Fotogaléria

Najvyšší zisk za posledných 10 rokov

28. januára 2011 - Podľa vyhlásenia spoločnosti Ford Motor Company dosiahol jej čistý zisk za celý rok 2010 sumu 6,6 miliardy USD, resp. 1,66 USD na akciu, čo znamenalo nárast o 3,8 miliardy, resp. 80 centov na akciu oproti roku 2009. Automobilka Ford tak zaznamenala najvyšší čistý zisk za posledných viac než 10 rokov, ktorý sa dosiahol vďaka pokrokom vo všetkých obchodných činnostiach spoločnosti po celom svete, podnietených silnými produktmi a novými investíciami.

„Naše výsledky za rok 2010 prekročili očakávania a urýchlili tak prechod zo zamerania na zabezpečenie základných potrieb obchodnej činnosti na prinášanie ziskového rastu pre všetkých,“ vyhlásil prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Ford Alan Mulally. „Investujeme do bezprecedentného množstva produktov, technológií a rastu vo všetkých svetových regiónoch.”

Automobilový sektor

Vo štvrtom kvartáli sa celkovo predalo 1,4 milióna vozidiel, o 41 000 kusov viac ako v rovnakom období minulého roka (bez predaja vozidiel Volvo za rok 2009). Dôvodom nárastu bol najmä vyšší celkový predaj v regiónoch Ázia, Tichomorie a Afrika, s čiastočným negatívnym vplyvom poklesu celkového predaja v Európe. Za celý rok sa celkovo predalo 5,3 milióna vozidiel, o 771 000 kusov viac ako v roku 2009.

Európsky trh

Vo štvrtom kvartáli zaznamenala európska divízia prevádzkovú stratu pred zdanením vo výške 51 miliónov USD, v porovnaní so ziskom 253 miliónov USD z minulého roka. Tento pokles bol zapríčinený najmä nižším trhovým podielom, vyššími štrukturálnymi nákladmi na podporu uvádzania produktov, vyššími komoditnými nákladmi a nižším objemom priemyslu, s čiastočným pozitívnym vplyvom výmenných kurzov a zloženia predaja. Príčinou nižšieho trhového podielu bolo najmä rozhodnutie spoločnosti Ford selektívne obmedziť účasť v obchodných činnostiach s nízkou maržou a tiež skončenie priaznivého vplyvu programov šrotovného na predaj jej malých vozidiel. Príjmy za štvrtý kvartál dosiahli 8,1 miliardy USD a zaznamenali tak pokles z minuloročných 8,2 miliardy USD.

Za celý rok zaznamenala európska divízia spoločnosti Ford prevádzkový zisk pred zdanením vo výške 182 miliónov USD, v porovnaní so stratou vo výške 144 miliónov USD z minulého roka. Toto zlepšenie vyplývalo najmä z neopakovania znižovania zásob z predchádzajúceho roka, nižších materiálových a záručných nákladov, vyššieho zisku z predaja náhradných dielov a servisu i priaznivého zloženia predaja. Čiastočne negatívny vplyv na výsledok mal nižší trhový podiel a vyššie štrukturálne náklady.