Fotogaléria

Svetová premiéra Transitu Courier

9. apríla 2013 – Na výstave úžitkových vozidiel v Birminghame bude mať dnes svetovú premiéru úplne nová kompaktná a hospodárna dodávka Transit Courier značky Ford. Spoločnosť tak po prvýkrát predstaví ucelený rad štyroch modelov nasledujúcej generácie úžitkových vozidiel radu Transit. Transit Courier, ponúkajúci najväčší nákladový priestor, najnižšie prevádzkové náklady a najlepšie bezpečnostné prvky v danej triede, je najmenším členom radu modelov Transit. Spoločne s vozidlami Transit Connect, Transit Custom a Transit vytvorí doposiaľ najucelenejší rad modelov s označením Transit.

Spoločnosť Ford pomocou štyroch úplne nových špičkových vozidiel Transit, určených pre európskych zákazníkov, úplne prepracovala rad svojich úžitkových vozidiel, povedala Barb Samardzich, viceprezidentka oddelenia vývoja produktov v spoločnosti Ford of Europe. Očakávame, že vďaka úplne novému modelovému radu Transit sa objem predaja do roku 2016 zvýši na 400 000 kusov ročne, čo je v porovnaní s dnešnými údajmi o 50 percent viac.

Transit Courier sa do predaja dostane na jar 2014. V danom čase budú v európskych showroomoch dostupné už všetky štyri nové modely Transit. Súčasťou modelového radu bude aj priestranná nová verzia modelu Transit Custom so zvýšenou strechou, ktorá sa taktiež prvýkrát predstaví v Birminghame. Prepracovaný rad úžitkových vozidiel značky Ford doplní nová Fiesta Van a nový Ranger, víťaz medzinárodnej súťaže Pickup Award 2013, ktorý sa v Birminghame pripojí k modelom radu Transit.

 

Úplne nový Transit Courier

Úplne nový Transit Courier je významným členom modelového radu Transit, keďže jeho zásluhou sa toto označenie po prvýkrát objaví aj v segmente kompaktných dodávok. Transit Courier je postavený na globálnej platforme kategórie B. Ponúka špičkový objem nákladového priestoru so štandardnými plnohodnotnými priečkami pri celkovej dĺžke 4,16 metra. Zároveň prináša agilné jazdné vlastnosti a manévrovacie schopnosti známe z kategórie kompaktných vozidiel. Nákladový priestor ponúka najvýznamnejšie výhody danej kategórie, ku ktorým patrí: najväčšia dĺžka podlahy nákladového priestoru s hodnotou 1,62 m, najväčšia šírka prístupového otvoru cez posuvné bočné dvere, plnohodnotná oceľová priečka (presklená alebo plná) spĺňajúca normy DIN a ISO pre zádržné systémy, voliteľná skladateľná sieťová priečka a sklápateľné sedadlo spolujazdca umožňujúce prevoz predmetov s mimoriadnou dĺžkou až 2,59 m, šesť bodov na upevnenie nákladu vrátane štyroch upevňovacích bodov na bočných stenách vzadu, ktoré nevytvárajú zbytočné prekážky na podlahe, množstvo vopred namontovaných úchytných bodov na stenách karosérie určených na montáž regálu alebo rámu, voliteľné osvetlenie nákladového priestoru pomocou vysokosvietivých LED diód.

Transit Courier ponúka veľkorysý objem nákladového priestoru a maximálnu nosnosť 660 kg. Dokáže previezť širokú škálu tovarov a zariadení vrátane štandardnej europalety. Verzie kombi majú flexibilné sklopné zadné sedadlá delené v pomere 60 : 40 s vyklápacím mechanizmom, ktorý zaručuje ešte väčšiu univerzálnosť alebo dvojité využitie pre rodinu aj na podnikanie. „Úplne nový Transit Courier ponúka o 10 percent väčší objem nákladového priestoru a väčšiu podlahovú plochu než jeho najbližší konkurenti. Do kategórie kompaktných dodávok tak prináša novú úroveň produktivity,“ povedala Samardzich. „Ide o štýlovú, praktickú a cenovo dostupnú novú dodávku, pri ktorej firmy určite ocenia jazdnú agilitu a mimoriadne nízke prevádzkové náklady.

Transit Courier bude k dispozícii s mimoriadne úspornými vznetovými a zážihovými motormi, ktoré by mali mať najnižšiu spotrebu paliva v danej triede vozidiel, pričom vo všetkých verziách sa dodávajú so systémom Auto-Start-Stop. Zákazníci si môžu zvoliť medzi 1,5-litrovým (55 kW/75 k) a 1,6-litrovým (70 kW/95 k) vznetovým motor Duratorq TDCi a pozoruhodným 1,0-litrovým zážihovým motorom EcoBoost s výkonom 74 kW/100 k, ktorý získal ocenenie Medzinárodný motor roka 2012. Transit Courier sa môže pochváliť štýlovým a profesionálnym vzhľadom. Mohutná stúpajúca línia bokov, štíhle svetlomety a vysoko umiestnená charakteristická lichobežníková mriežka chladiča zvýrazňujú dynamický charakter globálneho dizajnérskeho jazyka spoločnosti Ford. Robustné nárazníky a bočné lišty zasa poskytujú zvýšenú ochranu a minimalizujú náklady na opravy.

Kabína ponúka ideálne prostredie mobilnej kancelárie. Nachádza sa v nej inteligentná odkladacia priehradka vrátane „mega“ stredovej konzoly, do ktorej je možné uložiť dokumenty formátu A4 aj menšie notebooky. Ďalej tu nájdeme stropný odkladací priestor a zásuvku s úložným priestorom pod sedadlom vodiča. Dokovacia stanica v strede prístrojového panela umožňuje cestujúcim uložiť, pripojiť a nabíjať mobilné zariadenia, vrátane telefónov a satelitných navigácií. Transit Courier taktiež ponúkne hlasom aktivovaný komunikačný systém Ford SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance, Ford SYNC AppLink, spätnú kameru, bezuzáverový systém hrdla palivovej nádrže Easy Fuel, obmedzovač rýchlosti a štandardný elektronický stabilizačný systém (ESC). Súčasťou výbavy sú aj špičkové bezpečnostné funkcie vrátane bočných (hrudníkových), hlavových a kolenných airbagov, ako aj funkcie upozornenia na nezapnuté bezpečnostné pásy pre sedadlá v druhom rade pre verziu kombi.

Úplne nový Transit Connect

Štýlová, úplne nová dodávka Transit Connect zaviedla nové štandardy v oblasti prevážania nákladu, prevádzkových nákladov a spoľahlivosti. Transit Connect je k dispozícii vo verzii s krátkym rázvorom (L1) a dlhým rázvorom (L2). Ponúka priestranný a praktický nákladový priestor s celkovým objemom 3,0 m3, resp. 3,7 m3 (SAE) a maximálne užitočné zaťaženie až 1 000 kg. Spoločnosť Ford ponúka verzie Van, Double-Cab-in-Van a Kombi. Inteligentný dizajn a konštrukcia sú zárukou, že nový Transit Connect bude mať najlepšie prepravné schopnosti vo svojej triede. Otvor v deliacej priečke a sedadlo spolujazdca sklápateľné do roviny umožňujú bezpečné prevážanie nákladu s dĺžkou až 3,0 m (L1), resp. 3,4 m (L2). Okrem toho dvojité sedadlo spolujazdca sklápateľné do viacerých polôh umožňuje prepravovať až tri osoby v kabíne modelov Van.

Modely Kombi a Double-Cab-in-Van ponúkajú sedadlá pre päť, model L2 Kombi pre sedem osôb. Dodávajú sa s flexibilnými konfiguráciami zadných sedadiel s posúvateľnou sieťovou priečkou. Model L2 taktiež ponúka jedinečné sedadlá s možnosťou sklopenia do roviny, ktoré sa podieľajú na optimalizácii nákladového priestoru od sedadla spolujazdca smerom dozadu a umožňujú prevoz predmetov s dĺžkou až 2 metre. Model Transit Connect ponúka až o 30 percent nižšiu spotrebu paliva ako súčasný model, vďaka čomu by mal byť najúspornejším vozidlom vo svojej triede. Vďaka minimálnym nákladom na údržbu a opravy a predĺženým servisným intervalom ponúkne tento model aj nižšie prevádzkové náklady.

Do radu pohonných jednotiek patrí mimoriadne úsporný 1,6-litrový vznetový motor Duratorq TDCi s výkonovými variantmi 75, 95 a 115 koní (55, 70 a 85 kW), ako aj 1,0-litrový zážihový motor EcoBoost s výkonom 74 kW/100 k a tiež verzia oceneného 1,6-litrového motora EcoBoost, ktorý je k dispozícii so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Medzi technológie Ford ECOnetic, ktoré pomáhajú minimalizovať spotrebu paliva, patrí systém Auto-Start-Stop a systém aktívnej masky chladiča.

Na rozdiel od mnohých vozidiel konkurenčných značiek, ktoré prechádzajú testami určenými pre osobné automobily, bol úplne nový Transit Connect podrobený prísnym testom úžitkových vozidiel skúmajúcich odolnosť. Súčasťou testov boli milióny kilometrov náročného testovania v laboratóriách, na testovacích okruhoch a vo flotilách zákazníkov. Úplne nový model čerpá z povesti modelu Transit Connect týkajúcej sa mimoriadnej bezpečnosti: zdokonalený systém diaľkového zamykania teraz v záujme vyššej bezpečnosti ponúka až dva kanály a dá sa plne prispôsobiť podľa potrieb zákazníka, zatiaľ čo kryt zámkov dverí s funkciou proti neoprávnenému vniknutiu zabraňuje zničeniu zámkov.

Nový model sa môže pochváliť štýlovou kabínou s dizajnom a kvalitou spracovania na úrovni osobných vozidiel, inteligentným riešením úložných priestorov, ako aj najnovšími asistenčnými systémami pre vodiča a najmodernejšími interiérovými technológiami. Transit Connect je prvým vozidlom vo svojej triede, ktoré ponúka systém aktívneho brzdenia Active City Stop, systém monitorovania tlaku v pneumatikách a systém Ford SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance. Vozidlá sa začnú dodávať na konci roka 2013.

Úplne nový Transit Custom

Úplne nový 1-tonový Transit Custom, ocenený titulom Medzinárodná dodávka roka 2013, ktorý sa momentálne predáva v Európe, je prvým vozidlom vo svojej kategórii, ktoré získalo maximálny počet piatich hviezdičiek v hodnotení Euro NCAP. Spoločnosť Ford teraz predstaví priestrannú aj novú verziu s vysokou strechou, ktorá zažije svoju svetovú premiéru práve v Birminghame. Zákazníkom poskytne dodatočných 370 mm výšky v nákladovom priestore, čím sa zvýši vzdialenosť od podlahy k streche na 1,78 m. Verzia s vysokou strechou je k dispozícii pri modeloch s krátkym (L1) aj dlhým rázvorom (L2), pričom vo väčšom modeli zabezpečí špičkový maximálny objem nákladového priestoru 8,3 m3. Zákazníci si môžu zvoliť model s vysokou strechou s rovnakým rozsahom celkovej hmotnosti vozidla a pohonnými jednotkami ako pri modeli so štandardnou strechou s karosériou van a kombi. Model s vysokou strechou bude pre zákazníkov dostupný v poslednom štvrťroku 2013.

Úplne nový Transit Custom ponúka najlepšie prepravné schopnosti vo svojej triede a množstvo inovatívnych prvkov v nákladovom priestore, vrátane okienka v deliacej priečke na prevážanie mimoriadne dlhých predmetov, ako aj integrovaný strešný nosič, ktorý je k dispozícii pre verzie s nízkou strechou. Nosič možno sklopiť a dosiahnuť tak nižšiu spotrebu paliva pri zachovaní celkovej výšky vozidla pod hodnotou dvoch metrov (s výnimkou modelov 330 GVM). Zmodernizovaný 2,2-litrový vznetový motor Duratorq TDCi so systémom Auto-Start-Stop má vo verziách ECOnetic mimoriadne nízke emisie CO2 už od 159 g/km. Prevádzkové náklady sa podarilo ešte znížiť vďaka najdlhším servisným intervalom v triede s odstupom dva roky/50 000 km.

Model Transit Custom bude v ponuke s pokročilým technológiami od spoločnosti Ford vrátane systému SYNC, spätnej kamery, systému regulácie zrýchlenia Acceleration Control, automatických diaľkových svetiel Auto High Beam a systému na sledovanie pozornosti vodiča Driver Alert. Dve technologické funkcie, systém varovania pred opustením jazdného pruhu Lane Keeping Alert a systém SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance, dokonca získali ocenenie Euro NCAP Advanced, čo sa v prípade vozidla danej triedy stalo vôbec po prvýkrát.

Úplne nový Transit

Najväčším modelom z budúcej generácie radu Transit je úplne nový 2-tonový Ford Transit, ktorého uvedenie na európsky trh je naplánované na jar 2014. Do kategórie úžitkových vozidiel strednej veľkosti prinesie novú úroveň schopností a univerzálnosti. K dispozícii bude komplexná ponuka karosárskych štýlov a verzií, vrátane verzií Van, Double Cab-in-Van (DCiV), Kombi, Kombi Van a Bus, ako aj verzií Chassis Cab a Chassis Cowl. Verzie Van sú v ponuke s tromi rôznymi dĺžkami a dvomi rôznymi výškami strechy s viacerými možnosťami celkovej hmotnosti vozidla až do hodnoty 4,7 tony. Účelný a moderný dizajn exteriéru ukrýva nákladový priestor, ktorý spĺňa požiadavky distribučného priemyslu a zachováva si svoje impozantné hodnoty užitočného zaťaženia. Inovačné prvky použité v nákladovom priestore zasa uľahčujú vodičovi prácu a zaručujú mu vyššiu bezpečnosť.

V porovnaní s prechádzajúcim modelom Transit zväčšila spoločnosť Ford objem nákladového priestoru asi o 10 percent pri každom modeli. Najväčšia verzia „Jumbo“ dokáže previezť až 15,1 m3 nákladu. A do úplne novej verzie SuperJumbo Chassis Cab sa zasa zmestia predmety s dĺžkou až 5 m. Úplne nový Transit prináša zníženie nákladov na údržbu, opravy a poistenie, a zároveň by mal dosahovať najnižšiu spotrebu paliva vo svojej triede. Najmodernejší vznetový motor Duratorq TDCi s objemom 2,2 litra je v ponuke vo výkonových verziách 100 koní, 125 koní a 155 koní (74, 92 a 114 kW). Súčasťou štandardnej výbavy je 6-stupňová manuálna prevodovka. Dostupné budú verzie s pohonom predných, zadných a všetkých kolies.

V úplne novom interiéri so štýlovou a funkčnou prístrojovou doskou sa nachádza množstvo inteligentných úložných riešení. V porovnaní s predchádzajúcim modelom je kabína výrazne priestrannejšia s väčším priestorom v oblasti ramien a nad hlavami, ako aj lepším výhľadom z vozidla. Zároveň ponúka pohodlnejšiu polohu za volantom s plne nastaviteľným stĺpikom riadenia. Súčasťou výbavy vozidla môže byť množstvo pokročilých technologických systémov vrátane systému Ford SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance, spätnej kamery, adaptívneho tempomatu a systému varovania pred opustením jazdného pruhu Lane Keeping Alert.

Spolu s modelmi Transit Custom a Transit Connect bol úplne nový Transit podrobený prísnym testom úžitkových vozidiel skúmajúcich odolnosť. Súčasťou testov boli milióny kilometrov náročného testovania v laboratóriách, na testovacích okruhoch a vo flotilách zákazníkov po celom svete. Pri novom modeli je to ešte dôležitejšie, pretože po prvýkrát sa bude úplne nový 2-tonový Transit predávať aj na severoamerickom trhu, kde postupne nahradí najpredávanejší rad vozidiel E-Series.

*Uvedené hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 boli namerané v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na rôzne jazdné cykly a predpisy platné v týchto krajinách sa uvedené výsledné údaje môžu líšiť od výsledkov merania spotreby paliva v iných oblastiach sveta.