Fotogaléria

Dve víťazstvá v kategórii dynamiky vozidiel

29. apríla 2013 – Spoločnosť Ford získala na podujatí Vehicle Dynamics International (VDI) 2013 dve ocenenia v kategórii dynamiky vozidiel: Dynamics Team of the Year a Dynamicist of the Year. Oddelenie dynamiky vozidiel spoločnosti Ford získalo ocenenie za vývoj vozidiel vrátane nového modelu B-MAX, úplne nového modelu Kuga, Focusu ST a novej Fiesty ST. Špecialista na dynamiku David Put z tímu Ford Team RS, okrem toho získal ocenenie za svoju prácu pri vývoji Focusu ST a novej Fiesty ST.

Porota, zložená z motoristických novinárov z celého sveta, ocenila prácu celého tímu a označila ju ako výnimočnú vo všetkých segmentoch. Vozidlá zasa charakterizovala slovami rafinované, citlivé, poskytujúce absolútny pôžitok z jazdy. A výsledkom práce Davida Puta je podľa nich charakteristická odozva a presnosť riadenia. Uvedené ocenenia vyzdvihujú najlepšie nápady, technologické inovácie a úspechy pri vývoji jazdných vlastností vozidiel. Nominované vozidlá, z ktorých porota na záver vybrala víťaza, zvolili čitatelia časopisu Vehicle Dynamic International a jeho redakčný tím.

Bez ohľadu na to, či ide o praktické MPV alebo atraktívny hot-hatch, spoločnosť Ford už mnoho rokov kladie pri vývoji vozidiel na prvé miesto ich jazdné vlastnosti a ovládateľnosť, povedal Graham Heeps, redaktor časopisu Vehicle Dynamics International. „Našu porotu tvoria novinári z 19 krajín a ich hlasy sú dôkazom toho, že výsledky práce spoločnosti Ford zarezonovali v krajinách na celom svete.

Porotcovia sa o práci Davida Puta vyjadrili takto: Oddelenie Team RS vždy dokázalo vytvoriť sériové vozidlá s výnimočnými dynamickými vlastnosťami, s ktorými je radosť jazdiť. A znova sa im to podarilo aj v prípade ich najnovších produktov, povedal Lorenzo Facchinetti, redaktor talianskeho magazínu Auto. Zdá sa, že David Put trafil s Focusom ST do čierneho. Jeho pruženie je dostatočne mäkké na každodenné jazdenie, ale zvláda aj jazdu vysokou rýchlosťou po hrboľatých cestách. Zároveň treba vyzdvihnúť aj príjemnú vyváženosť vozidla, povedal Yves Maroselli, redaktor časopisu Le Figaro.

A o tíme povedali porotcovia toto: Vyzerá to tak, že spoločnosť Ford pracuje tvrdšie ako ostatní výrobcovia a chce svojim zákazníkom priniesť vozidlá s takými jazdnými vlastnosťami, ktoré budú vynikať vo všetkých kategóriách, povedal John Heider, riaditeľ spoločnosti Cayman Dynamics a fejtonista amerického časopisu VDI. Ak ste v minulom roku neriadili nový Ford, vyskúšajte ho. Pracovníci oddelenia dynamiky vozidiel očividne mali pri vývoji voľnú ruku a poriadne sa odviazali. Vytvorili vďaka tomu vozidlá, ktoré sú rafinované, citlivé a s ktorými je radosť jazdiť, povedal Phil Morse, americký spisovateľ a odborník na dynamiku.

Spoločnosť Ford sa zaviazala vyrábať vysokokvalitné vozidlá, s ktorými je radosť jazdiť. Tieto vlastnosti sú súčasťou globálnej DNA spoločnosti. Ford je navyše prvým výrobcom, ktorý tieto ocenenia získal dvakrát od začiatku ich udeľovania v roku 2008. V spoločnosti Ford kladieme dynamiku jazdy na prvé miesto programov vývoja vozidiel, povedal Raj Nair, viceprezident skupiny globálneho vývoja produktov spoločnosti Ford. „Takéto ocenenia sú dôkazom, že tieto snahy majú zmysel a značka Ford svojim zákazníkom naozaj prináša vozidlá s najlepšími vlastnosťami. Sme veľmi hrdí na svoje produkty aj celý tím a na všetko, čo dokázali.

V Európe sa nedávno začal predávať nový Ford Fiesta ST, ktorý dostal do vienka vyladené pruženie, riadenie a brzdy v záujme optimálnej jazdnej dynamiky. Pokročilý systém smerovania krútiaceho momentu Torque Vectoring Control zasa počas prejazdu zákrutou pribrzďuje vnútorné predné koleso, čím zlepšuje jazdné vlastnosti a znižuje mieru nedotáčavosti bez negatívneho vplyvu na rýchlosť vozidla. Skonštruovať vozidlo pre maximálne potešenie z jazdy je náročné a zároveň obohacujúce, povedal David Put. Správny recept máte vtedy, keď chcete s autom jazdiť zas a znova, a celý deň sa usmievate.