Fotogaléria

2-miliónty úsporný motor EcoBoost

19. septembra 2013 – Spoločnosť Ford Motor Company oslavuje míľnik pri výrobe úsporných motorov EcoBoost: od spustenia výroby tohto radu motorov v roku 2009 spoločnosť vyrobila na celom svete dva milióny motorov. Výrobu motorov podporuje rastúci dopyt zákazníkov po vozidlách s motormi EcoBoost na hlavných trhoch spoločnosti Ford na celom svete. Spoločnosť momentálne vyrába v priemere viac ako 100 000 motorov za mesiac. V roku 2012 pritom spoločnosť vyrábala mesačne 65 000 motorov. Motory Ford EcoBoost dosahujú skvelý výkon a nízku spotrebu paliva. Tento recept sa ukázal byť neuveriteľne populárnym u zákazníkov na celom svete,“ povedal Joe Bakaj, viceprezident oddelenia konštrukcie motorov v spoločnosti Ford. „Vďaka motorom EcoBoost si značka Ford získava každý deň nových zákazníkov. Naše závody sa preto snažia držať krok s dopytom.

Ford Escape s 2,0-litrovým motorom EcoBoost s poradovým číslom dva milióny zišiel z montážnej linky v závode Louisville v americkom štáte Kentucky. Motory vyrobené technológiou EcoBoost sa vyznačujú menšou celkovou veľkosťou a prepĺňaním pomocou turbodúchadla, priamym vstrekovaním a variabilným časovaním ventilov. Zákazníci môžu využívať výhody špičkového výkonu a nízkej spotreby paliva. Motory Ford EcoBoost majú až o 15 percent nižšiu spotrebu paliva než zážihové motory s vyšším objemom. Do globálneho radu motorov Ford EcoBoost teraz patrí 1,0-litrový trojvalec, 1,5-litrové, 1,6-litrové a 2,0-litrové štvorvalce, ako aj výkonný a úsporný 3,5-litrový šesťvalec. Do konca roka 2013 bude spoločnosť ponúkať motory EcoBoost v takmer 80 percentách svojich vozidiel.

Expanzia v Európe

V Európe bol výnimočný dopyt po 1,0-litrovom motore EcoBoost, medzinárodnom motore roka 2012 a 2013, príčinou zdvojnásobenia výrobnej kapacity v závode na výrobu motorov v nemeckom Kolíne nad Rýnom na viac ako 1 000 motorov denne. Motor s objemom 1,0 litra sa momentálne montuje do piatich európskych modelov a v roku 2014 bude dostupný v 11 modeloch. Trojvalcový motor si v roku 2013 volil rastúci počet zákazníkov. V prípade modelu B-MAX išlo o 43 percent zákazníkov, na ďalšom mieste je s 32 percentami Focus, 26 percent patrí Fieste a 24 percent modelom C-MAX a Grand C-MAX.

Pohonné jednotky EcoBoost sa podieľajú aj na vysokom dopyte po modeloch Fiesta ST (1,6-litrový EcoBoost) a Focus ST (2,0-litrový EcoBoost). Osemnásť percent zákazníkov modelu Kuga sa rozhodlo pre 1,6-litrový motor EcoBoost napriek tomu, že v tomto segmente si zákazníci tradične volia vznetové motory. Podľa údajov spoločnosti Ford dnes pozná technológiu EcoBoost takmer o 40 percent viac európskych zákazníkov ako v roku 2011. V závode v Kolíne sa taktiež začala výroba 1,0-litrového motora EcoBoost pre severoamerický trh. Nový Ford Fiesta modelového ročníka 2014, ktorý sa do predaja dostane koncom roka 2013, bude prvým vozidlom v USA s 1,0-litrovým motorom. Očakáva sa, že získa označenie najúspornejšieho nehybridného vozidla, ktoré sa v USA predáva.

V Severnej Amerike rastie popularita aj dopyt

Podľa interných údajov spoločnosti Ford týkajúcich sa Severnej Ameriky je motor EcoBoost medzi zákazníkmi momentálne najznámejším úsporným motorom. A okrem toho, ak zákazníci poznajú technológiu EcoBoost, existuje takmer o 50 percent vyššia pravdepodobnosť, že pri nákupe budú uvažovať o vozidle značky Ford, než v prípade, ak tieto motory nepoznajú. Popularita motorov EcoBoost v Severnej Amerike sa odráža vo vysokých predajných číslach kľúčových modelov: 90% modelov Ford Escape je vybavených motormi EcoBoost, 50% zákazníkov modelu Fusion si zvolilo jeden z troch motorov EcoBoost, 42% nákladných vozidiel F-150 si zákazníci kúpia s 3,5-litrovým motorom EcoBoost.

Tento rok sa budú motory EcoBoost montovať do viac ako 90% modelov určených pre Severnú Ameriku a v roku 2015 tento podiel narastie až na 95%. Spoločnosť Ford investuje do spustenia výroby motorov vo svojom závode v Clevelande v štáte Ohio takmer 200 miliónov dolárov. Výroba sa začne v roku 2014.

Rast v Ázii a Tichomorí

V Ázii a Tichomorí sa predaj vozidiel s motormi EcoBoost medziročne (2013) zvýšil až o 202 percent, vrátane rastu o 189 percent v Číne. Spoločnosť Ford plánuje v tomto regióne v polovici tohto desaťročia ponúkať tieto úsporné motory v 20 typoch vozidiel, čo od roku 2012 predstavuje päťnásobný nárast. Deväťdesiatpäť percent zákazníkov modelu Kuga v ázijsko-tichomorskom regióne sa rozhodne pre 1,6-litrový alebo 2,0-litrový motor EcoBoost. Pre tieto úsporné motory sa taktiež rozhodlo 90 percent majiteľov modelu Edge a 62 percent zákazníkov modelu Mondeo. Spoločnosť Ford začne čoskoro vyrábať 1,0-litrový motor EcoBoost aj v závode na výrobu motorov Changan, ktorý otvorili v júni v čínskom meste Chongqing, pričom investície tu dosiahli 500 miliónov dolárov.