Fotogaléria

S ocenením Euro NCAP Advanced

Systém Active City Stop, systém pre automatické navrátenie do jazdného pruhu, sledovanie bdelosti vodiča a detektor bezpečnej vzdialenosti, získali od najvýznamnejšej európskej organizácie zameranej na hodnotenie bezpečnosti automobilov ocenenie Euro NCAP Advanced. Toto ocenenie môžu získať len tie najpokročilejšie systémy aktívnej bezpečnosti, ktoré sú dnes na trhu. Fakt, že sme za inovácie napomáhajúce k zvýšeniu vašej bezpečnosti obdržali už sedem ocenení Euro NCAP Advanced, potvrdzuje, že Ford kladie bezpečnosť na prvé miesto. Aj nový Ford Focus je toho len dôkazom.

 


Bezpečnostné systémy reagujúce v zlomku sekundy

Nový Ford Focus disponuje systémom inteligentnej ochrany Ford IPS, ktorý koordinuje činnosť mnohých bezpečnostných technológií, aby tak chránil vás aj vašich spolucestujúcich. Okrem robustnej karosérie sa o bezpečnosť posádky stará tiež kompletná zostava airbagov, ktorá chráni cestujúcich zo všetkých strán. Stĺpik riadenia aj pedálová skupina sa pri nehode riadene deformujú smerom od vodiča a znižujú tak riziko poranenia.

Systém sledovania bdelosti vodiča spozná, že ste unavení

Tento systém nepretržite monitoruje váš spôsob jazdy a dokáže rozpoznať príznaky nastupujúcej únavy. V takom prípade sa na palubnej doske zobrazí varovný symbol a odporučí vám prestávku v jazde. Táto technológia bola ocenená prestížnou cenou v oblasti bezpečnosti Euro NCAP Advanced.

Pre bezpečnejšiu jazdu mestom

Nehody v pomalej prevádzke pri častom rozbiehaní a zastavovaní sú veľmi časté, najmä v rušných mestských uliciach. Systém prevencie nárazu Active City Stop im dokáže zabrániť, prípadne aspoň zmierniť ich následky. Ak systém zaznamená, že vozidlo vpredu náhle zastavilo a vy sa pohybujete rýchlosťou nižšou ako 50 km/h, automaticky aktivuje brzdy. Dokladom účinnosti systému Active City Stop je aj to, že získal ocenenie Euro NCAP Advanced.

Pomoc s brzdením vo vyšších rýchlostiach

Funkcia autonómneho núdzového brzdenia je inovatívna bezpečnostná funkcia, ktorá pracuje v rýchlostiach vyšších ako 50 km/h, t.j. napríklad na diaľnici. Pomocou radaru sníma priestor pred vozidlom a ak zistí nebezpečenstvo zrážky, upozorní vodiča akustickými a vizuálnymi signálmi. Ak vodič nereaguje, systém pripraví brzdovú sústavu a potom začne sám brzdiť. Ak počas zásahu rýchlosť klesne pod 50 km/h, funkciu brzdenia nahradí systém prevencie nárazu Active City Stop. Spoločne tieto dva systémy poskytujú asistenciu pri brzdení v celom rozsahu rýchlostí.

Bezstarostné zdieľanie vozidla vďaka MyKey

S touto technológiou môžete nastaviť maximálnu rýchlosť, výstrahu pri nezapnutých bezpečnostných pásov, alebo dokonca aj úroveň hlasitosti audio systému. Systém MyKey bol navrhnutý tak, aby vám zaisťoval pokoj, keď požičiate auto známemu alebo členovi rodiny. A ľahko sa používa. Stačí vložiť kľúč do zapaľovania, naštartovať auto a postupovať podľa jednoduchých pokynov pre naprogramovanie obmedzenia, ktoré chcete pre kľúč nastaviť.

Už nikdy nezabudnete na bezpečnostný pás

Táto funkcia prispieva k bezpečnosti najmä cestujúcich vzadu. Ak nie je na ktoromkoľvek z obsadených sedadiel zapnutý pás, vodič je na to upozornený akustickým aj vizuálnym signálom na prístrojovom paneli.

Všimne si áut, ktorá ste mohli prehliadnuť

Varovanie pred jazdiacimi automobilmi pri vycúvaní z parkovacieho miesta Cross Traffic Alert je úplne nová funkcia dodávaná ako súčasť systému pre stráženie mŕtveho uhla BLIS. Keď cúvate z parkovacieho miesta a máte obmedzený výhľad do strán, tento systém zaznamená vozidlá prichádzajúce z ktorejkoľvek strany až do vzdialenosti 40 metrov a upozorní vás na ne akustickými signálmi a vizuálne pomocou kontrolky v spätnom zrkadle.

Všimne si dopravných značiek, ktoré ste mohli prehliadnuť

Či už sa jedná o značky umiestnené vedľa vozovky alebo nad ňou, alebo stále aj dočasné dopravné značenie, systém rozpoznávania dopravných značiek ich zaznamená. Na prístrojovom paneli sa potom rozsvieti kontrolka so symbolom rýchlostného obmedzenia alebo zákazu predbiehania.

Zrkadlá, ktorá uvidia aj to, čo vy vidieť nemôžete

Systém pre stráženie mŕtveho uhla BLIS prispieva k bezpečnejším zmenám jazdných pruhov pomocou radarových senzorov. Ak sa vo vašom mŕtvom uhle ocitne iné vozidlo, ktoré nemôžete vidieť, systém vás na neho upozorní rozsvietením oranžového indikátora v spätnom zrkadle na príslušnej strane. Súčasťou systému BLIS je aj úplne nová technológia, varovanie pred jazdiacimi automobilmi pri vycúvaní z parkovacieho miesta Cross Traffic Alert.

S ESC máte vozidlo neustále pod kontrolou

Elektronický stabilizačný systém ESC nepretržite monitoruje prevádzkovú situáciu. Akonáhle zaznamená akúkoľvek odchýlku od zvolenej jazdnej stopy, ako je napríklad počiatok šmyku, automaticky upraví vašu pozíciu na vozovke a pomôže vám tak udržať nad vozidlom kontrolu. Elektronický stabilizačný systém nového Fordu Focus teraz obsahuje aj vylepšenú funkciu stability pri zmenách smeru, vďaka ktorej máte vozidlo lepšie pod kontrolou, napriklad pri vyhýbacích manévroch. Súčasťou ESC je tiež systém elektronickej regulácie preklzu kolies, ktorý potláča nadmerné pretáčanie kolies napríklad pri akcelerácii, čím zaručuje najlepší možný záber, výkon a stabilitu vo chvíľach, kedy to najviac potrebujete. Systém ESC je aktívny neustále, môžete však deaktivovať reguláciu preklzu kolies. Režim Traction Control Off zaisťuje lepší záber pneumatík v špecifických podmienkach, ako je napríklad vyjdenie z hlbokého snehu, blata či piesku.

Maximálna istota v zákrutách

Systém stranového presmerovania krútiaceho momentu rozdeľuje hnaciu aj brzdnú silu medzi predné kolesá podľa povrchu vozovky a momentálnych podmienok. Reaguje až stokrát za sekundu, je teda 33x rýchlejší ako žmurknutie oka. Výsledkom je lepšia priľnavosť a precízna ovládateľnosť, čo môžete zistiť v momente, keď pri výjazde zo zákruty pridáte plyn.

Pokročilé systémy pre bezpečnejšie brzdenie

Protiblokovací systém ABS s elektronickým rozdeľovačom brzdnej sily EBD sa spoločne postarajú o to, aby vaše vozidlo zostalo ovládateľné aj pri prudkom brzdení. Vylepšená brzdová sústava má tiež rýchlejšiu odozvu.

Ešte lepšia odozva na brzdový pedál

Tuhšie brzdové strmene vpredu v kombinácii s novým materiálom brzdového obloženia vpredu aj vzadu znamenajú v novom Forde Focus lepšiu odozvu na zošliapnutie brzdového pedála vodičom vozidla, a zlepšujú tak účinnosť brzdenia v nepriaznivých podmienkach.

Ľahké rozbiehanie do kopca

Asistent pre rozjazd do kopca HLA sa stará o vašu bezpečnosť tým, že zabráni pohybu auta pri rozbiehaní v kopci. Po uvoľnení pedálu udrží tlak v brzdovej sústave ešte 2,5 sekundy, aby ste mali čas presunúť nohu na pedál plynu.

Vie dodržiavať obmedzenia rýchlosti

Obmedzovač rýchlosti integrovaný do tempomatu umožňuje zvoliť si vlastné rýchlostné obmedzenia pomocou tlačidiel na volante. Vďaka tomu môžete venovať plnú pozornosť jazde a nie rýchlomeru. Ak s aktívnym obmedzovačom potrebujete ísť rýchlejšie, stačí dôraznejšie zošliapnuť plynový pedál.

Aby ste zostali vždy v správnom pruhu

Ak začnete vychádzať z jazdného pruhu bez použitia odbočovacieho svetla, varovanie pred neúmyselným opustením jazdného pruhu LDW vás na to upozorní vibráciami volantu a grafickým symbolom na informačnom displeji. Ak na upozornenie reagujete pomaly, alebo dokonca vôbec, systém pre automatické navrátenie do jazdného pruhu LKA vozidlo navedie späť do správneho smeru.

Pomáha s dodržiavaním bezpečnej vzdialenosti

Palubná doska môže zobrazovať aj ikonu indikátora vzdialenosti. Ten priebežne zobrazuje odstup od vozidla idúceho vpredu a v závislosti na zvolenom nastavení vzdialenosti zobrazuje symbol semaforu so odpovedajúcou farbou. Ak sa dostanete príliš blízko k vozidlu idúcemu vpredu, detektor bezpečnej vzdialenosti vás upozorní červeným výstražným symbolom.

Upozornenie na defekt pneumatiky

Ak začne v niektorej pneumatike klesať tlak, systém monitorovania tlaku v pneumatikách TPMS vás na to okamžite upozorní rozsvietením výstražnej kontrolky na prístrojovom paneli. Vďaka tomu získate dostatok času bezpečne zastaviť a problém s pneumatikou pohodlne vyriešiť.

Upozorní vás na nebezpečenstvo

Predné a zadné parkovacie senzory boli rozšírené o bočné senzory, ktoré znižujú výskyt prípadov poškriabania a odretia o predmety, ktoré vodič pri manévrovaní ľahko prehliadne. Počas parkovania sú využívané senzory na zadnom nárazníku na detekciu nebezpečenstva po oboch stranách. Ak sa zistí nebezpečenstvo, systém vodiča upozorní akustickými a vizuálnymi signálmi.

Parkovanie bude ešte jednoduchšie

Zdokonalený parkovací asistent vám pomôže zaparkovať do radu pozdĺžne stojacich vozidiel a odteraz si poradí aj s priečnym parkovaním, ktoré býva bežné v nákupných centrách alebo v podzemných garážach. Senzory vyhľadajú parkovacie miesto a potom vozidlo prevezme kontrolu nad volantom,  na vás zostane len obsluha pedálov. Súčasťou je aj asistent pre výjazd z pozdĺžneho parkovacieho miesta.