Company Jim Farley. „Vďaka našim zákazníkom je Transit Custom najobľúbenejšie úžitkové vozidlo v Európe a my týchto zákazníkov počúvame už viac ako 50 rokov. Nový E-Transit Custom je navrhnutý a skonštruovaný tak, aby spĺňal ich potreby – je to Transit pre novú éru, ktorý si však stále dokáže zašpiniť ruky, keď je potrebné vykonať prácu.“
 
Technológia akumulátora novej generácie umožňuje cieľový dojazd 380 km(2) a rýchle nabíjanie s výkonom 125 kW. Model E-Transit Custom prinesie vynikajúci výkon pre rozmanité potreby zákazníkov – a to všetko s podporou komplexných riešení Ford Pro na riadenie a optimalizáciu nabíjania.
 
V záujme maximalizácie produktivity v priebehu pracovného dňa ponúka model E-Transit Custom nové digitálne riešenia pre viacnásobné doručovanie a prístup do kabíny a nákladného priestoru. Kabína je zároveň aj akousi pracovnou centrálou s pripojením 5G a flexibilným pracovným priestorom, kde nechýbajú inteligentné prvky a funkcie, ako je napríklad volant, ktorý sa sklopí a zmení na ergonomický držiak notebooku alebo tabletu.
 
Digitálne inovácie sa spájajú s bezkonkurenčnou nosnosťou a kapacitou. Model E-Transit Custom ponúka užitočné zaťaženie až 1 100 kg,(3) nižšiu podlahu nákladného priestoru s ľahším prístupom a maximálnu ťažnú kapacitu 2 000 kg.(4) Nezávislé zavesenie zadných kolies a prvotriedny výkon elektromotora prinášajú zákazníkom novú úroveň zážitku z jazdy.
 
„E-Transit Custom vďaka digitálnemu ekosystému Ford Pro predstavuje vskutku revolučnú ponuku pre európskych zákazníkov segmentu dodávok,“ uviedol Ted Cannis, generálny riaditeľ spoločnosti Ford Pro. „Tieto dôležité podniky prispievajú do európskeho hospodárstva sumou 786 miliárd EUR(5) a model E-Transit Custom im poskytne prepotrebné zvýšenie produktivity pri prechode na elektrické vozidlá.“
 
Značka Ford Pro uviedla na trh aj plne elektrický model E-Transit, z ktorého sa predalo už viac ako 8 300 kusov, a E-Transit Custom je jedným z jej štyroch nových elektrických úžitkových vozidiel, ktoré majú prísť do Európy do roku 2024. Model E-Transit Custom bude vyrábať spoločnosť Ford Otosan v tureckom meste Kocaeli a výroba sa má začať na jeseň 2023.
Plne elektrický pohon s bezkonkurenčnými možnosťami
 
Nový výkonný elektrický pohon modelu E-Transit Custom bol navrhnutý tak, aby pomáhal malým podnikom a nezávislým živnostníkom, ktorí sa doteraz spoliehali na vznetový pohon, a zabezpečoval ich obchodné potreby pri prechode na elektrinu.
 
„Transit Custom je ťažké nasledovať – predsa len je to najpredávanejšia dodávka v Európe a celkovo najpredávanejšie vozidlo minulého roka vo Veľkej Británii. Ale úplne nový E-Transit Custom je pre našich zákazníkov obrovským skokom vpred,“ uviedol Hans Schep, generálny riaditeľ spoločnosti Ford Pro v Európe. „Od základov nový dizajn modelu E-Transit Custom, bezkonkurenčný prepojený ekosystém a inovatívne zákaznícke skúsenosti prinesú našim zákazníkom novú definíciu produktivity v ére elektriny a vzájomného prepojenia.“
 
Okamžite použiteľný 400-voltový akumulátor modelu E-Transit Custom s kapacitou 74 kWh využíva pokročilé vreckové články 82 Ah, aké má aj elektrický Ford F-150 Lightning, vďaka ktorým dodáva o 12 percent vyššiu hustotu energie ako E-Transit. Akumulátor umožňuje cieľový dojazd až 380 km(2) – čo je podľa údajov od zákazníkov značky Ford Pro viac ako štvornásobok priemerného denného dojazdu vodiča jednotonovej dodávky. Upevnenie akumulátora priamo na karosériu zvyšuje odolnosť a znižuje hmotnosť v záujme zaistenia optimálneho dojazdu.
 
Zákazníci si môžu podľa svojich potrieb vybrať motor s výkonom 100 kW alebo 160 kW (135 k alebo 217 k), pričom každý z nich ponúka v danej triede najlepší krútiaci moment 415 Nm. Hnací motor je namontovaný priamo na zadnej podlahe vozidla, čím zaniká potreba špeciálneho pomocného rámu, a je otočený o 90 stupňov, aby sa maximalizoval nákladový priestor a znížila hmotnosť a komplikovanosť. Toto výkonné elektrické ústrojenstvo poskytuje prvotriednu ťažnú kapacitu až 2 000 kg,(4) čo znamená, že model E-Transit Custom by mohol nahradiť vozidlá so vznetovým motorom pri úlohách, akým sa nevyrovná žiadna iná plne elektrická dodávka. V záujme väčšieho pohodlia je možné na vozidlo voliteľne namontovať aj výsuvné ťažné zariadenie.
 
Majitelia vozidla E-Transit Custom budú môcť využívať prispôsobené funkcie telematického systému Ford Pro E‑Telematics(6). Systém je bezplatný na jeden rok a využíva aktuálne údaje, ktoré majú pomôcť používateľom sledovať polohu, účinnosť a stav svojho vozidla na zaistenie maximálnej produktivity. Softvér podporuje aj optimalizované stratégie nabíjania s poznatkami špecifickými pre elektrické vozidlá ako stav nabíjania, stav nabitia a zostávajúci dojazd(2) s prispôsobiteľnými prahovými hodnotami upozornenia na krátky dojazd. Majitelia modelu E-Transit Custom si tiež môžu naprogramovať zohrievanie alebo chladenie akumulátora a kabíny pred prácou pomocou funkcie plánovania tepelného kondicionovania, aby sa šetrila energie na optimálny dojazd.
 
E-Transit Custom je vôbec prvým elektrickým vozidlom, ktoré na vyhrievanie a chladenie kabíny využíva technológiu tepelného čerpadla so vstrekovaním pár. Ide o nový systém, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy všetkých vozidiel a zabezpečuje zvýšenú energetickú účinnosť na zaistenie optimálneho dojazdu.
 
Model E-Transit Custom je vybavený účinnou brzdovou sústavou s možnosťou jazdy na jeden pedál. V tejto sústave sa spája brzdenie trením a rekuperačné brzdenie, ktoré zbiera energiu pri spomaľovaní na dobitie akumulátora, čím sa predlžuje dojazd. V režime jazdy s jedným pedálom(7) môže vodič zastaviť dodávku aj bez použitia brzdového pedála, čo si obľúbili vodiči plne elektrického Fordu Mustang Mach‑E, pričom táto funkcia môže spríjemniť jazdu v meste. Ostatné režimy jazdy poskytujú slabšie spomalenie, ktoré zasa vyhovuje iným scenárom jazdy. Systém je skonštruovaný tak, aby využíval trecie brzdy dostatočne často na to, aby zabránil hrdzaveniu kotúčov alebo tvorbe jamiek. 
Softvér Ford Pro Charging na jednoduchú správu spotreby energie
 
Správa spotreby energie je pre podniky kľúčovým faktorom – o to viac pre menšie prevádzky, ktoré nemusia mať prístup k správcom vozidlového parku na plný úväzok alebo k vozovniam na nočné nabíjanie.
 
Zákazníci sa už teraz rozhodujú, kde nakúpia palivo, na základe cenového rozdielu vo výške niekoľkých percent. Ceny elektrickej energie sa môžu líšiť oveľa výraznejšie, takže pomocou softvéru Ford Pro Charging si môže vodič naplánovať nabíjanie počas lacnejších nočných sadzieb, ak sú k dispozícii, a tým ešte viac znížiť prevádzkové náklady a zmierniť prevádzkový stres.
 
Trojfázová palubná nabíjačka v modeli E-Transit Custom s výkonom 11 kW na striedavý prúd je schopná úplne dobiť akumulátor za 7,8 hodiny, takže zákazníci si ho môžu dobíjať cez noc po skončení pracovnej zmeny. Počas rušných dní môžu sledovať aktuálny stav jeho nabitia na cestách pomocou mobilnej aplikácie FordPass Pro.(8)
 
Model E-Transit Custom podporuje aj rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom až 125 kW, pričom dobitie z 15 na 80 percent trvá 41 minút. Nový profil nabíjania dodáva energiu spredu, a umožňuje tak rýchle a užitočné dobíjanie; pri testovaní v laboratórnych podmienkach systém dosiahol doplnenie dojazdu o takmer 38 km už za päť minút pri použití nabíjačky s výkonom 125 kW. 
 
Vzdialené aktualizácie Ford Power-Up dokáže prijímať viac ako 30 samostatných modulov, ktoré môžu prispievať k zlepšeniu výkonu vozidla a poskytovať kvalitatívne vylepšenia, aktualizovať existujúce funkcie a pridávať úplne nové funkcie a možnosti. Väčšina aktualizácií sa vykoná za necelé dve minúty a možno ich vopred naplánovať, aby sa predišlo prestojom. Na všetky vysokonapäťové komponenty sa vzťahuje záruka osem rokov na 160-tisíc kilometrov, ktorá zaisťuje pokojnú myseľ priamym kupujúcim a optimálnu zostatkovú hodnotu lízingovým zákazníkom, ako aj tým, ktorí vyradia vozidlo z vozidlového parku pred uplynutím ôsmich rokov vlastníctva.

 
Navrhnutý tak, aby poskytoval nebývalú zákaznícku skúsenosť
 
Malé podniky každodenne využívajú kabíny svojich dodávok aj ako kanceláriu a jedáleň zároveň a vďaka intenzívnemu zapojeniu zákazníkov z humanocentrického laboratória D-Ford slúži model E-Transit Custom v oboch smeroch lepšie než kedykoľvek predtým. Voliteľnému balíku výbavy Mobilná kancelária kraľuje nový sklopný volant, ktorý sa môže premeniť na ergonomický stojan na tablet či notebook, ako aj stolík s rovnou plochou, ktorý možno využívať na pohodlné písanie alebo obedné prestávky. Súčasťou balíka je aj osvetlenie LED s funkciou stmievania, ktoré osvetľuje oblasť sklopného volantu, prídavné stropné svetlo v strope kabíny a úložný priestor medzi sedadlami na dokumenty a zariadenia.
 
Vodiči doručovacích služieb môžu urobiť až 200 zastávok a doručiť 500 zásielok za deň, pričom každá zásielka bude v časovom limite. Asistent doručovania pomáha zefektívniť každé doručenie tým, že niektoré procesy automatizuje, čím pomáha šetriť čas a zároveň zvyšuje bezpečnosť. Ak je táto funkcia povolená, asistent doručovania sa aktivuje, keď vodič zaradí parkovací manéver.(7) Len čo vodič opustí dodávku, funkcia automaticky zapne výstražné svetlá, zatvorí všetky otvorené okná a zamkne dvere. Po návrate môže vodič nastúpiť do vozidla bez použitia kľúča a naštartovať ho. Výstražné svetlá sa vypnú a okná sa vrátia do predchádzajúcej polohy.

Digitálny kľúč je určený na zjednodušenie zložitej správy kľúčov a funguje rovnako ako hotelová karta. Prevádzkovatelia tak môžu na diaľku prideľovať kľúče osobám a vozidlám a následne ich sledovať namiesto toho, aby mrhali časom a peniazmi na duplikáciu, správu a výmenu kľúčov.
 
Rovnako ako v modeli E-Transit je k dispozícii aj technológia palubného napájania ProPower Onboard, ktorá prostredníctvom zásuviek v kabíne a batožinovom priestore zabezpečuje výkon až 2,3 kW na napájanie náradia, svetiel a zariadení pomocou vysokonapäťového akumulátora vozidla počas jazdy alebo na pracovisku.
 
Aby mali zákazníci väčšiu istotu, že ich vozidlo a jeho obsah zostanú v bezpečí, je možné prepojiť bezpečnostné systémy s funkciou SecuriAlert v systéme FordPass Pro. Funkcia používateľa upozorní, ak zistí, že sa niekto pokúša dostať do vozidla, a umožní mu aj zamknúť alebo odomknúť dvere na diaľku. Ďalšie podrobnosti o pokročilých digitálnych bezpečnostných funkciách budú zverejnené pred uvedením vozidla na trh.
Nová platforma, nová úroveň zamerania na zákazníka
 
Každá dodávka malej firmy je jej reklamným pútačom. Sebavedomý postoj modelu E‑Transit Custom, vyvážené proporcie a vonkajšie osvetlenie s technológiou Full LED s osobitou svetelnou lištou určujú nový dizajnový štandard pre jednotonové dodávky. V záujme maximalizácie dojazdu bola vyvinutá rovná podlaha, unikátna mriežka chladiča s voštinovým vzorom, aerodynamický dizajn kolies a dokonca tvar zadných združených svetiel pomocou viac ako 800 rôznych aerodynamických simulácií, čo prinieslo zlepšenie koeficientu aerodynamického odporu (CdA) o viac ako 10 percent v porovnaní s modelom Transit Custom predchádzajúcej generácie.(9)
 
Podlaha batožinového priestoru je nižšia ako v odchádzajúcom modeli, takže uľahčuje nakladanie nákladu a prístup do kabíny. Inžinieri komplexne analyzovali vonkajšie usporiadanie, materiály, bezpečnosť i hmotnosť, aby vytvorili architektúru, ktorá by umožnila integráciu akumulátora do podlahy batožinového priestoru nad prahovou prírubou, čím by sa odstránila potreba samostatných deformačných konštrukcií. Ostatné komponenty podvozka sú „obalené“ okolo akumulátora, aby sa dosiahla optimálna efektivita z hľadiska priestoru i hmotnosti.
 
Model E-Transit Custom má teraz celkovú výšku pod dva metre, čo mu uľahčuje prístup do priestorov s obmedzenou výškou, ako sú viacpodlažné parkoviská, garáže a podzemné nakladacie rampy. Prvotriedny otvor bočných dverí nákladového priestoru zlepšuje nakladanie a nový prístupový schodík ešte viac uľahčuje výstup k nákladnému priestoru.
 
E-Transit Custom ako skriňová dodávka ponúka objem nákladového priestoru od 5,8 do 9,0 m3, s užitočným zaťažením až 1 100 kg(3) a maximálnou dĺžkou nákladového priestoru 3 450 mm. V ponuke sú aj štýly karosérie s dvojitou kabínou v dodávke a kombi, všetky s možnosťou výberu krátkeho a dlhého rázvoru a nízkej alebo vysokej strechy. Majitelia, ktorí chcú odviezť až päť cestujúcich, ako aj dlhšie predmety ako potrubie, dosky alebo kajaky, si môžu objednať novú deliacu priečku v tvare písmena L s dvojmiestnym druhým radom sedadiel, ako aj nákladový priestor s kompozitnou priečkou po celej dĺžke. Vďaka takejto továrenskej konštrukcii, ktorá je unikátom v segmente, si zákazníci nemusia vytvárať vlastné riešenia, ak potrebujú prepravovať cestujúcich a dlhý náklad.
 
Tak ako na väčšom modeli E-Transit majú aj všetky dodávky E-Transit Custom nezávislé zavesenie zadných kolies s polovičným vlečným ramenom nápravy, ktoré prispieva k nižšej podlahe a zlepšuje presnosť riadenia, ovládateľnosť a trakciu. Predné kolesá a veže pružiacej jednotky s tlmičom boli posunuté viac dopredu, čo prinieslo výrazné zlepšenie priechodnosti kabíny, lepší priestor pre nohy a opierky nôh pre cestujúcich vpredu, ako aj kratší predný previs pre istejšie parkovanie a manévrovanie.
 
Štandardný balík asistenčných systémov vodiča v modeli E-Transit Custom môže vďaka zníženiu pravdepodobnosti a zmierneniu závažnosti zrážok potenciálne znížiť prestoje i náklady na opravy a poistné. V balíku technológií sa nachádza prednárazový bezpečnostný systém,(7) asistenčný systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu,(7) systém sledovania pozornosti vodiča,(7) tempomat s nastaviteľným obmedzovačom rýchlosti,(7) systém rozpoznávania dopravných značiek,(7) inteligentný asistent udržiavania rýchlosti,(7) upozornenie na jazdu nesprávnym smerom,(7) predné a zadné parkovacie senzory(7) a kameru s rozsahom 360 stupňov.(7)
Interiér vybavený špičkovými technológiami vhodný pre každé povolanie
 
E-Transit Custom ponúka priestrannejšiu kabínu a väčší zabezpečený úložný priestor v porovnaní s doterajším modelom. Radiaca páka na stĺpiku riadenia, elektronická ručná brzda a volant v tvare „zaobleného štvorca“ spoločne zlepšujú priechodnosť kabíny – čo je cenná kvalita pre vodičov, ktorí parkujú v stiesnených priestoroch a chcú sa vyhnúť vystupovaniu priamo do premávky. Spoločnosť Ford tiež ako prvá v segmente predstavuje strešný airbag, ktorého upevnenie v streche umožnilo dostatočne veľký úložný priestor v palubnej doske na uloženie notebooku alebo zložky formátu A4. Zvýšila sa tým aj flexibilita pre nadstavbové panely a zariadenia, ktoré je teraz možné namontovať bližšie k vodičovi pomocou štandardných úchytov AMPS.
 
V každom modeli E-Transit Custom sa nachádza 13‑palcový dotykový displej na šírku, ktorý je natočený smerom k vodičovi, aby sa ľahko používal. Vybavený je pokročilým komunikačným a informačným systémom Ford SYNC 4(10), ktorý využíva nový modem 5G na mimoriadne rýchle pripojenie k technologickému panelu Ford Pro.
 
Konštruktéri spoločnosti Ford si dali záležať na tom, ako budú majitelia používať vozidlo E-Transit Custom, a to až do takej miery, že ešte aj zrnitosti materiálov použitých v kabíne a nákladnom priestore dali textúru, ktorá zabraňuje zachytávaniu nečistôt a vody. Tým sa dosiahla najlepšia rovnováha medzi pevným podkladom pre mokré alebo zablatené topánky a možnosťou ľahkého zasúvania a vysúvania ťažkých predmetov.
 
Keďže vodiči dodávok často sedia v kabíne sami, systém vyhrievania a vetrania má aj nový režim zameraný na vodiča s názvom „Driver Focus“, ktorý pomocou snímačov smeruje prúdiaci vzduch len na obsadené sedadlá. Inteligentné čelné sklo, ktoré bolo prvýkrát zavedené v SUV Ford Kuga, monitoruje teplotu a vlhkosť a automaticky vykonáva drobné zmeny tepla a prúdenia vzduchu. Tým sa proaktívne udržiava čelné sklo čisté, čo zlepšuje účinnosť a zjednodušuje používanie. 
Predĺženie prevádzkyschopnosti a zníženie servisných prevádzkových nákladov
 
Spoločnosť Ford Pro predpokladá, že model E-Transit Custom prinesie nižšie prevádzkové náklady v porovnaní s ekvivalentným vozidlom na vznetový pohon; v prípade modelu E-Transit môže úspora servisných prevádzkových nákladov predstavovať až 40 percent.(11) 
 
Všetky varianty modelu Transit Custom bude vyrábať Ford Otosan – spoločný podnik spoločnosti Ford v Turecku – v úplne novom závode v areáli spoločnosti v Yeniköy, ktorý bol postavený v rámci už skôr oznámenej investície do zariadení vo výške dvoch miliárd eur. Závod je vybavený najmodernejšími výrobnými zariadeniami a zariadeniami na montáž akumulátorov, vďaka ktorým je podnik Ford Otosan centrom excelentnosti pre výrobu úžitkových vozidiel a domovom výroby európskych modelov Transit. Nový závod popri kľúčových investíciách do solárnej energie a energetickej účinnosti podporuje plán podniku Ford Otosan, ktorým je dosiahnuť do roku 2030 uhlíkovú neutralitu vo všetkých závodoch v Turecku.
 
Viac informácií o novom modelovom rade Transit Custom sa dozviete na tlačovej konferencii spoločnosti Ford Pro na medzinárodnom veľtrhu nákladných vozidiel IAA v nemeckom Hannoveri, ktorá sa bude konať 19. septembra 2022 o 10:15 SEČ v Hale 13.

 
# # # Poznámky # # #
                                                                                                                     
(1) Rakúsko, Belgicko, Veľká Británia, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Španielsko, Rumunsko, Švédsko, Švajčiarsko, Turecko

(2) Oficiálne homologizované údaje o dojazde budú zverejnené pred začiatkom predaja. V súlade s Celosvetovo harmonizovaným skúšobným postupom pre ľahké vozidlá (WLTP). S plne nabitým akumulátorom možno dosiahnuť dojazd až 380 km (zamýšľaná cieľová hodnota podľa WLTP), v závislosti od existujúcej série a konfigurácie akumulátora. Skutočný dojazd sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov (napr. poveternostné podmienky, štýl jazdy, profil trasy, stav vozidla, vek a stav lítiovo-iónového akumulátora).
 
(3) Maximálne užitočné zaťaženie sa líši a závisí od príslušenstva a konfigurácie vozidla. Nosnosť konkrétneho vozidla nájdete na štítku na zárubni. Nosnosť a kapacita nákladu je obmedzená hmotnosťou a rozložením hmotnosti.

(4) Maximálna ťažná schopnosť vozidla sa líši v závislosti od nákladu, konfigurácie vozidla, príslušenstva a počtu cestujúcich.
 
(5) Podľa správy Centra pre hospodársky a podnikateľský výskum z augusta 2022, v ktorej sa odhaduje hospodárska aktivita v odvetviach súvisiacich s dodávkami na siedmich národných trhoch a v EÚ. Správu si dali vypracovať spoločnosti H+K Strategies a Ford Motor Company.
 
(6) Ford Pro E-Telematics je k dispozícii bezplatne na obdobie jedného roka od dátumu začiatku záruky, a potom na základe predplatného, ktoré je podmienené súhlasom s podmienkami používania služby Ford Smart Mobility. Okrem stavu vozidla poskytuje aj komplexný balík funkcií, ako je určovanie polohy a elektronická charakteristika, správanie vodiča pri jazde, spotreba paliva/energie, možnosti viacerých značiek a sprievodná aplikácia pre vodičov na komunikáciu so správcami vozidlového parku. Firemní zákazníci môžu kontaktovať Softvérové riadiace stredisko na adrese softwaresolutions@fordpro.com, kde získajú informácie o týchto telematických produktoch značky Ford. Dostupnosť údajov závisí od dátového pripojenia a prístupu k údajom o vozidle.
 
(7) Asistenčné funkcie vodiča sú len doplnkové a nenahrádzajú vodičovu pozornosť, úsudok ani potrebu riadiť vozidlo. Nenahrádzajú bezpečnú jazdu. Obmedzenia systému nájdete v používateľskej príručke.
 
(8) Pre vzdialené funkcie je potrebná mobilná aplikácia FordPass Pro, služba FordPass Connect a bezplatné pripojené služby (podrobnosti nájdete v podmienkach používania služieb FordPass). Pripojené služby a funkcie závisia od dostupnosti siete. Rozvíjajúce sa technológie/mobilné siete/možnosti vozidla môžu obmedziť funkčnosť a zabrániť fungovaniu pripojených funkcií. Pripojenie mobilnej aplikácie FordPass Pro vyžaduje, aby bola vo vozidle aktivovaná služba FordPass Connect. Aplikácia FordPass Pro je kompatibilná so smartfónmi Apple aj Android a je dostupná v obchodoch Apple App Store a Google Play na 20 trhoch v Európe.
 
(9) Údaje zo skúšok spoločnosti Ford. Najvýraznejšie zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou modelu Transit Custom. Dosiahnuté pri štandardnom štýle jazdy v miernych podmienkach prostredia.
 
(10) Neriaďte vozidlo, keď ste rozptýlení alebo používate prenosné zariadenia. Ak je to možné, používajte systémy s hlasovým ovládaním. Niektoré funkcie môžu byť zablokované, keď je vozidlo v prevádzke. Nie všetky funkcie sú kompatibilné so všetkými telefónmi.
 
(11) Údaj vychádza z obdobia troch rokov alebo vzdialenosti 180 000 km. Porovnanie položiek plánovanej a neplánovanej údržby batériovej elektrickej dodávky v porovnaní s podobnou dodávkou na vznetový pohon.
 
(12) Pre vzdialené funkcie je potrebná služba FordPass Connect, aplikácia FordPass a bezplatná pripojená služba (podrobnosti nájdete v podmienkach používania služieb FordPass). Pripojené služby a funkcie závisia od dostupnosti kompatibilnej siete. Rozvíjajúce sa technológie/mobilné siete/možnosti vozidla môžu obmedziť funkčnosť a zabrániť fungovaniu pripojených funkcií. Pripojená služba nezahŕňa hotspot Wi-Fi.
 
(13) Odhadované skrátenie za rok na základe (1) promptnej reakcie zákazníka na upozornenia o stave vozidla v aplikácii FordPass Pro alebo systéme Ford Telematics (aby sa predišlo výjazdom poruchovej asistenčnej služby) a (2) predpokladanej úspory času pri využívaní centier Ford Transit na údržbu a opravy (vrátane expresných služieb). Skutočné skrátenie môže závisieť od individuálnych okolností (napr. štýlu jazdy či používania vozidla).