Fotogaléria

Skvelá dynamika za každých podmienok

Nový Ford Kuga je okrem tradičných dieselových motorizácii Duratorq k dispozícii aj s revolučným benzínovým motorom 1.6 EcoBoost ponúkaným v dvoch výkonnostných verziách: 110 kW so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo 132 kW so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Oba tieto motory poskytujú dostatočný výkon aj pre ten najnáročnejší terén. A vďaka technológiám Ford EcoNetic majú aj nízku spotrebu. Spolu s inteligentným systémom pohonu všetkých kolies zaručujú skvelú ovládateľnosť v každom teréne. Nová Kuga tak dosahuje pôsobivej rovnováhy medzi dynamikou a hospodárnosťou. Podrobnejšie informácie nájdete nižšie alebo v sekcii technické parametre.

 


Výkonný benzínový motor

Benzínový motor 1.6 EcoBoost v novom Forde Kuga poskytuje vynikajúci výkon: 110 kW a 150 koní v kombinácii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo 132 kW a 180 koní so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Krútiaci moment činí až 240 Nm.

Výber z niekoľkých výkonných dieselových motorizácií

Oba dieselové motory ponúkajú veľké množstvo sily. Motor 2.0 Duratorq TDCi, 103 kW a 140 koní so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou dosahuje vysokého krútiaceho momentu už v nízkych otáčkach, 320 Nm pri 2 000 ot/min. K dispozícii je však aj výkonnejší variant 120 kW a 163 koní, ktorý má viac než dosť sily pre zdolanie aj toho najnáročnejšieho terénu.

Príjemnejšia jazda s prevodovkou Ford PowerShift

Táto šesťstupňová dvojspojková prevodovka kombinuje pohodlie automatickej prevodovky s výhodami manuálneho radenia. Vždy za vás predvolí nasledujúci rýchlostný stupeň, takže pri samotnom preradení nedochádza k prerušeniu hnacej sily. Výsledkom bleskovo rýchleho a hladkého radenia prevodovky PowerShift je nielen plynulejšia a príjemnejšia jazda, ale aj menšia spotreba a emisie CO2 oproti tradičným automatom.

Znížte spotrebu paliva až o 10% s funkciou Stop-Start

Keď Kuga zastaví na semaforoch alebo v dopravnej zápche, vypne táto technológia automaticky motor, pričom stále dodáva dostatok energie napríklad pre klimatizáciu alebo rádio. Akonáhle sa budete chcieť znovu rozbehnúť, motor opäť automaticky naskočí. To oceníte predovšetkým pri častých jazdách po meste, kde sa dá takto znížiť spotrebu až o 10%.

Indikátor radenia prevodového stupňa

Kontrolka na prístrojovom paneli vás informuje o tom, kedy radiť, aby ste dosiahli najnižšiu spotrebu. Je to jednoduchý, ale veľmi účinný spôsob, ako znížiť náklady a zvýšiť hospodárnosť pri každej jazde v novom Forde Kuga.

Inteligentný informačný systém pre efektívnejšiu jazdu

Inovatívny systém Ford EcoMode neustále vyhodnocuje vplyv vášho štýlu jazdy na spotrebu. Systém sleduje rýchlosť jazdy, spôsob radenia a brzdenia, predvídavosť a tiež pomer krátkych a dlhých jázd. Inteligentný softvér vám potom v závislosti na vašich vodičských návykoch radí, ako si vypestovať čo najúspornejší štýl jazdy.

Posilňovač riadenia, ktorý znižuje vašu spotrebu

Nová Kuga má elektrický posilňovač riadenia EPAS, ktorý sa automaticky prispôsobuje prevádzkovým podmienkam. Ak sa preplietate nízkou rýchlosťou mestom alebo parkujete, systém zabezpečí, aby bolo otáčanie volantom čo najľahšie a vy ste tak mohli dokonale manévrovať. Pri vyšších rýchlostiach je riadenie naopak o niečo tuhšie, aby ste mali nad vozidlom lepšiu kontrolu a viedli ho s väčšou istotou.Na rozdiel od bežných posilňovačov, ktoré pracujú neustále, EPAS sa aktivuje iba vtedy, keď je to potrebné. Znamená to úsporu energie a aj paliva.

Prispôsobí sa meniacemu terénu

Systém inteligentného pohonu všetkých kolies AWD nového Fordu Kuga okamžite reaguje na meniace sa povrch a prispôsobuje sa mu. Každému kolesu sa prideľuje presne toľko krútiaceho momentu, koľko je potrebné pre jeho optimálnu priľnavosť. Pretože systém sa aktivuje iba vtedy, keď je to skutočne potrebné, šetrí sa palivo pri jazde na menej náročnom povrchu. A aby ste mali prehľad ako je výkon motora počas jazdy rozdeľovaný, na farebnom informačnom displeji sa formou prehľadných stĺpcových ukazovateľov nepretržite zobrazuje, koľko výkonu je prenášaného na jednotlivé kolesá.

Zostaňte za všetkých okolností pánmi situácie

Elektronický stabilizačný program ESP neustále monitoruje jazdu vozidla. Akonáhle zaznamená odchýlku od zvolenej jazdnej stopy, čo môže znamenať začiatok šmyku, automaticky upraví vašu pozíciu na vozovke a pomôže vám dostať vozidlo späť pod kontrolu. Systém je trvalo aktívny, ale teraz máte možnosť prepnúť ho do režimu "Zníženej asistencie", ktorý sa uplatní na povrchu so zníženou priľnavosťou, napríklad v hlbokom snehu. ESP obsahuje aj systém regulácie preklzu kolies TCS, ktorý zabraňuje nadmernému pretáčaniu kolies a zaručuje tak najlepší možný záber, výkon a stabilitu vo chvíľach, kedy ju najviac potrebujete.

Viac istoty v zákrutách

Zdokonalený systém dynamickej stabilizácie v zákrutách EDCC precízne rozdeľuje výkon medzi obe nápravy v záujme zníženia nedotáčavosti a zlepšenie kontroly nad vozidlom. Vďaka tomu pôsobí vozidlo agilnějším dojmom. Pri zrýchľovaní v zákrutách systém EDCC pribrzďuje vnútorné predné koleso a v prípade potreby aj koleso zadné, aby sa viac výkonu prenieslo na kolesá na vonkajšej strane, ktoré sú zaťažené a preto majú lepšiu priľnavosť.

Systém presmerovania krútiaceho momentu TVC

Systém presmerovania krútiaceho momentu reaguje na povrch vozovky stokrát za sekundu, čo je 33-krát rýchlejšie ako mihnutia oka. Na základe získaných informácií priebežne rozdeľuje hnaciu aj brzdnú silu medzi obe predné kolesá. To zvyšuje záber a spresňuje riadenie pre lepší prejazd zákrutou či zvládnutie nerovností vozovky. Presmerovanie krútiaceho momentu je najmodernejšia technológia a pre nový Ford Kuģa sa dodáva štandardne.

Viac sily pre prudké brzdenie

Elektronický brzdový asistent EBA pomáha novému Fordu Kuga dosiahnuť maximálnu účinnosť bŕzd v krízových situáciách. Systém sleduje, akou silou pôsobíte na brzdový pedál, a v prípade potreby ju automaticky zvýši. Spolu s poslednou generáciou ESP poskytuje lepšiu odozvu brzdového pedála a maximálny brzdný účinok v nepriaznivých podmienkach.

Asistent rozjazdu do kopca HLA

Regulácia rozjazdu do kopca zabráni nechcenému cúvnutiu pri rozjazde do prudkého svahu. Systém predĺži účinok brzdnej sily o 2,5 sekundy, čím získate čas pri presune chodidla z pedálu brzdy na plynový pedál. Táto funkcia vám príde vhod aj pri zastavení a opätovnom rozjazde na klzkom povrchu.

Nová Kuga zabrzdí namiesto vás pri nízkych rýchlostiach

Inovatívny systém Active City Stop zabráni zrážke s pred vami idúcim vozidlom pri jazde v pomaly idúcich kolónach pri rýchlostiach do 30 km/h. Ak systém zaznamená, že vozidlo pred vami náhle zastavilo, automaticky aktivuje brzdy. Active City Stop takisto získal ocenenie Euro NCAP Advanced.

Viac než len tempomat

Rovnako ako štandardný tempomat aj adaptívny tempomat ACC umožňuje zvoliť a udržovať rýchlosť jazdy v rozsahu 30 až 180 km/h. ACC tempomat je však bezpečnejší vďaka tomu, že kedykoľvek zaznamená pred vami iné vozidlo, automaticky spomalí vaše vozidlo, aby bola zachovaná predvolená bezpečná vzdialenosť. Akonáhle sa cesta pred vami uvoľní, vaše vozidlo sa vráti späť k nastavenej rýchlosti. Súčasťou adaptívneho tempomatu je aj detektor bezpečnej vzdialenosti, ktorý vás upozorní, keď sa príliš priblížite k vozidlu pred sebou.

Nastavte si rýchlostný limit a Kuga ho bude dodržiavať

Obmedzovač rýchlosti je integrovaný v tempomate a umožňuje jednoducho nastaviť vlastnú maximálnu rýchlosť pomocou ovládacích prvkov na volante. Vozidlo bude túto rýchlosť dodržiavať, takže môžete sledovať cestu a nemusíte sa pozerať na rýchlomer. Keď potrebujete ísť rýchlejšie, stačí plne zošliapnuť plynový pedál. Funkcia obmedzovača sa tým dočasne potlačí.