Fotogaléria

Úctihodný výkon a hospodárnosť

Z ponuky motorov a prevodoviek pre nový Ford B-MAX si ľahko vyberiete kombináciu podľa vašich predstáv o výkone a hospodárnej prevádzke. Za zmienku stojí predovšetkým motor 1.0 EcoBoost, ktorý dodáva výkon zodpovedajúci bežnému motoru s obsahom 1.6 litra pri podstatne úspornejšej prevádzke, a ktorý vyhral prestížny titul International Engine of the Year 2012. Vašu pozornosť si zaslúži aj zdokonalený dieselový motor 1.6 Duratorq TDCi. Výkon a efektivitu motorov pre nový B-MAX ďalej zvyšuje rad inteligentných funkcií prispievajúcich k maximálnej efektivite prevádzky a hospodárnosti. Viac informácií o výkone, efektivite a hospodárnosti nájdete v sekcii Technické parametre.

 


Benzínový motor 1.0 EcoBoost, najlepší vo svojej triede

Ford B-MAX je k dispozícii s revolučným jednolitrovým motorom, ktorého výkon 100 alebo 120 koní zodpovedá štandardnému motoru s objemom 1.6 litra. Pritom má však spotrebu stále o 20% nižšiu než ostatné porovnateľné benzínové motory. Jeho spotreba a emisie CO2 skôr zodpovedajú motoru dieselovému. Aby sa to dosiahlo, prekonal motor celý rad zásadných úprav, ktorých výsledkom je okrem iného rýchlejšie zahriatie na prevádzkovú teplotu či znížené trenie. Okrem výkonu a spotreby si však obľúbite aj jeho jedinečný zvuk a športový charakter. Nielen preto bol ocenený ako medzinárodný motor roka 2012.

Dva hospodárne dieselové motory

Efektívny motor 1.6 Duratorq TDCi poskytuje výkon 95 koní pri rekordne nízkej spotrebe len 4,0 l/100 km a emisiách CO2 iba 104 g/km. Ekonomický motor 1.5 Duratorq TDCi dosahuje výkon 75 koní pri spotrebe 4,1 l/100 km a emisiách CO2 iba 109 g/km.

Ekonomická päťstupňová manuálna prevodovka

Oba dieselové aj benzínové motory 1.4 Duratec a 1.0 EcoBoost sú dodávané v kombinácii s päťstupňovou manuálnou prevodovkou s hladkým radením, ktorá bola v každom prípade starostlivo nastavená podľa charakteristík motora. Spolu s indikátorom radenia prevodového stupňa, kde kontrolka na prístrojovej doske vás informuje o tom, kedy preradiť, dosiahnete najnižšiu spotrebu.

Automatická prevodovka s neobyčajne plynulým radením

Benzínový motor 1.6 Duratec Ti-VCT je dodávaný s automatickou prevodovkou PowerShift. Táto šesťstupňová dvojspojková prevodovka kombinuje pohodlie automatickej prevodovky s výhodami manuálneho radenia. Vždy predvolí nasledujúci rýchlostný stupeň, takže pri samotnom preradení nedochádza k strate výkonu. Radenie je bleskovo rýchle a hladké, takže jazda je nielen plynulejšia a príjemnejšia, ale oproti tradičným automatom aj ekonomickejšia.

Ušetrite až 10% paliva použitím systému Stop-Start

Táto technológia automaticky vypne motor, keď je B-MAX dlhšiu dobu v pokoji, napríklad na semaforoch alebo v dopravnej zápche, pričom stále dodáva dostatok energie napríklad pre klimatizáciu alebo rádio. Akonáhle sa budete chcieť znovu rozbehnúť, motor sa opäť automaticky spustí. To oceníte predovšetkým pri častých jazdách mestom, pretože tak môžete znížiť spotrebu až o 10%, alebo o 5% pri kombinovanej jazde v meste aj mimo mesta.

Ekonomickejší spôsob dobíjania batérie

Na rozdiel od konvenčných systémov dobíja systém regeneratívneho dobíjania batériu iba vtedy, keď je to naozaj potrebné alebo keď je to najúčinnejšie. Napríklad pri brzdení je takto uvoľnená energia rekuperovaná na elektrinu použitú na dobíjanie batérie vozidla. To pomáha šetriť palivo a zároveň znižovať emisie CO2.

Indikátor radenia prevodového stupňa

Kontrolka na prístrojovej doske vás informuje o tom, kedy preradiť, aby ste dosiahli najnižšiu spotrebu. Je to jednoduchý, ale veľmi účinný spôsob ako znížiť náklady na cestu. Indikátor rýchlostného stupňa je k dispozícii pre väčšinu z dodávaných motorov pre nový Ford B-MAX.

Inteligentný informačný systém ECOmode

Inovatívny systém Ford ECOmode neustále vyhodnocuje vplyv vášho spôsobu riadenia na spotrebu vrátane faktorov ako rýchlosť a spôsob radenia prevodových stupňov. Inteligentný softvér vám potom v závislosti na vašom jedinečnom štýle jazdy poskytuje rady, ako tento štýl zlepšiť tak, aby bol čo najhospodárnejší.

Výrobný proces

Naše úvahy smerujú ďalej do budúcnosti a odrážajú sa vo všetkom, čo robíme. Preto tiež zlepšujeme udržateľnosť našich výrobných procesov. Tu sú konkrétne príklady: Solárne panely v našej britskej motorárni Bridgend produkujú dostatok elektrickej energie pre osvetlenie plochy 10 000 m2. Naše stredisko dieselových motorov v britskom Dagenhame je energeticky sebestačné, všetku energiu získava z dvojice veterných elektrární s výškou 85 metrov. Náš výrobný závod v nemeckom Kolíne nad Rýnom využíva zdroje vodnej elektrickej energie a hotové automobily sú prepravované na riečnych lodiach. Aj tým znižujeme emisie CO2, pretože sa nemusíme spoliehať na cestnú dopravu.

Udržateľná mobilita

Vo Forde sme odhodlaní neustále pracovať na šetrnosti k životnému prostrediu, nielen pokiaľ ide o samotné automobily, ale aj o spôsob, akým ich vyrábame. Preto investujeme do vývoja technológií, ktoé znižujú emisie CO2 aj celkové náklady na prevádzku vozidla, to všetko bez akýchkoľvek kompromisov v dizajne alebo jazdnej dynamike našich modelov. Nový Ford B-MAX disponuje najmodernejšími technológiami ECOnetic v čele s benzínovými motormi EcoBoost, ktoré poskytujú výkon, krútiaci moment a dynamiku zodpovedajúcu oveľa väčšiemu motoru, ale pritom spotrebujú menej paliva a produkujú menej CO2.