Fotogaléria

Zvýšenie výroby vozidiel vo Valencii

5. februára 2015 - Spoločnosť Ford Motor Company dnes oznámila, že dokončuje poslednú časť investície vo výške 2,3 miliardy eur do výrobného závodu v španielskej Valencii, ktorý sa zaradí medzi najvyspelejšie, najflexibilnejšie a najproduktívnejšie automobilové výrobné závody. Investícia spoločnosti Ford patrí v histórii španielskeho automobilového priemyslu medzi najväčšie. V závode vo Valencii sa vďaka nej zvýši výroba vozidiel v tomto roku o 40 percent na približne 400 000 vozidiel. Celková potenciálna kapacita vzrastie na 450 000 vozidiel ročne. Valencia je v súčasnosti jedným z popredných španielskych automobilových exportérov, pričom 80 percent svojej produkcie exportuje do celého sveta.

Spoločnosť Ford v súčasnosti v závode zamestnáva asi 8 000 ľudí, pričom na začiatku roka 2013 ich bolo tesne pod 5 000. Dodávatelia pre výrobu vo Valencii zvýšili od roku 2013 počet zamestnancov o 1 500. Vďaka tomuto modernému závodu môže spoločnosť Ford urýchliť svoj rast v Európe aj na celom svete,“ povedal Mark Fields, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Ford. „Valencia je nielen významným centrom výroby, tu vyrábané vozidlá a motory sa vyvážajú do 75 krajín na celom svete, ale je taktiež centrom inovácií, pretože sa tu využívajú jedny z najpokročilejších a najflexibilnejších výrobných procesov v tomto odvetví, ohľaduplných k životnému prostrediu.

V roku 2015 sa bude vo Valencii vyrábať šesť modelov značky Ford a ešte viac ich verzií. V závode sa v súčasnosti vyrába úplne nové Mondeo vo verzii kombi, ako päťdverový a štvordverový model vrátane verzie Mondeo Hybrid, ďalej SUV Kuga, ľahké úžitkové vozidlo Transit Connect a mikrobus Tourneo Connect. Neskôr v tomto roku sa začne vyrábať úplne nový model na rôzne aktivity S-MAX, sedemmiestny mikrobus Galaxy a Vignale Mondeo. Investícia sa skladala z počiatočnej sumy 1,1 miliardy eur, ktorú spoločnosť oznámila v roku 2011, pričom v roku 2013 nasledovala ďalšia časť 1,2 miliardy eur. V závode vo Valencii sa bude ako v jedinom európskom závode vyrábať 6 modelov Ford.

Od spustenia výroby v roku 1976 sa vo Valencii vyrobilo viac ako 11 miliónov vozidiel a 15 miliónov motorov. Závod oficiálne otvorili kráľ Juan Carlos a Henry Ford II. Španielsku tým spoločnosť pomohla vystúpiť z mnohoročnej izolácie na globálnej ekonomickej scéne. Takmer o 40 rokov neskôr sa závod dostal na čelo plánov spoločnosti Ford pri urýchľovaní tempa pokroku plánu One Ford, v rámci ktorého chce spoločnosť dodávať produkty s vynikajúcou kvalitou a snaží sa inovovať každú časť podniku.

Nový závod s plochou 89 000 m2 vznikol za takmer osem mesiacov. Vďaka nemu sa zvýši výrobná kapacita na približne 2 000 vozidiel za deň. Kvôli výrobe modelov Mondeo a Mondeo Hybrid bol závod prestavaný, aby sa v ňom po prvýkrát v priemysle mohla používať vysokopevná oceľ vyrobená technológiou hydrotvarovania. Spoločnosť Ford postavila ďalšiu lakovňu, navrhla automatizované lakovacie procesy, pri ktorých sa lak nemusí sušiť medzi jednotlivými fázami aplikácie a využila technológiu detekcie nečistôt. Cieľom bolo zlepšiť kvalitu, ale zároveň zvýšiť produktivitu.

Vďaka novým procesom s vyššou zložitosťou na montážnych linkách sa závod vo Valencii zaradil medzi najefektívnejšie zariadenia spoločnosti Ford. Tieto procesy sú nevyhnutné pri riadení výroby rôznych modelov a verzií, pričom ich počet je jedinečný v celej Európe. Napríklad, v súlade s globálnym výrobným systémom Ford sa všetky výrobné komponenty teraz prepravujú spolu s vozidlom vo forme vopred zmontovanej zostavy, čím sa šetrí čas aj námaha. V závode vo Valencii bolo od roku 2011 namontovaných viac než 900 nových robotov. V priestoroch finálnej montáže je umiestnených 34 robotov, ktoré zaisťujú najvyššie štandardy kvality. Podporu najmodernejších procesov má vo Valencii na starosti takmer 600 vysokokvalifikovaných konštruktérov.

Vďaka modelom Mondeo, S-MAX a Galaxy vzrastie počet používaných dielov z hodnoty 7 000 na 18 000, čo vyžaduje niekoľko nových a inovatívnych riešení,“ povedal Tony Ades, manažér prevádzky vo Valencii. „Pri vytváraní flexibilného závodu, ktorý dokáže rýchlo a efektívne reagovať na zmeny dopytu po našich vozidlách, sú nevyhnutné pevné vzťahy s odbormi a miestnou samosprávou. V závode pracujú mimoriadne kvalifikovaní a motivovaní pracovníci, ktorí dokážu pracovať na rôznych montážnych linkách. V minulom roku prispel závod k vytýčeným cieľom udržateľnosti recykláciou 3 850 ton dreva, papiera a lepenky, a zvýšením efektivity v spotrebe vody a elektriny, ktorá klesla o tri percentá na jedno vozidlo.

Vo Valencii sa v roku 2015 dokončí aj nové centrum Vignale. Ide o špeciálne oddelenie, ktorého úlohou je zabezpečiť špičkovú úroveň kvality a splniť očakávania zákazníkov luxusných produktov Ford Vignale. Značka Vignale sa predstavila tento rok v modeli Ford Mondeo Vignale. Každé vozidlo prejde dodatočným procesom pri ukončení výroby, pri ktorom vyškolení odborníci posúdia rôzne kritériá, vrátane kvality laku a zarovnania karosérie za pomoci najnovšej laserovej a kamerovej technológie.

Spoločnosť Ford možno označiť za motor rastu španielskeho automobilového priemyslu,“ povedal Jose Machado, predseda spoločnosti Ford od Spain. „Kombinácia inovatívnych produktov, investícií do budúcna, silných miestnych vzťahov a pracovitých, flexibilných zamestnancov bude aj naďalej zárukou významného pokroku pri zlepšovaní celkových výsledkov nášho podnikania v Európe.