Fotogaléria

Pokročilé technológie pre vašu bezpečnosť

Nový Ford Fiesta ponúka vynikajúcu úroveň bezpečnosti. Túto skutočnosť ocenila aj popredná nezávislá európska organizácia pre bezpečnosť automobilov Euro NCAP. Nielen, že Fiesta získala maximálnych päť hviezdičiek za celkové hodnotenie bezpečnosti, auto tiež získalo ocenenie Euro NCAP Advanced za tri moderné technológie, Active City Stop, Ford My Key a systém SYNC s funkciou automatického núdzového volania Emergency Assistant. Môžete tak jazdiť s maximálnou istotou, že o vašu bezpečnosť je v novom Forde Fiesta postarané, nech už sa deje čokoľvek.

 


Ocenenie Euro NCAP Advanced pre Fiestu

Jednou z ocenených funkcí novej Fiesty je technológia My Key. Je to najvyššie možné ocenenie od poprednej nezávislé organizácie pre hodnotenie bezpečnosti vozidiel. Takto bývajú ocenené len naozaj pokročilé funkcie, ktoré pomáhajú predchádzať nehode, minimalizovať jej následky alebo ktoré sú schopné poskytnúť následnú asistenciu. Je to teda ďalší z úspechov plynúci zo záväzku spoločnosti Ford vyrábať autá s najvyššou úrovňou bezpečnostnej ochrany. Funkčné technológie vozidiel Ford už získali sedem ocenení Euro NCAP Advanced a boli navrhnuté tak, aby vás ochránili v každej situácii.

Ford SYNC s funkciou automatického núdzového volania

Dôležitou súčasťou Ford SYNC, ktorá môže zachrániť život, je funkcia automatického núdzového volania Emergency Assistant*. V prípade dopravnej nehody, kedy dôjde k aktivácii airbagov alebo k bezpečnostnému odpojeniu palivového čerpadla, vie táto technológia automaticky zavolať na linku tiesňového volania. Toto volanie môžete zrušiť alebo môžete s linkou tiesňového volania hovoriť aj sami. Najdôležitejšie je to, že systém dokáže poskytnúť potrebné informácie, ako napríklad súradnice GPS v lokálnom jazyku.

Koordinované bezpečnostné systémy

Fiesta je vybavená inteligentným systémom ochrany IPS, ktorý koordinuje jednotlivé bezpečnostné systémy tak, aby bola zaistená maximálna ochrana vás aj spolucestujúcich. Okrem pevného skeletu karosérie pohlcujúceho energiu pri náraze sú vo vozidle Fiesta aj pokročilé sedadlá s technológiou bezpečnostných pásov znižujúcich riziko zranenia pri nehode.

Airbagy pre dostatočnú ochranu zo všetkých strán

Okrem predných airbagov vodiča a spolujazdca je automobil vybavený aj bočnými airbagmi s ochranou hrudníka a stropnými airbagmi s ochranou hlavy. Štandardom je v novom Forde Fiesta dokonca aj airbag chrániaci kolená vodiča. Ak chcete vypnúť airbag spolujazdca, napríklad ak je na prednom sedadle detská autosedačka, stačí ho deaktivovať otočením spínača. Na vypnutý airbag vás upozorní signalizácia na informačnom paneli.

Fiesta za vás dokáže zabrzdiť

Nehody v kolónach pri častom rozbiehaní a zastavovaní sú veľmi časté. Active City Stop je pokročilá technológia navrhnutá tak, aby tomu pomohla zabrániť. Pri rýchlostiach do 30 km/h, ak systém zaznamená, že vozidlo pred vami náhle zastavilo, automaticky aktivuje brzdy. Dôkazom účinnosti systému Active City Stop je aj to, že získal ocenenie Euro NCAP Advanced za bezpečnosť.

Bezstarostné manévrovanie

Elektronický posilňovač riadenia EPAS sa automaticky adaptuje k jazdnej situácii vozidla, aby zaisťoval ľahšie zatáčanie pri parkovaní na malom priestore alebo naopak primerané riadenie pre lepšiu jazdu na diaľnici. Na rozdiel od konvenčných posilňovačov riadenia, ktoré fungujú nepretržite a spotrebúvajú tak energiu a palivo, EPAS funguje len vtedy, keď je potrebné, čo ďalej zlepšuje spotrebu paliva.

ESP pomôže udržať vozidlo pod kontrolou

ESP je elektronický stabilizačný program, ktorý neustále monitoruje správanie vozidla a akonáhle zaznamená akúkoľvek odchýlku od zvolenej jazdnej dráhy alebo začiatok šmyku, automaticky upraví vašu pozíciu na vozovke. Systém je navrhnutý na zachovanie kontroly nad vozidlom a pomáha skracovať brzdnú dráhu v krízových situáciách.

Pokročilé systémy pre kontrolu brzdenia

Protiblokovací systém bŕzd ABS a systém elektronického rozdeľovania brzdnej sily EBD zaisťujú kontrolované brzdenie. Bezpečnostný brzdový asistent EBA pomáhá novému Fordu Fiesta brzdiť v krízových situáciách účinnejšie. Tento systém sníma, akou silou pôsobíte na brzdy a v prípade potreby túto silu automaticky zvýši.

Asistent pre rozjazd do kopca

Asistent pre rozjazd do kopca HLA zabráni nechcenému cúvnutiu. Systém predĺži účinok brzdnej sily o 2,5 sekundy, čím získate čas pri presune chodidla z pedálu brzdy na plynový pedál. Táto funkcia vám príde vhod aj pri zastavení a opätovnom rozjazde na klzkom povrchu.

Jednoduchšie a bezpečnejšie cúvanie

Pätníky a nízke múriky bývajú problémom pri parkovaní. Zadná parkovacia kamera zobrazí na obrazovke integrovanej v palubnej doske všetko, čo je za vami. Okrem toho, že vám ukáže veci, ktoré sa inak dajú ľahko prehliadnuť, vám parkovanie uľahčí tiež zobrazením virtuálnych čiar, ktoré vás bezpečne navedú aj do toho najmenšieho priestoru. Kamera sa zapína automaticky, keď zaradíte spiatočku na Vašom vozidle.

Senzory pre jednoduchšie parkovanie

Parkovacie senzory navrhnuté pre lepšie parkovanie, vám pomôžu určiť vzdialenosť medzi vaším automobilom a akoukoľvek prekážkou vpredu alebo vzadu. Akonáhle senzory zaznamenajú nejaký objekt, upozornia vás na neho zvukovým signálom, ktorý bude postupne nadobúdať na intenzite v závislosti na skracujúcej sa vzdialenosti od prekážky.

Vnútorné spätné zrkadlo s automatickým stmievaním

Jazda v noci je oveľa jednoduchšia, keď vás neoslňujú svetlá automobilov idúcich za vami. Preto je nový Ford Fiesta vybavený samostmievacím spätným zrkadlom, ktoré automaticky rozpozná žiarenie svetlometom a automaticky sa prepne do tlmeného nastavenia.

Varovanie pri zníženom tlaku v pneumatikách

Varovanie pri zníženom tlaku v pneumatikách vás prostredníctvom ikony na prístrojovej doske okamžite upozorní, akonáhle v niektorej z pneumatík klesne tlak v prípade defektu. Dokážete tak predísť problémom ešte predtým než skutočne nastanú.

 

* Funkcia automatického núdzového volania Emergency Assistant je v súčasnosti využiteľná v 30 krajinách Európy. Táto funkcia je aktívna, ak je pripojený kompatibilný mobilný telefón. Uvedie sa do činnosti aktiváciou airbagu, s výnimkou kolenných airbagov, alebo keď systém zaregistruje náraz sprevádzaný bezpečnostným prerušením prívodu paliva. Textové funkcie a funkcie automatického núdzového volania Emergency Assistant nie sú podporované vo všetkých európskych jazykoch.

Bez kľúčov, znamená bez starostí

Systém KeyFree umožňuje zamknúť a odomknúť vozidlo bez nutnosti vyťahovať kľúč z vrecka alebo kabelky. To najviac oceníte v momente, keď budete mať plné ruky. Takisto pomocou funkcie globálneho otvárania a zatvárania môžete ovládať dvere a elektrické okná na diaľku kľúčikom. Dvojitý zámok dverí tiež zabráni zlodejom otvoriť dvere zvnútra.

Naštartujte novú Fiestu jedným dotykom

Nový Ford Fiesta automaticky zaznamená prítomnosť kľúča, keď ho máte vo vrecku alebo v taške. Potom len stlačíte štartovacie tlačidlo Ford Power a motor okamžite naskočí.

Spätné zrkadlá, ktorá sa sama chránia pred poškodením

Vonkajšie sklopné spätné zrkadlá sa automaticky sklopia, akonáhle zamknete auto alebo keď použijete prepínač pre nastavenie zrkadiel. Je to výborná prevencia pred ich náhodným poškodením. V sklopenom stave tiež chránia štýlové integrované smerové svetlá.

 

Fiesta vám posvieti na cestu domov

Keď sa vrátite domov za tmy, stačí sa dotknúť páčky na ľavej strane volantu a svetlomety zostanú vďaka funkcii oneskoreného zhasínania Follow Me Home svietiť ešte 30 sekúnd, aby vám posvietiil na cestu od vozidla. Táto užitočná funkcia je štandardnou výbavou pre všetky stupne výbavy.