Fotogaléria

Debut pre Transit a Transit Connect

18. septembra 2012 – Úplne nový globálny Transit a Transit Connect vyvinutý podľa produktovej stratégie One Ford absolvujú celosvetovú verejnú premiéru na Medzinárodnom autosalóne úžitkových automobilov IAA v Hannoveri. Úplne nový Transit nahrádza ťažšie dvojtonové modely Transit v Európe a vo svete a preberie štafetu od obľúbených vozidiel Ford série E v Severnej Amerike. Úplne nový Transit má v ponuke obrovský rad karosérií a pohonov, čím poskytuje v danej triede najlepšiu prepravnú kapacitu, výnimočnú odolnosť a mal by mať najnižšiu spotrebu paliva vo svojej triede. Transit Connect, štýlový nový model ďalšej generácie ponúka záujemcom o kompaktný van najlepšiu prepravnú kapacitu v triede, vynikajúcu hospodárnosť a celkovú spoľahlivosť, čím má najnižšie prevádzkové náklady v triede. Predávať sa budú na šiestich kontinentoch vrátane Európy, Severnej Ameriky a iných kľúčových svetových trhov.

 


Nový Ford Transit absolvuje celosvetovú premiéru

Úplne nový Ford Transit sa prvýkrát verejne predstaví na Medzinárodnom autosalóne úžitkových automobilov IAA v Hannoveri a označí tak príchod novej generácie globálnych úžitkových vozidiel Transit. Model Transit novej generácie bol vyvinutý podľa produktovej stratégie „One Ford“ (jeden Ford) a bude sa predávať na šiestich kontinentoch vrátane Európy, Severnej Ameriky a iných kľúčových svetových trhov. Úplne nový Transit má v ponuke obrovský rad karosérií a pohonov, má poskytovať v danej triede najlepšiu prepravnú kapacitu, výnimočnú húževnatosť a odolnosť a mal by mať najnižšiu spotrebu paliva vo svojej triede.

„Dodávkové vozidlo Transit sa globalizuje a ešte nikdy nebolo výkonnejšie, hospodárnejšie a odolnejšie,“ povedala Barb Samardzichová, viceprezidentka pre vývoj produktov spoločnosti Ford of Europe. „Ford má vďaka legendárnym modelom série E a Transit viac skúseností pri vytváraní špičkových úžitkových dodávkových vozidiel ako iní výrobcovia a týmto novým modelom Transit sa opäť posúvame o niečo vpred.“

Globálna platforma novej generácie pre úžitkové automobily

Úplne nový Transit je postavený na modernej globálnej platforme, ktorá má byť základom ďalšej generácie úžitkových dodávkových vozidiel Ford na celom svete. Je to súčasť nevídanej obnovy, v priebehu nasledujúcich dvoch rokov bude úplne zmenený dizajn radu úžitkových vozidiel pre Európu. V Európe a na svetových trhoch nahrádza nový model ťažšie 2-tonové deriváty Transit a dopĺňa úžasný nový 1-tonový Transit Custom. V Severnej Amerike, kde Transit debutuje, postupne nahradí najpredávanejšie modely série E. Vozidlo bolo skonštruované v centre excelentnosti pre úžitkové vozidlá spoločnosti Ford v Európe, ktoré stavia na desaťročiach skúseností s vývojom špičkových modelov Transit, s podporou všetkých  vývojárskych zdrojov.

Nová úroveň schopností a všestrannosti

Úplne nový Ford Transit prináša na trh stredne veľkých úžitkových vanov novú úroveň schopností a všestrannosti a ponúka pestrú škálu typov karosérií a variantov s rôznymi rázvormi kolies, výškami strechy a verziami šasi s kabínou a kapotovaného šasi. Účelný, moderný zovňajšok ukrýva nákladný priestor s rozmermi, ktoré vyhovujú požiadavkám kľúčového distribučného priemyslu, a udržiava v danej triede najlepšiu užitočnú hmotnosť. Množstvo inovatívnych prvkov v nákladovom priestore uľahčuje jeho využitie a poskytuje väčšiu bezpečnosť.

V porovnaní s predchádzajúcim modelom Transit má objem nákladového priestoru približne o 10 percent väčší, pričom najväčší van „Jumbo“ dokáže odviezť až 15,1 m3 nákladu podľa SAE. Okrem toho umožní úplne nová verzia šasi s kabínou SuperJumbo umiestniť až 5 m dlhé otvorené alebo skriňové nadstavby. Mimoriadny dôraz sa kládol na to, aby vozidlo mohli ľahko upravovať výrobcovia karosérií, mechanici a úpravcovia obytných automobilov, a mohli sa tak splniť všetky požiadavky zákazníkov.

Úplne nový Transit bude v Európe poháňaný najnovším 2,2-litrovým vznetovým motorom Duratorq TDCi v troch výkonových variantoch (74kW /100 k, 92kW /125 k, 114kW /155 k a štandardne montovanou 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Taktiež bude dostupný vo verzii s pohonom predných kolies, zadných kolies a všetkých štyroch kolies. Kompletný rad karosérií a variantov obsahuje verzie Van, Double Cab-in-Van (DCiV), Kombi, Kombi Van a Bus a navyše aj Chassis Cab a Chassis Cowl. Dodávky sú k dispozícii v troch rôznych dĺžkach, dvoch rôznych výškach strechy a s niekoľkými možnosťami celkovej hmotnosti vozidla až do 4,7 tony. V kombinácii s úplne novým 1-tonovým modelom Transit Custom značne rozširujú celkový rad týchto vozidiel.

V Severnej Amerike si zákazníci môžu vybrať z niekoľkých motorov vrátane osvedčeného 3,5-litrového EcoBoost V6 alebo výkonného vznetového motora. Každý z nich má pohon zadných kolies a minimálne o 25 percent nižšiu spotrebu paliva ako vozidlá porovnateľnej série E. Takisto sa bude dať vybrať z niekoľkých výšok strechy a rázvorov kolies. Severoamerické modely Transit sa budú vyrábať v Kansas City spolu s modelom Ford F-150.

Vynikajúce prevádzkové náklady, jazdné vlastnosti a odolnosť

Minimalizácia celkových prevádzkových nákladov mala vysokú prioritu počas celého procesu návrhu a vývoja vozidla. Úplne nový Transit prináša zníženie nákladov na údržbu, opravy a poistenie a mal by dosahovať najnižšiu spotrebu paliva vo svojej triede. Úplne nový interiér s elegantným a funkčným prístrojovým panelom zahŕňa množstvo šikovných úložných riešení. Interiér je značne priestrannejší ako v predchádzajúcom modeli, má väčšiu šírku vo výške pliec, viac miesta nad hlavou a lepšiu viditeľnosť a navyše pohodlnejšiu polohu za volantom s plne nastaviteľným stĺpikom riadenia. Do vozidiel sa dá objednať množstvo komfortných funkcií a asistenčných systémov, ktoré sú použité v najnovších osobných vozidlách Ford, vrátane hlasom aktivovaného komunikačného systému SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance, spätnej kamery, adaptívneho tempomatu a systému varovania pred opustením jazdného pruhu Lane Departure Warning.

Vozidlá značky Transit si vyslúžili legendárnu reputáciu za svoju odolnosť a spoľahlivosť a nový globálny model bol skonštruovaný tak, aby toto skvelé renomé ešte vylepšil, napríklad aj neuveriteľne silnou konštrukciou samonosnej karosérie, v ktorej sa použila vysokopevnostná oceľ a bórová oceľ s ultravysokou pevnosťou. Vozidlo sa podrobilo mimoriadne prísnym testovacím procedúram, ktorými spoločnosť Ford overuje odolnosť svojich úžitkových vozidiel, zodpovedajúcim prejdeniu miliónov kilometrov náročných testov v laboratóriách, na skúšobných okruhoch a na vozových parkoch zákazníkov. V Európe by sa úplne nový Ford Transit mal začať predávať na konci druhej polovice roka 2013, pričom dodávanie sa začne do konca roka. V Severnej Amerike by sa úplne nový Transit mal začať predávať v štvrtom štvrťroku 2013.

Transit Connect prináša neprekonateľnú prepravnú kapacitu

Štýlový úplne nový Ford Transit Connect stanovuje nové štandardy prepravnej kapacity, prevádzkových nákladov a spoľahlivosti v segmente kompaktných vanov, čím predĺži úspech aktuálneho modelu. Transit Connect, ktorý bude prvýkrát verejne uvedený na Medzinárodnom autosalóne úžitkových automobilov IAA v Hannoveri, tvorí súčasť novej generácie globálnych dodávkových vozidiel Transit vyvinutých podľa produktovej stratégie One Ford, ktoré sa budú predávať v Európe, Severnej Amerike a na iných svetových trhoch. Dynamický nový vzhľad, inovatívne prepravné prvky a pokročilé technológie, vrátane 1,0-litrového motora EcoBoost, systému aktívneho brzdenia Active City Stop a technológie Ford SYNC, sú zárukou, že úplne nový Transit Connect bude pre používateľov dodávkových vozidiel praktickým a atraktívnym riešením.

„Ide o odolné nové dodávkové vozidlo s vynikajúcim vzhľadom, ktoré sa bude výborne hodiť pre celý rad firiem,“ povedala Barb Samardzichová, viceprezidentka pre vývoj produktov spoločnosti Ford of Europe. „Z aktuálneho modelu sme prebrali odolnosť a spoľahlivosť a pridali sme k nim niekoľko inteligentných prvkov v novom nákladovom priestore, výrazne zníženú spotrebu paliva a dynamický nový štýl zvonka aj vnútri“

Štýlový, schopný a všestranný

Úplne nový Transit Connect predstavuje najnovší dizajnový jazyk značky Ford. Jeho dynamický a moderný vzhľad zdôrazňuje lichobežníková maska chladiča a štíhle, technické svetlomety vpredu, dynamická, stúpajúca bočná línia a v neposlednom rade charakteristické zvislé koncové svetlá vzadu. Štýlová karoséria je dostupná vo verzii s krátkym rázvorom (SWB) a dlhým rázvorom (LWB), ktoré ponúkajú priestranný a praktický nákladový priestor s celkovým objemom 2,9 m3, resp. 3,6 m3 (podľa SAE). Zákazníci si môžu zvoliť z variantov Van, Double-Cab-in-Van a Kombi presne podľa potrieb svojej firmy.

Inteligentný dizajn a konštrukcia zaisťujú novému Transitu Connect najlepšie prepravné schopnosti v príslušnej triede vozidiel. Prvky ako nakladanie cez okienko v deliacej priečke a sedadlo spolujazdca, ktoré sa dá sklopiť naplocho, umožňujú bezpečne prepravovať náklad s dĺžkou až 3,0 m (SWB) a 3,5 m (LWB). Ďalší nový prvok, ktorý zvýši bežnú produktivitu, je dvojité sedadlo spolujazdca, takže v dodávkovom vozidle sa teraz odvezú až traja ľudia.

Vo variantoch Kombi a Double-Cab-in-Van je maximálny počet miest na sedenie päť (SWB) alebo sedem (LWB); všestranné zadné sedadlá a pohyblivá sieťová mriežka umožňujú konfigurovať nákladový priestor podľa potreby. Okrem toho má variant LWB jedinečnú schopnosť sklopiť sedadlá do roviny, čo optimalizuje nákladový priestor od predného sedadla spolujazdca smerom dozadu a umožňuje prevážať náklad s dĺžkou až 3 m. Nový model má štýlový interiér s dizajnom a kvalitou spracovania na úrovni osobného automobilu, ponúkajúci celý rad inteligentných úložných riešení a najnovšie asistenčné systémy a interiérové technológie, aké vodiči poznajú z iných vozidiel Ford. Transit Connect ponúka ako prvé vozidlo vo svojej triede systém aktívneho brzdenia Active City Stop a komunikačný systém Ford SYNC s funkciou núdzovej pomoci.

Najnižšia spotreba paliva a spoľahlivosť v danej triede

Minimalizácia celkových prevádzkových nákladov mala vysokú prioritu počas celého procesu návrhu a vývoja vozidla. Úplne nový Transit Connect by mal dosahovať najnižšiu spotrebu paliva vo svojej triede, taktiež prináša zníženie nákladov na údržbu a opravy a predĺžené servisné intervaly. Do radu pohonných jednotiek v Európe patrí vysoko hospodárny 1,6-litrový vznetový motor Duratorq TDCi vo verziách s výkonom 55 kW/75 k, 70 kW/95 k a 85 kW/115 k a pozoruhodný nový 1,0-litrový zážihový motor EcoBoost s výkonom 74 kW/100 k – „Medzinárodný motor roka“ 2012 – a ďalej verzia uznávaného 1,6-litrového motora EcoBoost so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Najnovšie technológie Ford ECOnetic znižujúce emisie CO2 pomáhajú minimalizovať spotrebu paliva, vrátane systému Auto-Start-Stop, ktorý je k dispozícii v dieselových aj benzínových modeloch.

V USA bude k dispozícii celý rad úsporných zážihových motorov s automatickou prevodovkou, ktorý uspokojí potreby miestneho trhu. Od svojho uvedenia na trh v roku 2002 si Transit Connect vybudoval povesť odolného a spoľahlivého automobilu. Konštrukcia nového modelu pokračuje v tradícii najväčšej spoľahlivosti vo svojej triede. Na základe ohlasov zákazníkov z celého sveta bola odolnosť a spoľahlivosť súčasťou dizajnu hneď od začiatku. Na rozdiel od mnohých konkurenčných modelov, ktoré sú testované ako osobné vozidlá, sa Transit Connect podrobil mimoriadne prísnym testovacím procedúram, ktorými spoločnosť Ford overuje odolnosť svojich úžitkových vozidiel, zodpovedajúcim prejdeniu miliónov kilometrov náročných testov v laboratóriách, na skúšobných okruhoch a na vozových parkoch zákazníkov.

Globálna platforma ďalšej generácie

Úplne nový Transit Connect je založený na globálnej platforme, ktorá je odvodená od špičkovej platformy pre segment C. Táto bola použitá aj v modeloch Focus a Kuga/Escape. Vozidlo bolo skonštruované v centre vývoja pre úžitkové vozidlá spoločnosti Ford v Európe – ktoré stavia na desaťročiach skúseností s vývojom špičkových modelov Transit – s podporou všetkých globálnych vývojárskych zdrojov spoločnosti. Počas vývoja sa vozidlo starostlivo prispôsobovalo rôznym potrebám zákazníkov na celom svete a obsahuje jedinečné prvky a pohonné sústavy, ktoré spĺňajú potreby miestnych trhov. V Európe by sa prvé kusy úplne nového modelu Transit Connect mali dostať k zákazníkom do konca roku 2013. V Severnej Amerike by sa úplne nový Transit Connect mal začať predávať najneskôr vo štvrtom štvrťroku 2013.