Fotogaléria

FORD FOCUS už od 12.290 EUR

Má úplne novo navrhnutý, výraznejší exteriér a vyspelejší, prepracovanejší a maximálne komfortný interiér. Je to najdokonalejší Ford Focus, aký sme kedy vyvinuli. Prichádzajúca generácia tohto modelu prináša tiež širokú paletu skvelých a pokrokových technológií. Napríklad systém SYNC 2 s hlasovým ovládaním a 8" dotykovou obrazovkou umožňujúci intuitívne ovládať navigáciu, zábavné funkcie alebo klimatizáciu jednoducho pomocou hlasových povelov. Zdokonalený aktívny parkovací asistent vám teraz pomôže nielen s pozdĺžnym, ale tiež s priečnym parkovaním. Rad špičkových zážihových aj vznetových motorov ponúka dokonalú rovnováhu medzi dynamikou a hospodárnosťou. Tieto vlastnosti dopĺňa vyspelá prevodovka PowerShift s radením páčkami pod volantom.

 

Keďže tento materiál obsahuje prehľad vlastností vozidla nový Ford Focus, niektoré spomínané prvky môžu byť súčasťou štandardnej výbavy vo všetkých verziách modelu, kým iné môžu byť k dispozícii len za príplatok alebo len vo vybraných limitovaných verziách.

 

Konkrétne údaje si vyhľadajte v sekcií stupne výbavy modelu Focus
alebo kontaktujte vášho najbližšieho predajcu vozidiel Ford

 


Kultivovaný, nový
dizajn exteriéru

Nový Ford Focus vo svojej dizajnovej úprave odráža globálny dizajnový jazyk One Ford. Vozidlo má nižší a širší postoj, novú kapotu, novú prednú masku aj mriežku chladiča. Kapota má dynamický tvar klenúci sa od predného stĺpika a výrazný a sebavedomý vzhľad.

Prvotriedny dizajn a
spracovanie interiéru

Pre potreby vodiča navrhnuté usporiadanie interiéru vám padne ako uliate. Dokonale vás objíme, takže sa cítite byť súčasťou vozidla a máte na dosah ruky všetky jeho moderné systémy. V harmonicky navrhnutom interiéri sa budete okamžite cítiť pohodlne ako doma.

Hands-free technológie

Systém SYNC 2 s hlasovým ovládaním a plne dotykovou obrazovkou predstavuje novú úroveň komunikačných a zábavných systémov. Na želanie je k dispozícii s farebnou 8" dotykovou obrazovkou. Táto obrazovka umožňuje intuitívne hlasové alebo dotykové ovládanie najdôležitejších funkcií.

Systém MyKey

S touto technológiou môžete nastaviť maximálnu rýchlosť, výstrahu pri nezapnutých bezpečnostných pásov, alebo dokonca aj úroveň hlasitosti audio systému. Systém MyKey bol navrhnutý tak, aby vám zaisťoval pokoj, keď požičiate auto známemu alebo členovi rodiny. A ľahko sa používa.

1-litrový EcoBoost

Prekvapivo výkonný a zároveň hospodárny 1-litrový motor  EcoBoost ponúkne emisie CO2 len 105 g/km a kombinovanú spotrebu už od 4,6 l/100 km. Nie náhodou sa stal trojnásobným víťazom prestížnej ankety Medzinárodný motor roka 2012, 2013 a 2014.

Nová dieselová voľba

Motor Duratorq 1,5 TDCi je úplne nový dieselový motor. Vychádza však zo svojho predchodcu 1.6 TDCi a ponúka rovnaký výkon na vstupnej úrovni 95 koní, alebo zvýšený výkon na 120 koní, zatiaľ čo výrazne klesá spotreba paliva a emisií.

Prvotriedne jazdné
vlastnosti vozidla

Zážitok z jazdy v novom Forde Focus je nezabudnuteľný. Vďaka precíznemu naladeniu má nový Focus ešte viac priľnavosti, ovládateľnosti a istoty pri bežnej jazde, zatáčaní aj brzdení. Pri verziách s automatickou prevodovkou si navyše môžete vychutnať pohodlie a rýchlosť radenia novými pádlami pod volantom.

So systémom Start-Stop
ušetríte viac paliva

Táto úsporná technológia automaticky vypne motor, akonáhle vozidlo zastaví napríklad na semaforoch. Pritom stále dodáva dostatok energie pre klimatizáciu alebo rádio. Akonáhle sa chcete rozbehnúť, stačí zošliapnuť spojku a zaradiť jedničku, motor naštartuje. Systém Auto-Start-Stop je efektívny najmä v mestách.

Okamžite reagujúce
bezpečnostné systémy

Nový Ford Focus disponuje systémom ochrany Ford IPS, ktorý koordinuje činnosť mnohých bezpečnostných technológií, aby tak chránil vás aj vašich spolucestujúcich. Okrem robustnej karosérie sa o bezpečnosť posádky stará tiež kompletná zostava airbagov, ktorá chráni cestujúcich zo všetkých strán. Stĺpik riadenia aj pedálová skupina sa pri nehode riadene deformujú smerom od vodiča.

Pomoc s brzdením vo
vyšších rýchlostiach

Funkcia núdzového brzdenia je inovatívna bezpečnostná funkcia, ktorá pracuje v rýchlostiach vyšších ako 50 km/h. Pomocou radaru sníma priestor pred vozidlom a ak zistí nebezpečenstvo zrážky, upozorní na to vodiča. Ak vodič nereaguje, systém pripraví brzdovú sústavu a potom začne sám brzdiť. Ak rýchlosť klesne pod 50 km/h, funkciu brzdenia nahradí systém prevencie nárazu Active City Stop.

Ľahšie parkovanie

Novo zdokonalený parkovací asistent vám pomôže zaparkovať do radu pozdĺžne stojacich vozidiel a odteraz si poradí aj s priečnym parkovaním, ktoré býva bežné v nákupných centrách alebo v podzemných garážach. Senzory vyhľadajú parkovacie miesto a potom vozidlo prevezme kontrolu nad volantom,  na vás zostane len obsluha pedálov. Súčasťou je aj asistent pre výjazd z pozdĺžneho parkovacieho miesta.

Automatické svetlá

Plne automatické prepínanie diaľkových svetiel je veľmi praktická funkcia pre jazdu v noci. Vodič sa vďaka nej môže lepšie sústrediť na riadenie, pretože systém sa postará o prepínanie diaľkových a stretávacích svetiel keď zaznamená protiidúce vozidlo, vozidlo pred vami v rovnakom smere alebo vojdete do zástavby s pouličným osvetlením. Ford Focus teda zaisťuje optimálne osvetlenie v každej situácii a lepšiu viditeľnosť v noci.

Najmodernejšie hands-free technológie

Systém SYNC 2 s hlasovým ovládaním a dotykovou obrazovkou predstavuje novú úroveň komunikačných a zábavných systémov. Na želanie je k dispozícii s farebnou 8" dotykovou obrazovkou. Táto obrazovka s vysokým rozlíšením umožňuje intuitívne hlasové alebo dotykové ovládanie najdôležitejších funkcií ako je telefón, audio, klimatizácia alebo navigácia.

Jednoduché ovládanie navigácie hlasom

Zjednodušený je aj spôsob zadávania adresy pre navigačný systém. Namiesto postupného vymenovávania položiek adresy môžete odteraz vysloviť celú adresu naraz a systém SYNC 2 vám ponúkne trasy, akými je možné dostať sa do cieľa. V prípade bodov záujmu dokonca nemusíte ani zadávať adresu, jednoducho vyslovíte názov dominanty. Navigačný systém SYNC 2 využíva podporu mapových služieb HERE, ktorá umožňuje trojrozmerné zobrazovanie pamätihodností a križovatiek.

Automatické prepínanie diaľkových svetiel

Automatické prepínanie diaľkových svetiel je praktická funkcia pre jazdu v noci. Vodič sa vďaka nej môže lepšie sústrediť na riadenie, pretože systém sa postará o prepínanie diaľkových a stretávacích svetiel keď zaznamená protiidúce vozidlo, vozidlo pred vami v rovnakom smere alebo vojdete do zástavby s pouličným osvetlením. Ford Focus teda zaisťuje optimálne osvetlenie v každej situácii a lepšiu viditeľnosť v noci, čo prispieva k bezpečnosti všetkých pasažierov.

Parkovanie bude ešte jednoduchšie

Zdokonalený parkovací asistent vám pomôže zaparkovať do radu pozdĺžne stojacich vozidiel a odteraz si poradí aj s priečnym parkovaním, ktoré býva bežné v nákupných centrách alebo v podzemných garážach. Senzory vyhľadajú parkovacie miesto a potom vozidlo prevezme kontrolu nad volantom,  na vás zostane len obsluha pedálov. Súčasťou je aj asistent pre výjazd z pozdĺžneho parkovacieho miesta.

Upozorní vás na nebezpečenstvo

Predné a zadné parkovacie senzory boli rozšírené o bočné senzory, ktoré znižujú výskyt prípadov poškriabania a odretia o predmety, ktoré vodič pri manévrovaní ľahko prehliadne. Počas parkovania sú využívané senzory na zadnom nárazníku na detekciu nebezpečenstva po oboch stranách. Ak sa zistí nebezpečenstvo, systém vodiča upozorní akustickými a vizuálnymi signálmi.

Ford Easy Fuel pre tankovanie bez starostí

Načerpať nesprávny druh paliva je prakticky nemožné, pretože tankovacia pištol skrátka neprejde nesprávnym hrdlom nádrže. A vzhľadom k tomu, že Ford Easy Fuel je bezviečkový, už nikdy si neušpiníte ruky od poliateho viečka.

1-litrový motor EcoBoost

Prekvapivo výkonný a zároveň hospodárny motor 1.0 EcoBoost ponúkne emisie CO2 len 105 g/km a kombinovanú spotrebu už od 4,6 l/100 km. Nie náhodou sa stal trojnásobným víťazom ankety Medzinárodný motor roka (2012, 2013 a 2014). K dispozícii je vo výkonových verziách 100 alebo 125 koní.

Úplne nová voľba pre dieselové motory

Motor Duratorq 1,5 TDCi je nový dieselový motor. Vychádza zo svojho predchodcu 1.6 TDCi a ponúka rovnaký výkon na vstupnej úrovni 95 koní, alebo zvýšený výkon na 120 koní, zatiaľ čo výrazne klesá spotreba paliva a produkcia emisií. Tento motor je k dispozícii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Vďaka systému Start-Stop spotrebujete menej paliva

Táto úsporná technológia automaticky vypne motor, akonáhle vozidlo zastaví napríklad na semaforoch alebo v kolóne. Pritom stále dodáva dostatok energie pre klimatizáciu alebo rádio či systém SYNC. Akonáhle sa chcete znovu rozbehnúť, stačí zošliapnuť spojku a zaradiť jedničku ako obvykle a motor naštartuje. Systém Auto-Start-Stop je efektívny najmä v mestách.

Inteligentný informačný systém EcoMode

Systém Ford EcoMode nepretržite vyhodnocuje vplyv vášho jazdného štýlu na spotrebu paliva. Posudzuje rýchlosť jazdy, stratégiu radenia, brzdenia a predvídavosť, rovnako ako frekvenciu krátkych jázd. Inteligentný softvér vám potom dokáže poradiť, ako znížiť spotrebu v závislosti na vašom štýle jazdy.

Pre bezpečnejšiu jazdu mestom

Nehody v pomalej prevádzke pri častom rozbiehaní a zastavovaní sú veľmi časté, najmä v rušných mestských uliciach. Systém prevencie nárazu Active City Stop im dokáže zabrániť, prípadne aspoň zmierniť ich následky. Ak systém zaznamená, že vozidlo vpredu náhle zastavilo a vy sa pohybujete rýchlosťou nižšou ako 50 km/h, automaticky aktivuje brzdy. Dokladom účinnosti systému Active City Stop je aj to, že získal ocenenie Euro NCAP Advanced.

Pomoc s brzdením vo vyšších rýchlostiach

Funkcia autonómneho núdzového brzdenia je inovatívna bezpečnostná funkcia, ktorá pracuje v rýchlostiach vyšších ako 50 km/h, t.j. napríklad na diaľnici. Pomocou radaru sníma priestor pred vozidlom a ak zistí nebezpečenstvo zrážky, upozorní vodiča akustickými a vizuálnymi signálmi. Ak vodič nereaguje, systém pripraví brzdovú sústavu a potom začne sám brzdiť. Ak počas zásahu rýchlosť klesne pod 50 km/h, funkciu brzdenia nahradí systém prevencie nárazu Active City Stop. Spoločne tieto dva systémy poskytujú asistenciu pri brzdení v celom rozsahu rýchlostí.

Všimne si dopravných značiek, ktoré ste mohli prehliadnuť

Či už sa jedná o značky umiestnené vedľa vozovky alebo nad ňou, alebo stále aj dočasné dopravné značenie, systém rozpoznávania dopravných značiek ich zaznamená. Na prístrojovom paneli sa potom rozsvieti kontrolka so symbolom rýchlostného obmedzenia alebo zákazu predbiehania.

Aby ste zostali vždy v správnom pruhu

Ak začnete vychádzať z jazdného pruhu bez použitia odbočovacieho svetla, varovanie pred neúmyselným opustením jazdného pruhu LDW vás na to upozorní vibráciami volantu a grafickým symbolom na informačnom displeji. Ak na upozornenie reagujete pomaly, alebo dokonca vôbec, systém pre automatické navrátenie do jazdného pruhu LKA vozidlo navedie späť do správneho smeru.

Zrkadlá, ktorá uvidia aj to, čo vy vidieť nemôžete

Systém pre stráženie mŕtveho uhla BLIS prispieva k bezpečnejším zmenám jazdných pruhov pomocou radarových senzorov. Ak sa vo vašom mŕtvom uhle ocitne iné vozidlo, ktoré nemôžete vidieť, systém vás na neho upozorní rozsvietením oranžového indikátora v spätnom zrkadle na príslušnej strane. Súčasťou systému BLIS je aj úplne nová technológia, varovanie pred jazdiacimi automobilmi pri vycúvaní z parkovacieho miesta Cross Traffic Alert.

Bezstarostné zdieľanie vozidla vďaka MyKey

S touto technológiou môžete nastaviť maximálnu rýchlosť, výstrahu pri nezapnutých bezpečnostných pásov, alebo dokonca aj úroveň hlasitosti audio systému. Systém MyKey bol navrhnutý tak, aby vám zaisťoval pokoj, keď požičiate auto známemu alebo členovi rodiny. A ľahko sa používa. Stačí vložiť kľúč do zapaľovania, naštartovať auto a postupovať podľa jednoduchých pokynov pre naprogramovanie obmedzenia, ktoré chcete pre kľúč nastaviť.

Systém sledovania bdelosti vodiča spozná, že ste unavení

Tento systém nepretržite monitoruje váš spôsob jazdy a dokáže rozpoznať príznaky nastupujúcej únavy. V takom prípade sa na palubnej doske zobrazí varovný symbol a odporučí vám prestávku v jazde. Táto technológia bola ocenená prestížnou cenou v oblasti bezpečnosti Euro NCAP Advanced.

Bezpečnostné systémy reagujúce v zlomku sekundy

Nový Ford Focus disponuje systémom inteligentnej ochrany Ford IPS, ktorý koordinuje činnosť mnohých bezpečnostných technológií, aby tak chránil vás aj vašich spolucestujúcich. Okrem robustnej karosérie sa o bezpečnosť posádky stará tiež kompletná zostava airbagov, ktorá chráni cestujúcich zo všetkých strán. Stĺpik riadenia aj pedálová skupina sa pri nehode riadene deformujú smerom od vodiča a znižujú tak riziko poranenia.

S ESC máte vozidlo neustále pod kontrolou

Elektronický stabilizačný systém ESC nepretržite monitoruje prevádzkovú situáciu. Akonáhle zaznamená akúkoľvek odchýlku od zvolenej jazdnej stopy, ako je napríklad počiatok šmyku, automaticky upraví vašu pozíciu na vozovke a pomôže vám tak udržať nad vozidlom kontrolu. Elektronický stabilizačný systém nového Fordu Focus teraz obsahuje aj vylepšenú funkciu stability pri zmenách smeru, vďaka ktorej máte vozidlo lepšie pod kontrolou, napriklad pri vyhýbacích manévroch. Súčasťou ESC je tiež systém elektronickej regulácie preklzu kolies, ktorý potláča nadmerné pretáčanie kolies napríklad pri akcelerácii, čím zaručuje najlepší možný záber, výkon a stabilitu vo chvíľach, kedy to najviac potrebujete. Systém ESC je aktívny neustále, môžete však deaktivovať reguláciu preklzu kolies. Režim Traction Control Off zaisťuje lepší záber pneumatík v špecifických podmienkach, ako je napríklad vyjdenie z hlbokého snehu, blata či piesku.

Maximálna istota v zákrutách

Systém stranového presmerovania krútiaceho momentu rozdeľuje hnaciu aj brzdnú silu medzi predné kolesá podľa povrchu vozovky a momentálnych podmienok. Reaguje až stokrát za sekundu, je teda 33x rýchlejší ako žmurknutie oka. Výsledkom je lepšia priľnavosť a precízna ovládateľnosť, čo môžete zistiť v momente, keď pri výjazde zo zákruty pridáte plyn.

Udržateľná mobilita

Vo Forde sme odhodlaní neustále pracovať na šetrnosti k životnému prostrediu, nielen pokiaľ ide o samotné automobily, ale aj o spôsob, akým ich vyrábame. Preto investujeme do vývoja technológií, ktoé znižujú emisie CO2 aj celkové náklady na prevádzku vozidla, to všetko bez akýchkoľvek kompromisov v dizajne alebo jazdnej dynamike našich modelov. Nový Focus disponuje najmodernejšími technológiami ECOnetic v čele s motormi EcoBoost, ktoré poskytujú skvelý výkon, krútiaci moment a dynamiku, ale pritom spotrebujú menej paliva.

Výrobný proces

Naše úvahy smerujú ďalej do budúcnosti a odrážajú sa vo všetkom, čo robíme. Preto tiež zlepšujeme udržateľnosť našich výrobných procesov. Tu sú konkrétne príklady: Solárne panely v našej britskej motorárni produkujú dostatok elektrickej energie pre osvetlenie plochy 10 000 m2. Alebo náš závod v nemeckom Kolíne využíva zdroje vodnej elektrickej energie a hotové automobily sú prepravované na riečnych lodiach. Aj tým klesajú emisie CO2.

Nový dvojlitrový diesel s nižšími emisiami

Nový vznetový motor 2,0 TDCi je k dispozícii vo výkonovej verzii 150 koní, buď s manuálnou 6-rýchlostnou prevodovkou alebo automatickou prevodovkou PowerShift. Tento nový dieselový motor prináša významné zníženie emisií oproti svojmu predchodcovi, ktorého pri novom Forde Focus nahrádza.

Vďaka systému Start-Stop spotrebujete menej paliva

Táto úsporná technológia automaticky vypne motor, akonáhle vozidlo zastaví napríklad na semaforoch alebo v kolóne. Pritom stále dodáva dostatok energie pre klimatizáciu alebo rádio či systém SYNC. Akonáhle sa chcete znovu rozbehnúť, stačí zošliapnuť spojku a zaradiť jedničku ako obvykle a motor naštartuje. Systém Auto-Start-Stop je efektívny najmä v mestách.

Úspornejšie dobíjanie akumulátora

Systém inteligentného dobíjania akumulátora dobíja kapacitu batérie iba vtedy, keď je to potrebné a keď je to ekonomicky výhodné.Tým je možné ušetriť ešte viac paliva a ďalej znížiť emisie.

Dokonalejšia aerodynamika znižuje spotrebu paliva

Aktívna mriežka chladiča zostáva pri pomalej jazde otvorená, aby chladila motor, ale so zvýšením rýchlosti sa automaticky uzavrie. Tým sa zlepší aerodynamika vozidla, čo vedie k nižšej spotrebe paliva. Postupom času môže táto technológia ušetriť nemalé množstvo paliva.

Úspornejšie radenie vďaka ukazovateľu preradenia

Jednoduchá kontrolka na prístrojovej doske vás informuje o tom, kedy preradiť, aby ste dosiahli čo najnižšiu spotrebu. Je to jednoduchý, ale veľmi účinný spôsob, ako znížiť náklady pri každej vašej jazde.

Inteligentný informačný systém EcoMode

Systém Ford EcoMode nepretržite vyhodnocuje vplyv vášho jazdného štýlu na spotrebu paliva. Posudzuje rýchlosť jazdy, stratégiu radenia, brzdenia a predvídavosť, rovnako ako frekvenciu krátkych jázd. Inteligentný softvér vám potom dokáže poradiť, ako znížiť spotrebu v závislosti na vašom štýle jazdy.