Fotogaléria

Bude obhajoba v sezóne 2013?

Martin Koiš a Ford Team RS Slovakia má pred sebou prvú sezónu ako absolútny majster Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu. Svoje plány a novinky nám prezradil v krátkom rozhovore. Čaká ho náročný rok, pretože obhájiť titul je vždy ťažšie ako ho získať. Motivácia postaviť sa na štart je teda vysoká, aj sám Martin si však uvedomuje, že toto nebudú jednoduché mesiace.
Kalendár PAV pre sezónu 2013

 

Aký máš cieľ v sezóne 2013 pretekov automobilov do vrchu?
V tomto momente nemám úplne jasnú predstavu o konkrétnych cieľoch, tie sa väčšinou formujú až v priebehu sezóny podľa jednotlivých výsledkov a získaných bodov z pretekov. Určite sa budeme snažiť ukázať Fiestu ako najrýchlejšie auto Slovenských kopcov a dosiahnuť na tratiach pretekov automobilov do vrchu ešte lepšie časy ako v minulom roku. Konkurencia v sezóne 2013 bude ešte silnejšia, čo nás bude motivovať k väčšej rýchlosti.

Čo sa zmenilo na tvojej Fieste počas predsezónnych príprav?
Na Fieste sa robili len minimálne zmeny, ktoré by však mali prispieť k lepšiemu využitiu jej potenciálu. Za zmienku určite stojí nový chladič vzduchu s výrazne lepšími chladiacimi vlastnosťami, okrem toho došlo k zmene zavesenia kolies, ktoré by malo pozitívne ovplyvniť stabilitu vozidla. Zmena v nastavení diferenciálov môže tiež pomôcť pri ovládaní auta na trati. Prvé preteky sezóny najlepšie ukážu, či všetky spomínane zmeny naozaj posunú Fiestu vo výsledkoch ešte vyššie.

Ako hodnotíš s odstupom času presedlanie z Focusu do Fiesty?
Určite to bol správny krok, niektoré časy z jednotlivých tratí ukázali výrazne zrýchlenie oproti Focusu. Obratnosť Fiesty na kľukatých tratiach je lepšia a vďaka nižšej hmotnosti je aj ľahšie ovládateľná.

Už niekoľko sezón koketuješ aj s rely, plánuješ nejaké štarty aj v tomto roku?

Chcel by som absolvovať aspoň dve podujatia rely s Fiestou R2. Zatiaľ je to však len myšlienka, pretože musíme nájsť spôsob, ako efektívne skombinovať rely a preteky do vrchu nielen z časového, ale aj z finančného hľadiska.